Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Snížení platu a napomenutí jsou jediné důsledky střelby v Brodě. Případ je odložen

ČTK

ČTK

24. 8. 2015

Policie půl roku po tragické střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě případ odložila, neboť pachatel zemřel. ČTK to dnes sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Třiašedesátiletý Zdeněk Kovář 24. února usmrtil osm lidí a poté zastřelil i sebe. Podle odborného posudku jednal pod vlivem psychické nemoci. Kriminalisté případ vyšetřovali pro osminásobnou vraždu a pokus o vraždu dalších osob.

zbran_pistole_vrazda_strelba

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Pachatel jako vražedné zbraně použil své dvě legálně držené krátké střelné zbraně. Zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám,“ poznamenala Javorková. Pro objasnění věci nechala policie vypracovat několik odborných vyjádření a rovněž přibrala několik znalců z oboru kriminalistika a z oboru zdravotnictví.

Podle Javorkové byl zásadní posudek znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal. Balistické expertízy potvrdily, že veškeré nábojnice nalezené na místě činu, byly vystřeleny ze dvou legálně držených zbraní zmíněného střelce.

„Další znalecký posudek z oboru kriminalistika, odvětví genetika na základě vyhodnocení biologických stop prokazuje, že ze smrtících zbraní střílel pouze třiašedesátiletý muž,“ doplnila Javorková. Kovář zastřelil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let. Muž tehdy vešel dovnitř a bez varování začal střílet. K obětem neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několik lidí uteklo.

Starosta Uherského Brodu i někteří obyvatelé města zpochybnili po tragédii zásah policie. Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která dosud výsledky svého vyšetřování neprezentovala. Krajské vedení policie zatím potrestalo dva operační důstojníky.

Policistovi, který zpochybnil plán proti střelci zakročit, nadřízení údajně snížili plat, a jeho kolega dostal písemné napomenutí. Policie v květnu uvedla, že muži v určitou chvíli vyřizovali věci, které jim nepříslušely. Velící policista se ale podle policejní zprávy jejich názorem neřídil. Vedení krajské zlínské policie uvedlo, že šlo o pochybení technicko-organizační, které ale nemělo vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.

Na místě někdejší restaurace nyní nic únorovou tragédii nepřipomíná. Z míst pod stromy zmizely svíčky, které zde lidé zapalovali na uctění památky zemřelých. Restaurace je zavřená, v přízemí objektu nadále fungují obchody s koberci a nábytkem. Radnice před někdejší restaurací chystá pietní místo, které by mělo být odhaleno k prvnímu výročí tragédie. Nyní dokončuje projekt, samotné práce by měly začít nejpozději v listopadu.

Výběr informací o případu osminásobné vraždy, která se stala před půl rokem (24. února) v Uherském Brodě

– Kolem půl jedné odpoledne 24. února 2015 vstoupil do uherskobrodské restaurace Družba třiašedesátiletý muž, který začal bez varování střílet po přítomných hostech i personálu.

– O život připravil sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. Jedna žena byla těžce zraněna. Počtem obětí je to nejtragičtější případ střelby v ČR; podle policie padlo nejméně 44 výstřelů.

– Oběti ve věku 27 až 66 let většinou pocházely z Brodu. Jeden muž byl z Vlčnova a další z Brna, ale i oni zřejmě ve městě žili. Podle zdroje blízkého vyšetřování neměla žádná z obětí ke střelci bližší vztah.

– V době útoku bylo v restauraci 20 až 30 lidí. Části z nich se podařilo utéct zadním vchodem, několik jich k úniku využilo okamžik, kdy jeden z hostů zasáhl střelce židlí. Jeden muž přečkal střelbu na toaletě.

– Policii o střelbě informoval telefonát ve 12:38. Zhruba o devět minut později dorazila na místo hlídka, na niž pachatel ukrytý za pultem spustil palbu. Policisté se stáhli, vyžádali si zásahovou jednotku z Brna a pokusili se s pachatelem telefonicky vyjednávat, protože se domnívali, že drží živá rukojmí. Ve 14:21 vnikla do budovy zásahová jednotka; na místě našla devět mrtvých, včetně pachatele.

– Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritizoval starostu Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) za „upovídanost“. Svým vystoupením v televizi prý mohl útočníka upozornit na muže schovaného na toaletě. Starosta si naopak stěžoval na nedostatek informací od policie.

– Pachatelem byl dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář (63) z Brodu. Sousedé jej popisovali jako člověka trpícího duševními problémy, které měla i jeho manželka. Tu záchranáři po zákroku policie v jejich domě odvezli na psychiatrii.

– Motiv tragédie není jasný. Pachatel si údajně stěžoval na své okolí a na to, že je šikanován. Vyšlo najevo, že v den útoku si stěžoval reportérovi TV Prima na šikanu, kterou úřady neřeší. Podle odborného posudku jednal Kovář pod vlivem psychické nemoci.

– Střelec si místo útoku zřejmě vybral náhodou. Podle vyjádření brodského starosty Kunčara obešel před činem více podniků ve městě. Zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí.

– Pachatel vlastnil zbrojní průkaz a střílel ze dvou legálně držených zbraní: revolveru Alfa vzor 820 a pistole CZ 75B. Událost vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů, vnitro následně připravilo první změny zákonů. Podle návrhu by se do vydávání průkazů měli více zapojit lékaři a obce.

– Památku obětí uctili i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na počest zemřelých zazněly 5. března z rozhodnutí vlády celou zemí zvuky sirén a hlasy zvonů. Město ze sbírky a darů rozdělilo více než 2,5 milionu korun pozůstalým a poškozeným. Oběti tragédie bude připomínat také pietní místo.

– Hlubokou soustrast vyslovila ve vyjádření pro novináře i rodina střelce, která se od útočníka distancovala.

– O prověření policejního zákroku požádal Chovanec Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS); vyšetřování stále pokračuje. S policejním prezidentem Tomášem Tuhým opětovně hájili postup policie, která čelila kritice za údajně pozdní zásah proti střelci.

– Z kontroly vyplynulo, že policie postupovala správně; výjimkou bylo počínání důstojníka, který zpochybnil plán zakročit proti střelci (potrestán byl snížením platu). Jeho kolega dostal písemné napomenutí. Jejich pochybení neměla podle policie vliv na smrt obětí.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Snížení platu a napomenutí jsou jediné důsledky střelby v Brodě. Případ je odložen