Slovenské zastoupení na Letní filmové škole 2010

!SPECIÁL!V rozmanitých programech filmových festivalů je doslova pro každého něco. 36. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti nabídne mimo jiné i již tradiční porci slovenské filmové kultury a kinematografie.

Obchod na korze, Zdroj: pořadatel festivalu

V různých retrospektivách a tematických sekcích budou mít návštěvníci LFŠ možnost seznámit se s kapitolami z historie i současnosti slovenského filmu hraného, dokumentárního i animovaného, zastoupeny budou snímky s různou metráží i studentské projekty. V úterý 27. července navíc proběhne Slovenský den, jenž bude zakončen večírkem ve vinném sklípku U lisu, který navštíví i většina slovenských hostů přítomných na festivalu.

Legendy minulého století…

Výroční cenu Asociace českých filmových klubů přebere Stanislav Szomolányi, který proslul zejména díky spolupráci se Štefanem Uherem. Pětasedmdesátiletý kameraman bude v programu připomenut prostřednictvím dvou restaurovaných filmů, Organu (1964) a Trí dcér (1967). Bude také v rámci Lekce filmu diskutovat s diváky.

Sekce Visegrádská legenda se letos zaměří na oscarového slovenského režiséra Jána Kadára. Na programu je téměř kompletní retrospektiva jeho tvorby. Zastoupeny jsou autorské počátky u dokumentárního filmu, promítán bude Kadárův celovečerní debut Katka (1949), jeho nejslavnější filmy vytvořené ve spolupráci s Elmarem Klosem: Hudba z Marsu (1955), Tři přání (1958), Smrt si říká Engelchen (1963) nebo Obchod na korze (1965) i dva snímky vytvořené v kanadském exilu.

Oficiální plakát LFŠ, Zdroj: pořadatel festivalu

… i čerstvé novinky

Významného prostoru se dostane i nejnovějším slovenským filmovým dílům. Sekce Slovenský horizont nabídne několik titulů z let 2009 a 2010, od thrilleru Bratislava film přes oceňovaný dokument Hranica až po středometrážní hraný snímek Ďakujem, dobre.

V rámci připomenutí režiséra a herce Paľo Bielika proběhne také český křest knihy Petry Hanákové Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra. Zároveň nabídne sekce Pocta Bielikův film Kapitán Debač (1959).

Letní filmová škola proběhne v Uherském Hradišti ve dnech 23. července až 1. srpna 2010. Pro další informace sledujte lfs.cz a speciál na Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Petra Duhajská

Je mi 23 let, bydlím v Praze. Studovala jsem na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské, na FF UK jsem dělala politologii, nizozemštinu a filmovou vědu, ale postupně převážila touha po škole života. Mám ráda hudbu – dřív jsem hrála na housle a saxofon a zpívala ve sboru – hlavně rock, poprock, ale i klasiku nebo něco tvrdšího. Ráda čtu, nejradši mám současnou prózu (Arnon Grunberg, Paolo Giordano, Erlend Loe, E. L. Doctorow), ale nevyhýbám se ani odborným knihám o umění, historii, filosofii, politice. Z filmů mám nejradši britské a starší hollywoodské (70. léta a dříve).
Kromě toho se zajímám o sport, zdraví a kosmetiku, ráda jezdím na kole a chodím na výlety.
Co se méně “praktických” a “konkrétních” zájmů týká, mám ráda filosofii, hledání odpovědí na otázky týkající se smyslu života, naší přítomnosti na Zemi a vztahů mezi lidmi…
Do Topzinu jsem začala přispívat v lednu 2010 do rubrik Hudba a Film a TV, od konce září 2010 do začátku března 2011 jsem byla editorkou hudební rubriky, nyní jsem se vrátila k redaktorské činnosti.

2 Comments on Slovenské zastoupení na Letní filmové škole 2010

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*