Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Smrtící anorexie

Jsi tlustá, jsi tlustá, jsi tlustá, zní v hlavě dívkám nemocným mentální anorexií. A přestože už jsou vychrtlé na kost, stejně se bojí, že po jediném zrnku rýže přiberou 20 kilo. A pokud nepřiberou, stejně se tak vidí.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Kvůli svému hladovění jim většinou ztroskotají všechny vztahy. Partner je opustí, hádají se s rodiči, s doktory. Všichni totiž chtějí, aby přibraly. A ony přece nejsou ještě ani z poloviny tak štíhlé, jak by chtěly.

Se zvyšujícím se tlakem na ženskou štíhlost se anorexie objevuje u čím dál více žen. Média všude prezentují superhubené modelky, vyretušované špíčky a běžné ženy potkáme pouze na ulici.

V ruce si nesou časopis a jsou nešťastné z toho, že nevypadají také jako modelky. Časopisem si pak prolistuje partner, který netaktně prohodí, že by mohla zhubnout, a další anorektička je na světě.

Primárně se možná snaží zhubnout kvůli ostatním, tedy hlavně kvůli partnerovi, ale posléze už hubne hlavně kvůli  sobě. V honbě za dokonalou postavou ani neregistruje, že ji mezitím spousta lidí opustila.

Anorexie se objevuje nejčastěji u žen kolem 14-18 let často jako reakce na situaci, kterou není schopna vyřešit. Přestože převládá u žen, existují i případy mužů trpících mentální anorexií. Není neobvyklé, že spolu s mentální anorexií se vyskytuje i bulimie.

Ač by se mohlo zdát, že je anorexie nemocí této doby, objevila se už v historii u Alžběty Bavorské zvané princezna Sissi, která při výšce 172 cm vážila 55 kg. Jedla jen ovoce a šťávu ze syrového masa a nosila úzké korzety, do kterých se dokonce nechávala zašívat. Nikdy si nesedla a při hostinách používala klekátka.

Nebezpečné weby

V poslední době se objevují na internetu nebezpečné skupiny, které podporují poruchy příjmy potravy, kde se anorektičky seskupují a podporují se na své cestě za štíhlou postavou. Hlásají hesla jako například: Anorexie je životní styl nebo Raději budu mrtvá než tlustá.

Zemřela modelka bojující proti mentální anorexii

Jednou z neznámějších modelek bojujících proti mentální anorexii byla Isabella Carová, která zemřela v polovině listopadu v Tokiu. Kvůli své nízké váze její tělo nedokázalo bojovat se zápalem plic a ona mu podlehla. Carová přitom doufala, že se jí podaří z anorexie vyléčit.

V roce 2007 vyfotil modelku Oliviero Toscani pro kampaň Benettonu. Kampaň měla dívky odradit od přílišného hubnutí. Modelka trpěla anorexií od svých 13 let. Při výšce 165 cm vážila jednu dobu jen 25 kg.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smrtící anorexie