×
TOPZINE.cz

Slovenský festival Pohoda 2010 bude jen pro 30 000 lidí

festival-pohoda-2009-600x338Ve čtvrtek 28. ledna se stal hostem Topzine.cz ředitel slovenského festivalu Pohoda, Michal Kaščák, který odpovídal čtenářům online. Pohovořil o svých oblíbených českých interpretech, SuperStar a samozřejmě i o festivalu Pohoda, který se letos uskuteční od 7. do 10. července, a objasnil jeho plány do budoucna.

Michal Kaščák se také podílí na pořadu ČT Ladí neladí, Zdroj: youtube
Michal Kaščák se také podílí na pořadu ČT Ladí neladí, Zdroj: youtube

„Mám velmi rád Ještě jsme se nedohodli, zbožňoval jsem Dybbuk (poznámka redakce: o Dybbuk si můžete přečíst zde), Krásné nové stroje, líbí se mi Garáž, ale i Tata bojs, Khoiba, Midi lidi, samozřejmě mám rád i Mňágu a Žďorp,“ vyjmenoval své nejoblíbenější české interprety Michal Kaščák, který sám už ve třinácti letech působil v kapele Bez ladu a skladu svého staršího bratra. „Kryštof je pro mě příliš popový, jde ale o dobrý pop,“ vyslovil Kaščák názor na ostravskou skupinu, která 22. ledna vydala nové album s názvem Jeviště.

O SuperStar se otec největšího slovenského festivalu vyjádřil jako o televizní estrádě, která ho nudí a nesleduje ji, přirovnal ji k dřívější soutěži Deset stupňů ke zlaté. Pokud by ale některý soutěžící ze SuperStar udělal něco, co by se hodilo do programu Pohody, pak by ho vzali. Současně ale upozornil na to, že se doposud nic takového nestalo. Sám Michal Kaščák dává přednost přirozeným kapelám s klubovým zázemím.

„Celkově si myslím, že lidi začnou i díky tlaku komerce vyhledávat zajímavější hudbu a to v Čechách i na Slovensku,“ napsal Kaščák, oslovovaný často svými přáteli i fanoušky festivalu jako Miša. „O české hudbě se ví u nás víc, máte hudební časopisy i pestřejší scénu. Úžasnou úlohu sehrává internet.“

Vyšetřování loňské nehody pokračuje

Značné množství dotazů čtenářů Topzine.cz se týkalo také loňské nehody, kdy pod troskami zříceného festivalového stanu zemřel jeden z fanoušků pocházející z Piešťan. Tři měsíce po té svým zraněním podlehla i návštěvnice Nikolka. Celkový počet zraněných byl téměř devadesát. Michal Kaščák potvrdil, že je s nimi v kontaktu.

Osudný stan na začátku festivalu Pohoda 2009, Foto: Martin Peška
Osudný stan na začátku festivalu Pohoda 2009, Foto: Martin Peška

Prošetřování celé nehody stále není u konce. Michal Kaščák k tomu napsal: „Vyšetřování pokračuje, zatím skončila expertíza, kterou jsme iniciovali a pro realizaci trenčínský soud vybral Ústav súdneho inžinierstva v Žiline.“

Už se ví, co bylo loni špatně

Expertíza však potvrdila čtyři pochybení, ke kterým došlo. Bylo to nesprávné ukotvení vázacích pásů stanové střešní plachty v rozporu s technickou příručkou, nesprávné vedení vázacích pásů, taktéž v rozporu s technickou příručkou. Chyběly spojovací prvky na připojení nosného prstence stanové střešní krytiny ke střešní krytině a chyběly také boční stěny, ačkoliv podle technické příručky není uvedená jiná forma stavby stanu než s bočními stěnami.

Stany by na Pohodě 2010 přesto neměly chybět. Michal Kaščák zdůraznil, že stany jsou přirozenou součástí festivalů všude na světě a je přesvědčený, že kombinace otevřených scén a stanů je ideální a osvědčená z renomovaných festivalů. „Špatná práce jednoho dodavatele nemůže znamenat stop pro všechny ostatní a věřím, že nemůže zkazit duši letního festivalu,“ řekl šéf Pohody a dodal, že v roce 2009 stálo celkem přes 250 stanů, nepočítaje stánky.

