Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Slavné citáty Jana Wericha: Připomeňte si 10 nejznámějších

Redakce

Redakce

21. 10. 2012

Humor, sranda, hlína. Tak zněla oblíbená hesla Jana Wericha, jednoho z nejosobitějších představitelů české kulturní scény. Nejinak je tomu i u Werichových výroků, pomyslných pábitelských perliček.

FOTO: Jan Werich

Jan Werich, Zdroj: Booklet CD

Smích je nejbáječnější vehikl myšlenky.

Smích chytré lidi léčí. A jen blbce uráží.

Nad lidskou blbostí se nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat.

Poctivost je to, co vám zabraňuje krást, lhát, podvádět a tak dále. Počestnost vám zabraňuje nejen krást, lhát a podvádět, ale i nečinně přihlížet, jak je obelháván, okrádán, podváděn někdo jiný. Ona je v tom taky statečnost.

Ona žádná jedna hotová pravda neexistuje. Právě tak jako není nic černé nebo bílé; to existuje jen v představách hloupých lidí.

Čeština je krásná řeč. Ona má obrovskou plejádu slov pro obyčejné věci.

V tom je podstata přátelství: Dát druhému kredit, který od něho chci. Napřed ho však musíte dát. Když to dělají oba, nemohou být vedle.

Práce je důležitá nejenom tím, že udržuje při životě, pomáhá zachovat rod, ale že je to také záležitost vnitřní, že je to záležitost lidské duše. Přináší uspokojení, které je motorem vývoje.

Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl, a když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

Když rozum nad něčím zůstane stát, o to rychleji se rozběhne. Rozum, který zůstane stát, je v pořádku. Nesmí si lehnout.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Slavné citáty Jana Wericha: Připomeňte si 10 nejznámějších