Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Slavní napsali dopis svému šestnáctiletému já, vznikla z toho kniha

Redakce

Redakce

19. 11. 2011

FOTO: Poštovní známkyCo byste vzkázali svému já, které se jako teenager protlouká kdesi v minulosti životem, když víte, jaká je jeho budoucnost? Na stejnou otázku se pokusila odpovědět více než sedmdesátka známých osobností anglicky mluvícího světa.

FOTO: Poštovní známky

A co byste vzkázali svému pubertálnímu já vy? Zdroj: sxc.hu

Celebrity od herců, proslulých šéfkuchařů, hudebníků, spisovatelů až po režiséry spojily své síly v projektu editora a novináře na volné noze Josepha Galliana. Výsledkem je kniha nazvaná Dear Me: A Letter to My Sixteen-Year-Old Self plná dopisů jak vážných, tak vtipných, praktických nebo sentimentálních. Některé jsou psané rukou a doplněné starými fotografiemi.

Nekuř, nestyď se, šetři si peníze a studuj

Mezi zvučnými jmény nechybí J. K. Rowlingová, která ke knize napsala předmluvu, James Franco, Gene Hackman, Sir Elton John, Emma Thompson, Alan Rickman, Hugh Jackman, Alan Cumming, Gillian Anderson nebo Stephen King. Z každé prodané knihy půjde jeden dolar na konto nadace Doctors Without Borders. Tato mezinárodní organizace se zaměřuje na zdravotnickou a humanitární pomoc lidem, jejichž životy jsou v ohrožení ať už z důvodu přírodní katastrofy, válečných konfliktů, hladomoru nebo nedostatečné lékařské péče.

Chicagský server Suntimes.com uveřejnil krátké ukázky některých dopisů. Tak třeba Hugh Jackman napsal: „Jednou přijde čas, kdy se vyrovnáš s tím, že tě Penny opustila na autobusové zastávce. Vlastně ji o několik let později uvidíš a budeš se divit, proč jsi brečel pokaždé, když jsi uslyšel písničku Lionela Richieho Penny Lover.“

A J. K. Rowlingová varuje své já následovně: „Bíle blonďaté vlasy u tebe nebudou fungovat, i když na Debbie Harry vypadají skvěle. Nenech si od hipíka na hudebním festivalu propíchnout uši. Přestaň kouřit TEĎ HNED. Per se za sebe. Vyhni se baskytaristům.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slavní napsali dopis svému šestnáctiletému já, vznikla z toho kniha