Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Slečna Jairová v Dlouhé. Groteska zkombinuje karneval a pašije

Hana Švarcová

Hana Švarcová

2. 5. 2013

Na pátek 3. května připravilo Divadlo v Dlouhé premiéru inscenace Slečna Jairová belgického, francouzsky píšícího gramatika Michela de Ghelderoda. Režie se chopila Hana Burešová. Scénickou hudbu vytvořil Vladimír Franz.

FOTO: Hana Burešová

Inscenace Polední úděl v režii Hany Burešové získala loni Radoka. Zdroj: Divadlo v Dlouhé

Michel de Ghelderode není v České republice příliš známý autor, ačkoli již inscenován na českých jevištích byl. Ghelderodovy hry režírovali například Otomar Krejča nebo Jan Schmid. Slečna Jairová bude mít v pátek 3. května v Dlouhé českou premiéru.

Inscenace vychází z novozákonního příběhu o vzkříšení mrtvé dcery Jairovy. Poetika Michela de Ghelderode staví na středověkém mísení vysokého a nízkého stylu, karnevalu a pašijí, mysteria s groteskou. Ghelderodovo divadlo je bytostně divadelní, založené na bohaté vizualitě.

FOTO: Divadlo v Dlouhé

Divadlo v Dlouhé prošlo nedávno rekonstrukcí. Ilustrační foto: Radek Adámek, TOPZINE.cz

Slečnu Jairovou v Dlouhé zrežíruje Hana Burešová, která loni přebírala za svou inscenaci Polední úděl Cenu Alfréda Radoka. V hlavní roli Jairovy dcery se představí Magdalena Zimová.

„Pro mě je velmi zajímavé spojení vysokého a nízkého, to, co obsahuje středověké divadlo, které mě vždycky zajímalo. A u mojí postavy Blandiny se to navíc mísí s jakýmsi bezčasím mezi životem a smrtí, kdy člověk ztratí i povědomí o tom, co se sluší a jak by se měl chovat, jak vlastně vypadá reálný život,“ řekla o své nejnovější roli Zimová.

Slečna Jairová, Divadlo v Dlouhé, autor: Michel de Ghelderode, režie: Hana Burešová, hrají: Magdalena Zimová, Miroslav Táborský, Lenka Veliká, Jan Meduna, Jan Vondráček, Tomáš Turek, Emma Černá, Martin Matejka a Martin Veliký

Premiéra: pátek 3. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slečna Jairová v Dlouhé. Groteska zkombinuje karneval a pašije