Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Sloní sameček prohrál svůj boj o život

Šárka Braumová

Šárka Braumová

6. 5. 2011

Smutná událost zasáhla v ranních hodinách ostravskou zoo. Téměř dvouměsíční sloní sameček dnes prohrál svůj boj se životem.

FOTO: Uhynulý sameček v ostravské ZOO

Uhynulý sameček v ostravské ZOO, Foto: Pavel Vlček, Zoo Ostrava

Sloní sameček byl historicky prvním narozeným slůnětem, které se v českých zoologických zahradách narodilo. Jeho odchov byl doprovázen vážnými komplikacemi. Slůně se zřejmě narodilo předčasně, mělo nízkou váhu a nemůže být vyloučena ani vrozená vada. Pokud by se mládě narodilo ve volné přírodě, přežilo by zřejmě pouze pár hodin, v nejlepším případě i několik dní.

„Dnes, v pátek 6. května v noci, přesně v půl druhé, se stav sloního samečka náhle prudce zhoršil. Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo,“ informovala ostravská zoo.

Veterináři a ošetřovatelé ostravské zoo dohlíželi na sloního samečka od prvního dne jeho narození. Konzultovali stav mláděte i se zahraničními zoologickými zahradami a dokrmovali ho speciální výživou po celé dva měsíce.

Ve srovnání se samičkou, která se narodila přibližně o měsíc později, byly rozdíly mezi mláďaty více než patrné. Samička váží nejméně o 30 kilo více.

Matka mláděte, teprve 14-ti letá rodička Vishesh sice nedokázala svého potomka  z důvodu nedostatku mateřského mléka nakrmit,  přesto je pro ni tato situace nenahraditelná. Zpočátku byla agresivní, zmatená a vylekaná, ale postupně se z ní stala starostlivá matka.

Ostravská zoo věří, že zkušenosti, které získala se svým prvorozeným mládětem, zúročí v dalších letech při příštích porodech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sloní sameček prohrál svůj boj o život