Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Slepý superhrdina Daredevil vidí neviditelné a slyší neslyšitelné

Redakce

Redakce

10. 5. 2011

Žijeme ve skvělých časech. I když u nás nevycházejí klasické superhrdinské komiksové sešity, jejich knižní vydání to vše zachraňují. A díky tomu, že se v českém překladu postupně objevují ta největší jména, konečně došlo i na legendárního Daredevila – v několikasetstránkovém booku Muž beze strachu!

Ilustrace na obálce komiksu Daredevil: Muž beze strachu, autor: Alex Maleev

Podíváme-li se do historie, Daredevil se poprvé objevil ve  vlastní sérii v dubnu 1964 a tohle vydání dnes patří k ceněným sběratelským kouskům. Na eBay ho nedávno nabízeli za 2100 dolarů, ale obvykle jsou ceny o tisícovku vyšší. Samotný Muž beze strachu, jak se hrdinovi přezdívá, má ve skutečnosti historii o něco delší. Ke svým schopnostem totiž přišel ještě jako mladý kluk, kdy chtěl zachránit starého muže od střetu s rozjetým náklaďákem. A proto, že u vydavatelství Marvel hrdinové obvykle vznikají díky genu X, radiaci nebo kombinaci obojího, také z Matta Murdocka se stal nadčlověk. Z onoho rozjetého auta na něj totiž vylétla radioaktivní tekutina.

Je celkem neobvyklé, že Murdock u nehody oslepl, superhrdinů s tímto handicapem moc není, ale zato dostal vylepšení smyslů, které mu umožňuje používat něco na způsob radaru. Díky němu vidí podobně jako netopýři a také má neskutečně citlivé uši. I když v civilu nosí masku slepce, tedy černé brýle a bílou hůl, ve skutečnosti toho vidí omnoho víc. Může třeba slyšet tlukot srdce a vůbec pozorovat všechny vnitřní tělesné pochody, což se mu hodí zejména u civilního povolání – Matt Murdock je právník a tudíž dokáže podle nepatrných projevů zjistit, jak se lidé chystají reagovat. Porotu u soudu má přečtenou dříve, než si její členové uvědomí, jak budou hlasovat. Na druhou stranu mu ale díky citlivosti smyslů ubližují zvuky civilizace, které my už ani pořádně nevnímáme, a hodně jeho protivníků toho zneužilo. Není nad to vyhrát bitvu za pomoci řádně ohuleného kazeťáku. Aby to ale neměli úplně lehké, hrdina je specialistou na různá bojová umění a extrémně vytrénovaný atlet.

Tolik exkurze do historie. Možná by byla zapotřebí delší, protože omnibus Muž beze strachu! je první z připravovaných výběrů sešitů nové série o Daredevilovi. A v porovnání třeba s nedávno vydaným komiksem Green Lantern: Tajemství původu, který je ke čtenářům vstřícnější, protože představuje přímý vstup do světa hrdiny, Muž beze strachu! sází nejen na to, že známe zásadní momenty z Daredevilovy minulosti, ale že se orientujeme také v jeho současnosti. Zejména prostřednímu příběhu o pádu impéria mafiána Kingpina, který je toho času slepý a z pohledu dravých jedinců v jeho okolí oslabený, by znalost předchozího děje přišla vhod. Proč a jak přišla ikona grázlů, kterou známe třeba i z českých Spider-Manů, o zrak, se totiž nedozvíme. Možná by postačil krátký dovětek na konci knihy, když už je složena jen jako výběr ze série (obsahuje sešity 16-19, 26-40). Neméně slabým momentem prvního vydání omnibusu je pak mírný chaos v překladu, respektive jeho redakci, když třeba na straně dvacet šest mluví v jedné bublině žena v mužském rodě.

obálka Brian Michael Bendis: Daredevil Muž beze strachu

Pod příběhy v první knize věnované Daredevilovi se podepsal Brian Michael Bendis, jehož slavná Tajná válka už vyšla také v češtině. Je tedy jasné, že všechny postavy budou hodně mluvit, ale ne jen tak plkat, nýbrž replikami přímo ožívat a stávat se plastickými. Bendis si na ploše 440 stránkového supehrdinského komiksu vystačí s jedním nadčlověkem. Spider-Man, Elektra, nebo Luke Cage se sice objevují také, ale jenom na skok. Scenárista ukazuje odvrácenou stránku povolání hrdiny, v prvním příběhu skrz osud chlapce, do jehož života vstoupil Daredevil, v dalším se spíše věnuje druhému slepci, Kingpinovi, a ve třetím pak dostává hrdinův život snad největší kopanec, svět se dozví jeho pravou totožnost a dlouho budovaná kariéra je, mírně řečeno, v háji. Účty si s ním pak chtějí vyřídit nejen staří protivníci, ale hlavně média lačnící po jakémkoli skandálu.

Bendis výborně střídá způsoby vyprávění, od emotivní sondy do duše kluka poznačeného silným zážitkem přes boj svědomí reportéra ze staré školy s novým řádem médií až po samotného Daredevila. I když u něj je to trochu problém, zejména kvůli chybějícím informacím, ať už o zmíněném Kingpinovi, nebo třeba o Elektře, která se objevuje v několika scénách odkazujících na zásadní okamžiky hrdinova života. Český čtenář je však zatím nezná.

Výtvarnou stránku sešitů mají na svědomí různí autoři, za všechny zúčastněné ale stačí jedno jméno, které je trestuhodně opomenuto na obálce knihy – Alex Maleev. Původem bulharský výtvarník svým projevem, střídáním stylů od klasické malby přes koláž až po různé experimenty dělá se superhrdinským mainstreamem divy. V jeho podání je Daredevil něco, co se obvykle od amerických komiksů nedá očekávat a představuje skutečně pastvu pro oči jak u milovníků sešitové klasiky, tak u těch, kteří hledají v kreslených příbězích něco víc. Přemýšlivé obrazy, skládanky pocitů, ale také dynamické pasáže a temně laděná zákoutí města či Daredevilova života vůbec podtrhují osobitý nádech celého komiksu.

Daredevil: Muž beze strachu! představuje výjimečný ponor do světa superhrdiny, v českém překladu zatím nezabydleného. Drobné prohřešky redakce sice ubírají booku na kvalitě, ale ne v takové míře, aby upadl v nemilost čtenářů. Přináší omnoho víc než jen chlápka v rudém kostýmu, zejména několik reálně působících lidských příběhů, takže pokud hledáte komiks s přesahem jak po obsahové, tak po výtvarné stránce, tady jeden je.

Původní název: Daredevil: Man Without Fear
Český název: Daredevil: Muž beze strachu!
Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Alex Maleev, David Mack, Manuel Gutierrez,
Překlad: Tomáš Jeník
Počet stran: 448
Vydal: BB/art a Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slepý superhrdina Daredevil vidí neviditelné a slyší neslyšitelné