×
TOPZINE.cz

Slovenské zastoupení na Letní filmové škole 2010

!SPECIÁL!V rozmanitých programech filmových festivalů je doslova pro každého něco. 36. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabídne mimo jiné i již tradiční porci slovenské filmové kultury a kinematografie.

Obchod na korze, Zdroj: pořadatel festivalu

V různých retrospektivách a tematických sekcích budou mít návštěvníci LFŠ možnost seznámit se s kapitolami z historie i současnosti slovenského filmu hraného, dokumentárního i animovaného, zastoupeny budou snímky s různou metráží i studentské projekty. V úterý 27. července navíc proběhne Slovenský den, jenž bude zakončen večírkem ve vinném sklípku U lisu, který navštíví i většina slovenských hostů přítomných na festivalu.

Legendy minulého století…

Výroční cenu Asociace českých filmových klubů přebere Stanislav Szomolányi, který proslul zejména díky spolupráci se Štefanem Uherem. Pětasedmdesátiletý kameraman bude v programu připomenut prostřednictvím dvou restaurovaných filmů, Organu (1964) a Trí dcér (1967). Bude také v rámci Lekce filmu diskutovat s diváky.

Sekce Visegrádská legenda se letos zaměří na oscarového slovenského režiséra Jána Kadára. Na programu je téměř kompletní retrospektiva jeho tvorby. Zastoupeny jsou autorské počátky u dokumentárního filmu, promítán bude Kadárův celovečerní debut Katka (1949), jeho nejslavnější filmy vytvořené ve spolupráci s Elmarem Klosem: Hudba z Marsu (1955), Tři přání (1958), Smrt si říká Engelchen (1963) nebo Obchod na korze (1965) i dva snímky vytvořené v kanadském exilu.

Oficiální plakát LFŠ, Zdroj: pořadatel festivalu

… i čerstvé novinky

Významného prostoru se dostane i nejnovějším slovenským filmovým dílům. Sekce Slovenský horizont nabídne několik titulů z let 2009 a 2010, od thrilleru Bratislava film přes oceňovaný dokument Hranica až po středometrážní hraný snímek Ďakujem, dobre.

V rámci připomenutí režiséra a herce Paľo Bielika proběhne také český křest knihy Petry Hanákové Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra. Zároveň nabídne sekce Pocta Bielikův film Kapitán Debač (1959).

Letní filmová škola proběhne v Uherském Hradišti ve dnech 23. července až 1. srpna 2010. Pro další informace sledujte lfs.cz a speciál na Topzine.cz.

Slovenské zastoupení na Letní filmové škole 2010
Ohodnoťte tento článek


2 Komentáře Slovenské zastoupení na Letní filmové škole 2010

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.