Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Smyslná orchidej v podání Jany Fabiánové

Petra Červená

Petra Červená

30. 3. 2010

jana_fabianova3Do světa módního průmyslu zlehka nakročila Jana Fabiánová, známá především jako jazzová zpěvačka, muzikálová herečka a tanečnice. Umělecký svět se před ní otevřel už v dětství, nejen proto, že je dcerou známé zpěvačky Nadi Urbánkové, ale především díky jejímu talentu.

Zdroj: archiv Jany Fabiánové

zdroj: archiv Jany Fabiánové

Mezi popové zpěvačky si ji mnozí zaškatulkovali po vítězství v soutěži Rozjezdy pro hvězdy (2003), naštěstí ve středním nudném proudu nezakotvila na dlouho a už pár let se věnuje své srdeční záležitosti – jazzu. Jako činoherní a muzikálová herečka působí v divadlech Semafor a Kalich, kde se připravuje na roli Glórie v Jacku Rozparovači v alternaci s Leonou Machálkovou a Sabinou Laurinovou.

A co dalšího ji ještě čeká na divadelních prknech? „Zkoušení v Národním divadle v Ostravě, kde budu od května hrát v operetě Mam’zelle Nitouche, do toho nahrávání a natáčení videoklipu k mému NU jazzovému projektu Théa,“ odpovídá Jana. Projekt Théa je unikátní tím, že propojuje jazzové improvizace hudebníků s vokální, pohybovou a taneční improvizací.

Plavky PinUp

Kolekce PinUp, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Kolekce PinUp, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Výčet Janiných aktivit tím ale nekončí. Zhruba před dvěma roky se začala aktivněji věnovat módě. Navrhla kolekci luxusních večerních šatů Bhaktapur, kterou poprvé představila na veletrhu Móda Praha v Lapidáriu. Následovala kolekce sexy plavek PinUp. Takové bílé bikiny s rafinovaným střihem kalhotek nebo dvojdílné plavky s panty kalhotkami v barvě zapadajícího slunce by možná stály i za menší jarní dietu.

Sportovní kolekce

Sportovní kolekce, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Sportovní kolekce, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Jana vytvořila i kolekci elegantních a pohodlných teplákových souprav Ornamemento, po které následovala kolekce sportovních oděvů na inline brusle. Modely z pružného elastického materiálu budou ovšem slušet jen opravdu štíhlým postavám, protože úzký střih nedovoluje žádným přebytečným kilům skrýt se před světem. Dominantní bílé sekundují odstíny fialové a béžové, které vyplňují geometrické tvary na tílkách, overalech a kalhotách.

OrchIdealist

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Poslední kolekce letních šatů OrchIdealist měla premiéru v dubnu 2009 v renesančních prostorách Novoměstské radnice v Praze, kde se nejprve sálem rozezněl melodický hlas Jany Fabiánové za doprovodu kapely Jazzappeal. Následná přehlídka večerních modelů rozvířila komorní atmosféru celého večera. Dlouhé oranžové šaty s květinovým vzorem a vázáním za krk vyvolávají vzpomínku na horké léto, ve kterém sem tam zafouká lehký vítr a rozvlní příjemně chladivé hedvábné šaty.

Růžové saténové minišaty provoní nezaměnitelnou vůní orchideje a tyrkysové úzké pouzdrové minišaty se zajímavě efektním řasením u výstřihu zchladí touhou po moři. A co teprve dlouhé rudé šaty s rafinovaně řešeným střihem zadního dílu? Ty zaručeně rozehrají fantazii a vybudí smysly našich drahých protějšků. Za pozornost ale určitě stojí i tyrkysovo-černé mini s ručně našitými kamínky Swarovski. Kolekcí proběhly i troje svatební šaty, které zaujmou svou jednoduchostí. Žádné opulentní korzetem stažené róby bez možnosti hlubokého nádechu se rozhodně nekonaly.

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Celá kolekce čtyřiadvaceti šatů je svůdná, dráždivá a rafinovaná. Vlasy a tváře modelek ozdobené květy orchidejí dodávaly modelům křehkost a plachost. Pastelové a ohnivé barvy ještě více zvýraznily tento příjemný kontrast vášně a nesmělé nevinnosti. OrchIdealist připravovala Jana Fabiánová zhruba rok. Nejčastěji použitými materiály jsou hedvábí, satén a žoržet. Role návrhářky ji sice baví, ale největší láskou pro ni stále zůstává hudba a divadlo.

Budoucnost v módě

Protože je letos hodně pracovně vytížená, bude se nové kolekci věnovat až příští rok. „To už bych chtěla mít investora a trochu pozvednout svou tvorbu, zatím jsem si jen tak hrála, nikam nespěchám. Ale přihlásila jsem se do soutěže Svatební šaty roku. Vždycky mě lákalo dělat netradiční svatební šaty, plné ženskosti,“ říká Jana.

V poslední době začala navrhovat i pánskou módu, „ale zatím jen okrajově. Módu dělám jako koníčka a baví mě navrhovat pro ženy, protože jim rozumím a vím, co nám sluší a co ne. Navíc ve světě ženské módy je víc prostoru pro fantazii a muži jsou přeci jen v módě u nás ještě hodně konzervativní.“. Snad půjde Jana v módě stejnou cestou jako v hudbě a její další kolekce bude opět tak dráždivě přitažlivá.

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Kolekce OrchIdealist, Zdroj: archiv Jany Fabiánové

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smyslná orchidej v podání Jany Fabiánové