Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Slavnosti pernštejnského panství 2009 – prodejní i poučné

Dušan Takáč

Dušan Takáč

14. 7. 2009

Už čtvrtým rokem se začátkem července konaly v krásném prostředí hradu Pernštejna Slavnosti pernštejnského panství, které vždy byly zárukou zábavy pro návštěvníky všech věkových kategorií. Šermířské souboje, středověká hudba, ukázky středověkých řemesel a samozřejmě atmosféra hradních nádvoří – nic z toho nechybělo ani letos.

Ekonomická krize se přesto dotknula i této akce. To se projevilo nejen na chudším programu, ale i na lidové výši vstupného: u brány museli dospělí vytáhnout padesátikorunu a děti dvacetikorunu. V diskuzích mnozí (převážně místní) lidé spílali na chudý program, na hrad si však i přesto našlo cestu mnoho návštěvníků, a především na dolním nádvoří mezi stánky se chvílemi nebylo kam hnout.

Primárním úkolem takovýchto akcí je pochopitelně vytáhnout co nejvíce bankovek z peněženek kolemjdoucích a tomu odpovídalo také množství prodavačů, kteří provázeli po celé délce návštěvnické trasy. A nabízeli toho mnoho – od středověkých kartáčů, překrásných železných sošek až po malování portrétů či tetování. Většinou to byli lidé, kteří nenutili zboží, ale rádi se s vámi podělili i o informace ohledně výrobního procesu.

Samostatnou epizodou pak byly malé „workshopy“, na kterých jste mohli na vlastní oči vidět, jak vznikají nejen smetáky, ale také řezané svíčky. Sledovat paní Irenu Kašíkovou a Evu Skalníkovou, umělecké svíčkářky, při jejich vyřezávání bylo tak lahodné pro oko, že jsme ani my neodolali a jedno jedinečné parafínové umělecké dílo si od nich koupili. V průběhu výroby jsme se dozvěděli i zajímavou informaci, že k potažení každé svíčky je třeba asi dvacet vrstev barvy.

Kromě prodejních stánků tvoří hlavní atrakce pernštejnských slavností vystoupení uměleckých souborů. O neustálou zábavu se staraly uskupení historického šermu TAS, Flamberg a Baštýři. Pohádková představení pro děti hrálo divadlo Tillia. Program každého dne se lišil, takže v sobotu 4. 7. mohli návštěvníci navíc obdivovat umění národopisného souboru Borověnka nebo Jaroměřického zámeckého divadla, oproti tomu v pondělí 6. 7. hrála středověkou hudbu lidem k poslechu skupina Perkelt.

Mezi netypické atrakce dozajista patřila i věštírna umístěná Na baště, kam vedla stylově dlouhá řada schodů obklopených hořícími svíčkami. Po celém areálu mohly rodiny s dětmi nalézt zábavu ve střelbě z luku, jízdě na koni nebo vrhu házecí sekerou.

Mnozí návštěvníci neradi opouštěli voňavé středověké prostředí, plné netradičních vůní a barev. „Bylo to moc pěkné. Nevěděla jsem kam se dívat dřív, všude tolik pěkných věcí,“ podělila se s námi o svoje dojmy 73 letá paní Kopřivová z Bystřice nad Pernštejnem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slavnosti pernštejnského panství 2009 – prodejní i poučné