Menu
TOPZINE.cz
Věda

SMART LED veřejné osvětlení je rozhodujícím faktorem při budování inteligentních měst

Komerční sdělení

Komerční sdělení

18. 10. 2018

Tento článek se věnuje třem hlavním důvodům, proč je inteligentní LED osvětlení, a i nadále bude, hlavním katalyzátorem vývoje IoT (internetu věcí) a rychlého rozvoje inteligentních měst na celém světě.

smart led osvětlení

1. Konektivita

Existuje argument, že jsme již dostatečně propojeni. Existují sociální média, smartphony, blogovací platformy … celý internet je synonymem pro „konektivitu“, takže opravdu potřebujeme více?

Správná odpověď je ano.

Zamyslete se nad vaší každodenní cestou do práce. Kolik pouličních světel uvidíte mezi domovem a vaším pracovištěm? Je jich hodně, že?

Představte si, že každé jednotlivé svítidlo by mělo zabudovanou technologii, která by mu umožňovala připojení k jedinému cloudovému řešení. Takto by mohlo poskytovat data v reálném čase na centrální servery, které následně poskytují městské informace jako je např. hustota provozu, teplota a světelný jas. A ještě lépe, všechny tyto údaje půjde odesílat a kontrolovat prostřednictvím jediné aplikace.

Městské úřady mohou tyto informace okamžitě a též automatizovaně využít ke snížení spotřeby energie v zónách s nižší frekvencí aut a chodců, rychlé opravě nefunkčních světel, přizpůsobovat světelnou teplotu a intenzitu v průběhu večera a noci pro zvýšení bezpečnosti a pohodlí na našich silnicích a chodnících … možnosti jsou vskutku nekonečné!

Městské osvětlení je též jedním z nejvíce vhodných zprostředkovatelů konektivity díky své centrální poloze a četnosti ve velkých městech po celém světě.

Výrobci SMART LED osvětlení musí nyní prokázat své schopnosti a inovativnost do budoucna a přijít s up-to-date technologickými řešeními. Jen tak lze držet krok s měnícími se potřebami průmyslu a globální populace.

smart led osvětlení

SMART LED veřejné osvětlení

2. Energetická účinnost

Pokud jste neslyšeli, že máme vážné ekologické problémy ničící naši planetu, pak jste pravděpodobně prožili posledních deset let na opuštěném ostrově.

Podle odborníků je až 40% energetického zatížení města způsobeno pouličním osvětlením. V kombinaci s rychle rostoucím globálním obyvatelstvem je jasné, že urbanisté a státní úřady hledají nové inovativní způsoby, jak snížit naši uhlíkovou stopu.

Je již jasně prokázáno, že energie potřebná pro napájení zastaralých zdrojů osvětlení je mnohem vyšší než u LED. V realitě se ukazuje, že přepnutí na LED technologii ušetří min. 40% celkové energie na osvětlení. Přemýšlejte o masivním vlivu, který by to mělo na životní prostředí (nemluvě o napjatých městských rozpočtech).

Nová zpráva zveřejněná skupinou Climate Group ukázala, že LED veřejné osvětlení samo o sobě dosáhlo úspor energie mezi 40-60% a tuto hodnotu lze ještě zvýšit v kombinaci s inteligentními systémy řízení LED.

Popularita LED osvětlení se od svého uvedení na trh stále zvyšuje. Ovšem SMART LED veřejné osvětlení je ještě o krok dále.

Když se města budou transformovat do skutečně inteligentního měst, musí hledat řešení jejich problémů s konektivitou IoT. To znamená, že uvidíme vyšší nasazení inteligentního LED osvětlení a nakonec i méně emisí skleníkových plynů do atmosféry, což je nyní absolutní prioritou.

smart led osvětlení

Konektivita inteligentních měst

3. Hospodářský růst

Asi ne vždy to říkáme na rovinu, ale téměř všechna naše obchodní rozhodnutí se zakládají na jediném faktoru … ekonomickém růstu.

Jak však pomáhá nasazení inteligentního řešení LED osvětlení ekonomické situaci města? Existují dva faktory: snížená spotřeba energie a následné úspory nákladů (což již bylo zmíněno); a cestovní ruch.

Vysoce kvalitní, inteligentní LED osvětlení zvyšuje přitažlivost jakékoli budovy, struktury, mostu … čehokoli! Porovnejte kvalitu jejich světla s tradičními zdroji a pochybuji, že je mnoho lidí, kteří by vybrali svítidlo bez LED technologie. Efektní design světel a možnosti řízení barev v miliónech variacích dělají urbanistické projekty více esteticky příjemné a transformují je do turisticky atraktivních městských lokalit, v exteriérech i interiérech společenských prostor.

Představte si některé z hlavních turistických atrakcí, které dnes existují. Například Sydney Opera House v Austrálii. Je to nejnavštěvovanější turistická atrakce v celé zemi a zpráva Deloitte odhaduje, že její kulturně-turistická hodnota je 4,6 miliardy dolarů.

Níže je obrázek hlavní koncertní síně. Co zdůrazňuje její architekturu a přináší život do tohoto kulturního skvostu? Světlo, samozřejmě.

smart led osvětlení

Sydney Opera House

Pouze LED osvětlení nabízí pokročilé ovládání a možnosti měnit barvy tak, aby tyto architektonické struktury přivedly k životu.

Lidé milují velkolepou světelnou show. Popularita festivalů a událostí založených výhradně na oslavě světla a jeho efektů celosvětově stoupá, vzpomeňme si jen na právě proběhlý pražský festival SIGNAL a jeho ohromnou návštěvnost!

smart led osvětlení

SIGNAL festival 2018

Urbanisté musí začít reálně uvažovat o budoucnosti, kde inteligentní LED osvětlení bude hrát důležitou roli v rozvoji smart cities, systémech internetu věcí (IoT) a celkového udržitelného ekonomického růstu velkých městských aglomerací.

Text+foto: LEDsviti.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SMART LED veřejné osvětlení je rozhodujícím faktorem při budování inteligentních měst