Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Sluneční brýle vybírejte podle tvaru obličeje

Redakce

Redakce

2. 5. 2011

FOTO: Sluneční brýleSluneční brýle jsou nepostradatelný doplněk každého z nás. Můžeme v nich zamaskovat kruhy pod očima, vytvořit pomocí nich zajímavý outfit, ve kterém budeme doslova k sežrání, ale hlavně nám chrání oči. Jak vybrat brýle, které by splňovaly veškeré naše požadavky?

FOTO: Sluneční brýle

Sluneční brýle pro kulatý nebo hranatý obličej, Zdroj: New Yorker

K jaru a létu nepochybně patří sluníčko, které všichni milujeme. Nejenže nás zahřeje a krásně se opálíme, ale zvedne nám i náladu. Ošklivé počasí si s sebou odnese chmury, depky i špatnou náladu a vystřídá ho teplé a slunečné, které přinese pocit radosti a štěstí. Na druhou stranu má slunce i neblahé účinky a jedním z nich je silné záření, které ovlivňuje náš zrak. Abychom předešli očním potížím, je důležité pořídit si sluneční brýle.

Jak správně vybrat

Slunečních brýlí naleznete v obchodech stovky. Záleží jen na vkusu každého z vás. Vybírat se dá z plastových, kovových, různě barevných i tvarovaných brýlí. Mezi hity letošního roku patří nestárnoucí pilotky, brýle rozšířené v horní části, které nabízí například značka Ray-Ban. Jejich napodobeniny seženete téměř všude. Obecným pravidlem při výběru brýlí pro letošní rok se řiďte heslem: čím větší, tím lepší. Zaznamenali jste kolem sebe velké dioptrické brýle s černými masivními obroučkami? I tento typ se dá sehnat v podobě slunečních brýlí.

Dalším kritériem výběru je cena. Každý bohužel nemá přebytečné tisíce na zakoupení značkových brýlí, které jsou bezpochyby nádherné a stylové. Módní designéři naštěstí vytváří široký sortiment brýlí pro každého. Vybírat se dá i v klasických obchodech s oblečením jako H&M, New Yorker nebo C&A. Ne vždy to ale znamená, že brýle budou kvalitní.

FOTO: Sluneční brýle ve stylu Ray-Ban

Levnější varianta brýlí ve stylu Ray-Ban, Zdroj: New Yorker

Odborníci doporučují kupovat brýle v optikách. Vyškolení pracovníci rádi poradí a navíc vám mohou změřit jakékoliv brýle. Nejdůležitějším faktorem je UV filtr. V obchodech, které se nespecializují na prodej brýlí, většinou narazíte právě na ty, které mají špatný UV filtr nebo ho nemají vůbec. Existují totiž brýle, a není jich málo, které mají místo UV filtru pouze tmavou fólii a vaše oči neuvěřitelně trpí. Zorničky se rozšiřují a pronikne do nich mnohem více slunečních paprsků, než kdybyste byli bez brýlí. Možná by stálo za to se nad tím zamyslet a nějaký ten peníz si dát stranou. Oči vám poděkují.

Sluneční brýle podle tvaru obličeje

Kromě stylu, ceny a UV filtru záleží na tvaru obličeje. Neexistují snad žádné brýle, které by slušely každému. Kdo má tvar obličeje oválný, může vybírat z nejvíce druhů. Velmi slušivé jsou pilotky, které naopak vůbec nepřipadají v úvahu pro kulatý obličej. Pro ten jsou lepší geometricky výrazné nebo hranaté brýle. Pro obdélníkový obličej jsou vhodné brýle s výraznější horní částí. Naopak výrazná dolní část sluší trojúhelníkovému obličeji. Hranatému tvaru obličeje nejlépe padnou kulaté nebo oválné brýle.

FOTO: Sluneční brýle - pilotky

Pilotky v různých barvách, Zdroj: New Yorker, H&M.com

Pokud s výběrem vhodných brýlí letos ještě čekáte, popřemýšlejte nad jejich zakoupením v optice nebo specializovaném obchodě. Pokud se vám nechce připlatit nějakou tu korunu navíc, nasaďte na nos jedny z fashion brýlí, které jsou dostupné v levnějších variantách. Oči vám moc chránit nebudou, ale rozhodně budete in. Nechť si každý vybere podle vlastního uvážení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sluneční brýle vybírejte podle tvaru obličeje