Menu
TOPZINE.cz
Krása

Slunečnicová semínka jsou jako elixír mládí

Redakce

Redakce

22. 5. 2011

Jako k létu patří sluníčko, tak k němu patří i zářivé, žluté slunečnice, které jsou nejen krásné, ale i užitečné svými semínky. Skrývají v sobě vitamíny B 1 , B3, rostlinné tuky a jiné. Semínka se dají jíst syrová nebo lehce opražená.

Semínka obsahují vitaminy B1 a B3, Zdroj: sxc.hu

Slunečnice jako první pěstovali američtí indiáni před 3000 lety. Tato rostlina si však svoje jméno Slunečnice vysloužila  na počest řeckého Boha Slunce, Helia. Slunečnicemi v 15. století  byly dokonce korunovány aztécké kněžky Slunce. Něco tedy bude na tom, že slunečnice je mnohonásobně zmenšený model Slunce.

Ale co nám slunečnice může vlastně poskytnout?

Dozrálá slunečnice má uprostřed květu velký kruhový obrazec vyskládaný semínky. Tato semínka jsou zdravá a prospěšná nejen pro nás, ale i pro zvířátka. Semínka se luští z nažek. Jedí se buďto syrová nebo pražená. Denně se může jíst hrstka semínek nebo se semínka 20 minut vaří s vodou, nápoj je vhodný proti kašli, zánětu ledvin nebo úplavici. Semínka jsou plochá, dlouhá asi 13 mm.

Co mají semínka za vitamíny?

Semínka jsou pro náš organismus prospěšná hlavně díky vitamínům, které v sobě skrývají. Celkově jsou slunečnicová semínka dobrým zdrojem energie. Některý z vitamínů je například vitámín B1, který je důležitý pro správnou funkci svalových a nervových buněk, B2 pro dobrý stav kůže a jako koenzym při získání energie, B3 neboli niacin fungující jako koenzym podporující funkce kůže, nervového a zažívacího systému.

Slunečnicová semínka vám dodají energii!

Slunečnicová semínka obsahují i další látky zdraví prospěšné, a to: fosfor, železo, draslík který se podílí na udržování klidového membránového potenciálu, proteiny, zinek. Konzumace semínek je vhodná při exémech, astmatu, migrénách, k vylepšení spánku, semínka zklidňují nervy, působí proti předčasnému stárnutí buňek, pomáhají při popraskané kůži nebo kožních zánětech. Vylisovaný olej ze semínek se používá často v kosmetice. Tento olej obsahuje vitamín F a jiné látky s blahodárným účinkem na pokožku. Je vhodný na posílení vlasů a nehtů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slunečnicová semínka jsou jako elixír mládí