Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Slovanská epopej je konečně zpřístupněna veřejnosti

Redakce

Redakce

23. 4. 2011

Po vleklých sporech, které mezi sebou vede již delší dobu Praha a Moravský Krumlov, došlo konečně k určitému posunu v dění. Pět pláten Alfonse Muchy, která byla již dříve převezena do Prahy, byla 12. dubna zpřístupněna veřejnosti v Malé dvoraně Veletržního paláce.

Obr. Slovanská Epopej

A. Mucha: zavedení slovanské liturgie na Moravě Zdroj: GHMP

Velkou část svého života strávil Mucha v zahraničí, a to především v Paříži, kde se během svých prací pro herečku Sarah Bernhardt proslavil natolik, že byl často označován za umělce francouzského nikoli českého původu.

O tom, že se však samotný Mucha cítil být Čechem tělem i duší svědčí právě jeho monumentální dílo, kterým je Slovanská epopej. Tento cyklus dvaceti velkoformátových obrazů (největší plátna měří 8,1 m x 6,1 m) začal malovat po svém návratu do Čech v roce 1910 na zámku Zbiroh a chtěl jím vzdát hold své vlasti a slovanským národům. Aby co nejvěrohodněji zachytil historii slovanského národa a jeho mytologii, podnikl navíc cestu po Rusku, Polsku, Bulharsku a Srbsku.

Obr. Car Simeon Bulharský

A. Mucha: Car Simeon Bulharský

Než mohlo být toto jeho vrcholné dílo dokončeno, musel mu věnovat ještě dalších 18 let života. Důležitou postavou, která měla zásadní vliv na vznik Slovanské epopeje, byl pak průmyslník Charles Cran, který se stal jeho mecenášem a bez jehož finanční podpory by Mucha pravděpodobně obrazy nikdy nenamaloval.

Přetahovaná o obrazy

Po dokončení celého cyklu v roce 1928 věnoval Mucha všechny obrazy Praze. Ta je v minulých letech pronajímala Moravskému Krumlovu, kterému odmítla nadále prodloužit smlouvu. Mezi těmito dvěma městy tak došlo k veřejným tahanicím, které jsou vzhledem k charakteru díla značně nedůstojné.

Celý soubor je momentálně rozdělený na dvě části: 5 obrazů je v Praze, zbývajících 15 v Moravském Krumlově. Po delší odmlce, během které na obrazech pracovali restaurátoři, bude celé dílo postupně opět zpřístupněno veřejnosti. Od 12. dubna do 22. května 2011 je k vidění pět obrazů v Malé dvoraně Veletržního paláce.

Obr. Jan Hus káže v kapli Betlémské

A. Mucha: Jan Hus káže v kapli Betlémské

Vystaveny jsou obrazy: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Car Simeon Bulharský, Jan Milíč z Kroměříže, Mistr Jan Hus káže v kapli Betlémské a Po bitvě u Grunwaldu. Nejde ovšem o výstavu jako takovou, plátna zde byla ošetřována restaurátory a nyní jsou pouze na čas zpřístupněna veřejnosti v rámci vstupného do Veletržního paláce. Od 19. května by měla být postupně vystavena i zbývající díla v Moravském Krumlově.

Výstava celého cyklu je plánována na letošní říjen po převezení ostatních pláten do Prahy. Jestli budou po výstavě obrazy navráceny zpátky do Moravského Krumlova, není doposud jasné. Rozhodující bude nejspíš postoj Prahy, která by měla co nejdříve vybudovat vhodné prostory odpovídající důležitosti tohoto díla.

Čtěte také: Výstava Alfons Mucha / 150 let je na čas poslední příležitostí vidět umělcovu ucelenou tvorbu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slovanská epopej je konečně zpřístupněna veřejnosti