Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Slovensko nabízí nespočet přírodních krás

Redakce

Redakce

10. 9. 2010

Malá Fatra - SlovenskoMalá Fatra je často navštěvované pohoří na severozápadě Slovenska. Délka tohoto pohoří je přibližně 52 km a se svou nejvyšší horou Velký Kriváň patří nepochybně mezi nejkrásnější slovenské hory. Ostatně, přesvědčte se sami.

Malá Fatra - Slovensko

Malá Fatra - Slovensko, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Vrátná dolina

Vrátná dolina je v kopcích utopené údolí, kde si můžete koupit lístek na místní lanovku a nechat se jí vyvézt na hřebeny hor. Odtud začíná krásná hřebenová túra vedoucí přes okolní vrcholky. Dejte si jen pozor na slovenské rozcestníky – najdete na nich jen časové údaje, kolik hodin vám cesta zabere, nikoli vzdálenosti v kilometrech, jak je zvykem u nás.

Stezky jsou rozdělené podle různé náročnosti – nadšení horalové si mohou vyběhnout na nejvyšší horu a pak se teprve pustit stezkou přes kopce zpátky do údolí; méně zdatní si mohou zvolit nejkratší cestu, kterou bez problému zvládnou i menší děti. Po celou dobu máte nádherný výhled do okolí, na okolní vrcholky hor či údolí utopená v zeleni lesů.

Až se ale budete kochat přírodou kolem sebe, nezapomeňte také občas kouknout pod nohy – cestičky jsou chvílemi opravdu úzké a plné kamenů. Sestup z hřebenů zpět k parkovišti je asi nejtěžší část celého výšlapu. Ačkoli se zdá, že nic nemůže být horší než prudký kopec vzhůru, opak je pravdou. Ale posezení v příjemné chatičce s rychlým občerstvením vám útrapy cesty jistě vynahradí.

Malá Fatra - Slovensko

Hřebenová túra, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Jánošíkove Diery

Opravdu úchvatným zážitkem s nádechem pravého dobrodružství je návštěva Janošíkových Dier. V momentě, kdy vyrazíte po modré značce, nemáte ani tušení, co vás čeká. Začíná to celkem nevinně. Jdete po široké stezce, potom přejdete lávku přes potok, zase široká stezka… A pak náhle začne přituhovat. Do cesty se vám postaví skály a vodopády, rozkymácené žebříky a někde jen řetězy, po kterých musíte ručkovat přes kameny. Po chvíli si připadáte jako špičkový horolezec s tím rozdílem, že tady vás nikdo nejistí. Jdete na vlastní nebezpečí.

Opět si můžete vybrat kratší či delší okruhy, nejhezčí, ale i nejnáročnější, je okruh nejmenší. Chvílemi jdete po rampě široké asi deset centimetrů, vedle vás hučí řeka a seshora na vás padají kapky ze skal. Pak zase šplháte po čemsi, co má připomínat žebřík, pod vašima nohama rachotí vodopád a zprava i zleva jsou jen vlhké kluzké skály. Opravdu to ale není tak strašné, jak to vypadá. Jakmile sedíte v bezpečí v bufetu, máte pocit, že jste právě zdolali Everest.

Malá Fatra - Slovensko

Jánošíkove Diery, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Ale Slovensko, i samotná Malá Fatra, nabízí nespočet dalších možností a utajených krás. Stačí jen vyrazit a poptat se místních, oni už vědí, kam stojí za to vyrazit. A nezáleží na tom, jestli jste mladší či starší, s přáteli nebo s rodinou. Paleta možností je skutečně široká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slovensko nabízí nespočet přírodních krás