Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Smartphony jako foťák – které fotomobily jsou nejlepší, nejmenší či cenově dostupné?

Pořád ještě se nic nevyrovná kvalitní zrcadlovce, nicméně technologický vývoj už dospěl k tomu, že i chytrý telefon dokáže vyplodit kvalitní fotku nebo video. Někomu to bohatě stačí a mobil navíc poskytuje i mnoho výhod. Můžete jej snadno nosit po kapsách a pořízený záběr lze hned upravit či zveřejnit. Každá značka má však trochu jiné přednosti, na které se podíváme v tomto článku.

Špička mezi mobilními foťáky

Samsung Galaxy S23 Ultra je nejnovější vlajkovou lodí Samsungu a obzvláště to platí o jeho kamerách. Na zadní straně najdete celkem čtyři, každá se svými přednostmi a využitím. Jedna z nich však značně vyčnívá. Hlavní kamera má totiž neuvěřitelných 200 Mpx s clonou f/1,7, zaostřováním PDAF a precizním laserovým autofocusem. Doplňující čočky pak umožňují až 10x zoom. To všechno pak doplňuje i příznivé uživatelské prostředí. Jeho slabinou je nicméně focení při špatných světelných podmínkách, kdy se obraz neobejde bez šumu, na to ale upřímně trpí většina mobilů. Nový Samsung Galaxy nicméně není nejlevnější záležitost, takže čtěte až do konce, kde se podíváme i po nějaké kvalitní střední cestě.

Malý kompaktní mobil s kvalitní kamerou

Existuje mnoho lidí, kteří nijak nevítají trend neustále se zvětšujících smartphonů. Vždyť už se ani pořádně nevejdou do kapsy! Najít menší mobil s kvalitním foťákem je tak docela oříšek. Jedním z řešení je iPhone 13 mini. Řada iPhone 13 je totiž momentálně poslední řadou, která nabízí i zmenšenou verzi. V novější řadě už od toho designéři upustili, naopak pro čtrnáctku vytvořili větší variantu. A co vás kromě příjemně malých kompaktních rozměrů čeká u iPhone 13 mini za foťák? To stejné, co u standardní verze iPhone 13 – na zadní straně jsou dvě kamery s 12 Mpx, jedna s clonou f/1,6 a druhá pak ultra široká f/2,4. To pak doplňuje dosud nejaktuálnější applácká funkce smart HDR 4.

Nejlepší mobil pro natáčení videí

Ještě jednou uctívaný i nenáviděný Apple, tentokrát však z trochu jiných důvodů. Je pravda, že iPhony si v minulosti udělali mezi smartphony velké jméno mimo jiné právě na svých foťácích a hladkém provozu. A zatímco ve snímání fotografií už jej konkurence dohnala, ba i výrazně přeskočila, ve snímání videí a jejich následném zpracování jde pořád ještě o špičku. Jablková novinka iPhone 14 Pro má na zadní strany hned tři kamery, tedy o jednu víc, než má standardní verze iPhone 14. Právě ta jedna kamera navíc je jeho největší předností, mluvíme tu o 48 Mpx s clonou f/1,6, umožňující točit 4K/60fps videa s rozšířeným ISO a dalšími vychytávkami od Applu. To všechno jen s minimálními záseky a obtížemi, na které mnoho jiných značek tolik trpí.

Cenově dostupný smartphone s dobrým foťákem

Dosud jsme se pohybovali v astronomických částkách vysoko nad 10 000 Kč. Zkusme tedy na závěr najít něco přístupnějšího pod touto hranicí. Na výběr se toho najde přece jen docela dost, my nicméně volíme Google Pixel 6a se dvěma zadními kamerami. Kombinace fotoaparátů 12,2 Mpx (f/1,7) a 12 Mpx (f/2,2) poskytuje přece jen relativně vysoké rozlišení fotek a videí. Po všech těch předchozích číslech se to sice nezdá mnoho, nicméně tenhle mobil skrývá to podstatné teprve uvnitř, v softwaru. Ten dokáže učiněné divy jak už během samotného pořizování fotografií, tak i v následném upravování a editování. Největší slabinou Pixelu je pak bohužel trochu slabší baterie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Smartphony jako foťák – které fotomobily jsou nejlepší, nejmenší či cenově dostupné?