Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Sociální duchařská síť Ghostsquare představuje dávno zapomenutá místa

Redakce

Redakce

11. 5. 2011

Obrovský boom sociálních sítí v posledních letech dává možnost vzniknout seskupením všeho druhu. Doposud jsme se setkávali pouze s lidmi a místy kde to „žije“. Síť Ghostsquare naopak sdružuje bohem zapomenutá místa.

FOTO: Bohem zapomenutých míst jsou statisíce

Bohem zapomenutých míst jsou statisíce, Zdroj: sxc.hu

Sociální síť Ghostsquare funguje na bázi LBS (Location based service – služby založené na lokalizaci uživatele). Většina sociálních sítí nás spojuje s lidmi. Prostřednictvím sítí si vyměňujeme zážitky, fotografie, připojujeme se k různým skupinám.

Sítě založené na LBS, jako je Foursquare, nám navíc umožňují s ostatními přáteli sdílet místa, kde to žije, kde se nám líbí, která doporučujete ostatním k zastavení. Ghostsquare funguje přesně opačně.

FOTO: Jak to vypadá?, Zdroj: ghostsquare.com

Jak to vypadá?, Zdroj: ghostsquare.com

Lokalizuje místa, kde už to dlouhá léta nežije, místa duchů, dávno mrtvých vesnic. Mnohdy se totiž nevědomky procházíme místy, kde dříve byly plnohodnotné vesnice a dnes o jejich existenci nemáme ani tušení.

Prvním úlovkem v Ghostsquare je 143 bývalých vesnic v Sudetech, které v České republice zanikly po roce 1945. Většina z nich v podstatě zmizela z mapy ve chvíli, kdy je opustili jejich obyvatelé, sudetští Němci.

Jak se připojit k síti Ghostsquare:

1) Vytvořte si falešný účet na Foursquare, pojmenovaný po někom mrtvém.

2) Prostudujte si API pro přidávání Venue na Foursquare a naučte se zakládat mrtvá místa pomocí počítače.

3) Vytipujte si mrtvá místa, která chcete připojit ke Ghostsquare.

4) Založte pro ně Venue na Foursquare, případně k místu přidejte tip.

5) Pošlete info ke zveřejnění.

Zaniklých míst jsou v naší republice tisíce. A nejedná se pouze o příhraniční oblasti. Tuto sociální síť by v budoucnu mohli využít například archeologové, kteří by sem mohli přidávat místa archeologických nalezišť. Nebo milovníci vlaků a železnic by ocenili mapy zaniklých nádraží.

Ekologové by mohli vkládat místa, která byla pohlcena modernizací a rypadly. A třeba v Praze by se časem poskládala dohromady místa bývalých hudebních klubů či kaváren. Potenciál je velký, záleží jen na aktivní účasti členů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sociální duchařská síť Ghostsquare představuje dávno zapomenutá místa