Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Slovinsko: 5 tipů, jak strávit aktivní dovolenou u perly jižních Alp

Redakce

Redakce

4. 9. 2012

Pokud preferujete aktivní či dokonce adrenalinový způsob dovolené, vydejte se do podhůří Julských Alp k řece Soča. Na jedné z nejkrásnějších řek v Evropě není o nezapomenutelné zážitky nouze.

Julius Kugy

Julius Kugy shlíží na velikány Julských Alp. Foto: Pavla Popelářová, TOPZINE.cz

Slovinsko se nachází ve střední Evropě, má přístup k Jaderskému moři a na podstatné části jeho severních hranic se nachází Alpy, například Julské Alpy, Savinjské Alpy, Karavanky a Pohorje. Julské Alpy leží převážně na území Slovinska, ale zasahují i do Itálie. Významnou řekou pohoří je  řeka Soča, která je pro svou čistou vodu s překrásným okolím považována za jednu z nejkrásnějších evropských řek.

1. Splujte si řeku Soču

Jednou z nejoblíbenějších aktivit v údolí zmíněné řeky a jejího přítoku řeky Koritnice je bezesporu jejich splouvání na kajacích či raftech. Na horním a středním toku řeky Soče je k výběru množství úseků různé obtížnosti. Kajakářům či zkušeným posádkám dvoumístných nafukovacích lodí stačí k vyplutí na řeku zakoupení permitu, tj. zaplacení poplatku za splutí. Pokud si však budete chtít užít průzračnou smaragdovou divokou vodu řeky na raftu, musíte si zajistit doprovod zkušeného průvodce s příslušnou licencí.

2. Adrenalinový kanyoning

Další z oblíbených vodních aktivit, které si zde můžete vyzkoušet, je bezesporu rychle se v posledních letech rozšiřující kanyoning. Ve volné a běžným turistům nepřístupné přírodě si užijete skoky do lagun, tobogány, plavání, slaňování, i běžnou chůzi vodou. V oblasti je k dispozici více než desítka kaňonů, za něž dle obtížnosti a časové náročnosti zaplatíte v rozmezí od 40 do 80 euro.

3. Vyšlápněte si na kole pořádný kopec

Pokud jste příznivcem cyklistiky a horského kola, kterému nevadí vyšlápnout si pořádný kopec, ani vy zde nepřijdete zkrátka. Mnoho neuvěřitelných krás Julských Alp si můžete vychutnat ze sedel kol. Zažijete náročná stoupání i adrenalinové sjezdy, poznáte malebné vesničky a užijete si vítr ve vlasech.

4. Pěšky zdolejte vrcholy

Na své si přijdou také milovníci turistiky. Na výběr jsou značené cesty pro méně zdatné turisty, i pro ty, kteří preferují náročnější výstupy. Dokonce lze některé vrcholy zdolat pomocí zajištěných cest – tzv. via ferrat.

5. Odpočinkové aktivity vám ukážou přírodní krásy

Pokud budete zmoženi sportovními výkony, v oblasti je nepřeberné množství přírodních krás či výtvorů našich předků, během jejichž návštěvy si můžete trošičku odpočinout. Za návštěvu stojí určitě pramen řeky Soče. Při silnici u městečka Bovec se vám naskytne působivý  pohled na 106 m vysokého a 30 metrů širokého velikána, nejvyšší vodopád ve Slovinsku zvaný Boka. Další vodopád Kozjak naleznete níže po proudu řeky u města Kobarid. Vyznavači golfu si mohou odpočinout při hře v blízkosti města Bovec.

FOTO: Pevnost Predil

Pevnost Predil jako pozůstatek bojů 1. světové války. Foto: Pavla Popelářová, TOPZINE.cz

Masivy Julských Alp byly svědky mnoha významných událostí. Prošla jimi v minulém století například 1. i 2. světová válka a téměř na každém kroku se můžete setkat s památkami na tyto dějinné konflikty. K návštěvě lákají pevnosti (např. Kluže, Hermann či Predil), pomníky rozeseté v krajině, v Kobaridu Napoleonův most, muzeum věnované 1. světové válce nebo také archeologické naleziště s pozůstatky římských staveb z 5. století.

K ubytování láká množství kempů rozesetých na březích řek, v podhůří Julských Alp i v blízkosti měst. Za osobu a noc v kempu zaplatíte v průměru okolo 10 euro. Pro náročnější lze vybrat z nabídky penzionů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slovinsko: 5 tipů, jak strávit aktivní dovolenou u perly jižních Alp