Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Snící drahokamy Theodoera Sturgeona. Všichni budeme zapomenuti

Jan Nohovec

Jan Nohovec

26. 10. 2010

Poetický název Snící drahokamy, méně známý spisovatel Theodore Sturgeon, malá knížečka za odpovídající cenu, o které se skoro nikde nepíše – to jsou tři faktory, díky nimž román, jenž nedávno vyšel u Laseru, zapadne mezi všechny ostatní. Neprávem.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Jméno Theodore Sturgeon se ve fantastice moc často neskloňuje, ačkoliv by si to dle těch několika, kteří měli štěstí se s jeho dílem setkat, zasloužilo. Alespoň že uznávaní kritici tohoto amerického spisovatele poloviny dvacátého století zařazují do zlatého fondu science fiction. S tímto faktem se spojují hlavně jeho nejslavnější povídky vydané v češtině v souboru Bůh v zahradě a jiné vize (Epocha 2004) a právě útlá novela-román Snící drahokamy. A konečně, po Sturgeonovi se jmenuji i jedno zámořské fantastické ocenění.

Chlapec nebo autor?

Horty Bluett se jednoho dne prostě našel na ulici, a tak ho dali do dětského domova. Odtamtud putoval do rukou nepříliš přívětivé rodiny, která malého chlapce jen týrala. Malá „nehoda“, po níž Horty uteče z domova, na sebe proto nenechala dlouho čekat. Osamělý chlapec, bloudící po světě, se nakonec se svou malou hračkou ve tvaru klaunské postavičky dostane do cirkusu. Zakrslá přívětivá dobračka ho ochrání před nevlídným principálem, a tak získá Horty na několik let nový domov.

Ačkoliv Snící drahokamy začínají poměrně akční událostí – vyhrocenou scénou, v níž chlapec uteče z domova – a ani závěrečné rozuzlení nepostrádá napětí, o Sturgeonově knize by se dalo jen těžko říct, že je akční. Zčásti je to dobou, kdy byl román vydán (1950), především ale snivou, melancholickou náladou, která se autorovi do mnoha děl vkrádá. Sám Sturgeon to neměl v životě lehké, a tak není divu, že jeho životní nálada se do hlavního hrdiny jednoho z autorových prvních románů promítla více než výrazně. Horty především zpočátku působí jako malý důvěřivý chlapec s panenkou v ruce, terč pro smích a zneužívání svého okolí.

Science fiction v cirkusovém prostředí

Od přelomu padesátých let uplynulo moře času, a tak se není co divit, že modernímu čtenáři přijdou některé prvky vyprávění již notně zastaralé. Na druhou stranu, pokud se jedinec dokáže naladit na snivou melodii Sturgeonova textu, který svou pozornost rozděluje rovným dílem mezi pomalejší dějovou složku a citové sondy do vztahů mezi jednotlivými hrdiny a do niter jejich duší, najde bohatství Snících drahokamů, které překvapí svou nadčasovostí. Osamělí chlapci byli v polovině století a existují i dnes, i když už pod paží možná nenosí panenky s očima jako dva diamanty.

Ostatně, poměrně moderní je nakonec i prostředí, v němž se více než polovina knihy odehrává. Cirkus dokáže oslovit každého, kdo k jeho kouzlu alespoň vzdáleně přičichne, a přestože k virtuální prohlídce Hortyho nového domova vlastně nikdy nedojde, i tak svou exotikou přibarví pár odstavců. Podobně působí i samotný prvek science fiction, bez něhož bychom si knihy všimli už opravdu jen stěží. Ze začátku se skrývá neviditelný ve stínech, aby pak ovládl celou scénu a přitom stále zanechával pocit, že je tam vlastně jen navíc a ponechává velký prostor již několikrát nepřímo zmiňovanému – autorově empatii.

Stejně jako většina Sturgeonových děl, i Snící drahokamy neosloví každého. Nejsou akční, nepoužívají dějové či jazykové zkratky, ani souvětí naditá technickým výrazivem. Přesto zaujmou. A přitáhnou váš pohled častěji než mnohé bestsellery.

Název originálu: The Dreaming Jewels
Český název: Snící drahokamy
Autor: Theodore Sturgeon
Překlad: Kateřina Přádová
Obálka: Rowena Morrill
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Snící drahokamy Theodoera Sturgeona. Všichni budeme zapomenuti