Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Sochy, které nerozeznáte od skutečných lidí. Podívejte, jak jsou obrovské

Eva Csémyová

Eva Csémyová

13. 2. 2012

!Fotogalerie:!Původem australský umělec Ron Mueck vytváří dokonale realistické sochy lidí, které se od skutečných osob liší jenom svojí velikostí. Těmito obříky a trpaslíky si dokázal podmanit celý svět.

OBR: Ron Mueck Mask II. 2001

Lidská hlava skoro jako živá – ve skutečnosti výtvor Rona Muecka. Zdroj: jamescohan.com

Ron Mueck (* 1958) začal svou kariéru jako výrobce loutek pro dětské pořady a filmy. Jeho cíle ale byly vyšší, a tak se přestěhoval do Londýna, kde si založil vlastní firmu specializovanou na výrobu realistických pohyblivých modelů pro reklamní průmysl.

Přestože byly tyto makety propracované do detailu, byly většinou určené jen pro záběry z jednoho úhlu, a jejich zadní strany odhalovaly jejich konstrukci. Ron Mueck však toužil vyrábět realistické sochy, které by byly perfektní ze všech stran.

Mueckovy sochy jsou provedené do nejmenších detailů a díky tomu působí velmi realisticky.

Jeho umělecké kariéra začala v roce 1996, kdy vystavoval první ze svých figurek na společné výstavě se svou tchýní Paulou Rego v londýnské Hayward Gallery. Paula Rego v té době byla již uznávanou umělkyní. Svého zetě představila sběrateli umění Charlesovi Saatchimu, kterého Mueckovo dílo nadchlo a začal jeho výtvory sbírat a prodávat.

Od mrtvého otce k novorozeňatům

Brzy vzniklo dílo, kterým odstartovala Mueckova kariéra – socha nazvaná Mrtvý otec. Šlo o výtvor skutečně představující nahé mrtvé tělo Mueckova otce, ovšem zmenšené přibližně do dvou třetin své velikosti. Jako materiál Mueck použil silikon a pro vytvoření detailů vlastní vlasy. I přes určitou kontroverznost byla tato socha veřejností přijata velmi kladně.

Ve vytváření soch lidí pokračoval Mueck i nadále. Postupem času zdokonalil postup „výroby“ a vybral materiály, které mu pro jeho tvorbu maximálně vyhovují. Vzhledem k vysokým nárokům, které na finální podobu svých soch má, mu práce zabere často několik měsíců, a to i přes to, že se obklopil pomocným týmem sochařů a výtvarníků.

OBR: Ron Mueck Woman with sticks 2008

Postava ženy je ve skutečnosti vysoká necelý metr. Zdroj: christchurchartgallery.org

Dlouhá cesta k dokonale realistickému dílu začíná u náčrtků a malých hliněných modelů a následně vytvořením modelu v požadované velikosti. Z něj potom Mueck a jeho tým vytvoří silikonovo-epoxidovou formu, ze které je následně odlita výsledná socha.

Následuje její zlidšťování – nabarvení pokožky, vytvoření rozšířených pórů, vrásek a pih, implantace vlasů, vousů a dalšího tělesného ochlupení. Mueck se ale rozhodně nesnaží vytvářet ideály krásy, naopak – lákají ho všechny fáze lidského života. V jeho díle se tak setkáme s novorozeňaty, těhotnými ženami i povadlými stařečky. Všechny tyto sochy však mají i přes své nedokonalosti silné osobní kouzlo.

Sochy, kterých od začátku své tvorby vytvořil pouze okolo padesáti, se i přes svou dokonalost jedním rysem odlišují od běžných smrtelníků – svou velikostí. Sám autor říká: „Nikdy nevytvářím sochy v životní velikosti, protože mi to nepřipadá zajímavé. Potkáváme přeci lidi v životní velikosti každý den.“

Jestli se vám Mueckovy sochy líbí, můžete si počkat, až některá z evropských galerií opět uspořádá jeho výstavu. Jeho výtvory jsou i na prodej, zájemci však musí sáhnout hluboko do kapsy. Ceny jeho děl totiž šplhají do výše milionů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sochy, které nerozeznáte od skutečných lidí. Podívejte, jak jsou obrovské