Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Slunce vás uchrání před rakovinou a jinými chorobami

Irena Siudová

Irena Siudová

30. 6. 2011

Konečně i u nás vysvitlo po letos opravdu nekonečné zimě sluníčko a vyhnalo ven z domovů spousty lidí. Ze všech stran však slyšíme varování o ozónové díře, nebezpečných paprscích a podobně. Přesto je sluníčko hlavně lék a to nejen pro duši.

Sluneční paprsky mají mnoho vitamínu D, Zdroj: traveleasy.com.au

Dnes se zkoumá opravdu všechno, a tak kdo by se divil, že předmětem bádání je i vliv slunce na psychický i fyzický stav člověka. Že nás sluníčko může ošklivě spálit, nedáme-li si pozor, zjistilo za těch pár slunečných dní mnoho z nás. A to nemluvím o úpalu a úžehu. Že je důležité dodržovat během horkých dní pitný režim, poctivě používat krémy a mít na hlavě klobouk nebo čepici ví každý rozumný člověk. Být opatrný a nevystavovat se příliš dlouho slunečním paprskům je určitě dobrá rada, ale neberme slunce jen jako nepřítele a nemysleme neustále jen na škodlivost, o které se všude tak píše.

Postřehli jste na sobě během posledních týdnů nějaké změny? Deštivé dny, během kterých se spousta z nás cítila deprimovaná najednou vystřídala slunečná rána a ještě slunečnější dny. Smutky jakoby se najednou rozplynuly a my se cítili pohlazení na duši. Zkrátka a dobře, slunce má důležitou úlohu pro naše psychické a fyzické zdraví.

Dove il sole non entra il dottore. Toto italské přísloví říká, že kam chodí slunce, tam nechodí lékař. Co je tedy nebezpečnější? Chodit na slunce nebo se mu naopak vyhýbat?

Vitamín D

Vědci zjistili, že doporučená dávka vitamínu D je nedostačující pro lidi, kteří nejsou denně vystaveni slunci. A nedostatek vitamínu D je pro nás nebezpečný, neboť jsme bez něj náchylnější k rozvinutí takových chorob jako je rakovina prsu, tlustého střeva, vaječníků a rakoviny prostaty. Hrozí také onemocnění srdečními chorobami, osteoporózou nebo roztroušenou sklerózou.Více se o tom můžete dočíst v článku Vitamín D: Směle do opalování.

Rakovina kůže

Slunce je spojováno s nezhoubnými formami rakoviny kůže. Nadměrné vystavování se ultrafialovému záření je dáváno do vzájemného vztahu s rozvinutím bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu, dvěma typy rakoviny kůže, které jsou snadno léčitelné a zřídka kdy smrtelné. Tyto karcinomy propukají převážně u jedinců světlé pletí, kteří jsou vystaveni slunečnímu záření jen občasně. Jinými slovy jde o jedince, kteří tráví většinu času prací a pobytem uvnitř budov, takže když pak vyjdou ven, jejich kůže se na sluníčku spálí, protože neumožnili svému tělu postupnou adaptaci na zvyšující se intenzitu slunečního záření.

Nezapoínejte ale i na ochrnau před sluncem, Zdroj: horizonmagazine.com.au

Navíc vztah mezi zhoubnou formou rakoviny kůže nemusí souviset s ultrafialovým zářením, ale s potravinovými návyky. Jedna z mnoha studií svědčí o tom, že opakované spálení souvisí s melanomem a jiná zase, že nejdůležitějším faktorem je porucha rovnováhy tuků v potravě. (výtah z knihy Andělská medicína)

Rakovina prsu

Studie zabývající se tímto problémem dokládá mimo jiné, že ženy žijící v severních zeměpisných pásmech jsou o více než sto padesát procent náchylnější k rozvinutí rakoviny prsu než ženy, které žijí v jižních oblastech. Navíc, ženy které pracují venku jsou oproti ženám pracujícím uvnitř mnohem méně náchylné k onemocnění rakoviny tlustého střeva.

Slunce pro děti

Sluneční světlo může podle dalších studií vyléčit novorozeneckou žloutenku a navíc podporuje tvorbu kostní hmoty u prepubescentů.

To všechno jsou zajímavé věci, ale věděli jste o slunci také například, že…

…lidé žijící v oblasti, kde se mnohem častěji vystavují slunci, chodí oblečení v zářivých a veselých barvách? Naproti tomu lidé v chladnějších místech nosí spíše tmavé, tlumené barvy? Popřemýšlejte jaké barvy upřednostňujete vy když je hezky a jaké když prší nebo sněží?

…sledování západu slunce probouzí v lidech příjemné pocity díky světla, které aktivuje nižší čakry což napomáhá k celkovému zklidnění a tudíž lepšímu spánku? Naopak pozorování východu slunce vás zase příjemně nabudí.

…se vynález žárovky pojí se vznikem nových nemocí u lidí? Díky umělému osvětlení totiž nepřirozeně protahujeme den, místo toho, abychom podle přirozeného rytmu chodili spát se západem a vstávali s východem slunce.

Zkrátka a dobře sluníčko nás dokáže jak potěšit tak pozlobit. Když se budeme držet hesla, všeho s mírou, určitě se nám nemůže nic stát a navíc si užijeme krásných slunečných dní bez zbytečných obav.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slunce vás uchrání před rakovinou a jinými chorobami