Organizační tým Pohody uvažuje nad výstavbou památníku a uskutečněním dalších vzpomínkových akcí, které by se vztahovaly k loňské tragédii.

Organizátorům slovenského festivalu v zápětí po zřícení stanu vyjádřily pořadatelské týmy zahraničních festivalů solidaritu. Kaščák považuje za korektní i přístup většiny médií a jejich zájem informovat o závažném neštěstí chápe.

Program zatím není znám

Michal Kaščák v online rozhovoru na Topzine.cz uvedl, že zatím nemá jeho tým potvrzené žádné kapely, protože začali s bookingem pozdě. Připustil však v odpovědi jednomu z čtenářů, že skupiny Arcade Fire a INTERPOL jsou dlouhodobě v jeho zorném poli.

Foto: Martin Peška
Foto: Martin Peška

Navíc se pořadatelé snaží zajistit účast alespoň některých umělců, kteří loni nestihli vystoupit kvůli předčasnému ukončení festivalu. Zatím je ale jisté jen to, že Travis do Trenčína nepřijedou, protože přes léto 2010 nebudou koncertovat.

Na některé umělce z loňského neuskutečněného programu se však fanoušci určitě mají těšit, stejně tak na nějakého dubstep-ového DJe či producenta, který by neměl v programu Pohody 2010 chybět. První potvrzené hvězdy by měli pořadatelé ohlásit v horizontu dvou týdnů.

Travis na Pohodu 2010 nepřijedou, Zdroj: archív
Travis na Pohodu 2010 nepřijedou, Zdroj: archív

Ekonomicky je festival běh na dlouhou trať

Michal Kaščák se ve svých odpovědích dotkl také ekonomické stránky festivalu, zejména s ohledem na důsledky finanční krize. „Ovlivňuje nás přes partnery, my jsme ale zvyklí na finanční krizi permanentně… Kráčíme svou cestou krize nekrize,“ uvedl.

Ani finanční následky minulého ročníku festivalu nejsou uzavřené. Původní partneři však zatím za Pohodou stojí a Michal Kaščák doufá, že to tak i zůstane. S negativním přístupem v souvislosti s nehodou v létě 2009 se prý nesetkal. Konkrétní vyčíslení financí od sponzorů však nesdělil.

Na Pohodu 2010 se dostane jen 30 000 lidí

Pořadatelé se pro letošní ročník festivalu rozhodli pro určité omezení jeho kapacity. Do areálu by se mělo dostat jen 30 000 lidí. Toto omezení má podle ředitele Pohody trvat určitě po několik příštích let, pak se prý uvidí.

„Chceme, aby si festival zachoval svůj charakter, aby měl každý, kdo si koupí lístek jistotu, že se festival nepřeplní, a že bude dost místa na stanové tábory,“ představil filozofii festivalu Michal Kaščák a nekompromisně potvrdil, že při vyprodání festivalu se počet vstupenek navyšovat nebude. V současnosti je prodaných už téměř 8 000 vstupenek.

Pohodová atmosféra festivalu, Zdroj: archív festivalu
Pohodová atmosféra festivalu, Zdroj: archív festivalu

Jedna vstupenka se bude do 14. března prodávat za cenu 49 eur. Čeští návštěvníci si mohou vstupenky pořídit přes distribuční síť Ticketportal. Studentům vlastnícím kartu ISIC není poskytována žádná sleva, podle pořadatelů je však cena vstupenek, která se v přepočtu vyjde na necelých 1 300 Kč, dostupná i studujícím. V ceně vstupenky je i prostor pro stan ve stanových městečkách, která na rozdíl od většiny českých festivalů nedělí žádné ploty od hlavních prostor festivalového areálu.

Vstup s vlastním alkoholem povolen

Dalším rozdílem od většiny českých festivalů je skutečnost, že si na festival mohou návštěvníci přivést vlastní alkohol. Namátkové kontroly u vstupů hlídají pouze to, zda si některý hudební příznivci nenesou alkohol ve skleněných láhvích, které by mohly být v jistých situacích nebezpečné.

Záznam celého online rozhovoru s Michalem Kaščákem si můžete přečíst zde.2 Komentáře Slovenský festival Pohoda 2010 bude jen pro 30 000 lidí

  1. sakra, zrovna nemám prachy :-( Snad se do výplaty z brigády všechno nevyprodá…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..