Menu
TOPZINE.cz
Sport

Slacklining: Je libo procházku po laně?

Martin Slabý

Martin Slabý

27. 4. 2010

Lost_arrow_spireMáte rádi adrenalin a výšky? Pak je slacklining aneb laicky řečeno balancování na laně sport právě pro vás. S možnostmi, které tato aktivita nabízí a co k ní potřebujete, se seznámíte v našem článku.

Lost Arrow Spire Zdroj: slackline.com

Lost Arrow Spire Zdroj: slackline.com

Kořeny slackliningu sahají až do oblasti Kazachstánu před několika tisíci let, konkrétně do činnosti tehdejších cirkusových provazochodců. Slacklining, jak ho známe dnes, ale pochází z Yosemitského údolí v pohoří Sierra Nevada, kde je i nejoblíbenější destinace slacklinerů – Lost Arrow Spire. První nadšenci balancovali na řetězech a posléze přešli na nylonové popruhy. A to je i základní pomůcka pro současné slacklinery.

Tím se dostáváme k vybavení. Co tedy ke slackliningu potřebujete? Zjednodušeně se dá říct nylonový popruh a dva pevné body. Používá se buď dutý popruh, nebo lano, v dnešní době existují už i speciální sady určené přímo na slacklining. K uchycení se používají karabiny. Podle parametrů popruhů (šířka, pružnost) se pak určuje, na kterou disciplínu je který druh nejvhodnější. Šířka se pohybuje v rozmezí 1,5 – 5 cm.

Slackline Set Zdroj: svetoutdooru.cz

Slackline Set Zdroj: svetoutdooru.cz

Slacklining má dvě základní odvětví – tricklining a highlining. Jak už název prvního z nich napovídá, jde především o triky a kousky na popruhu předváděné. Ten bývá napnut mezi dvěma stromy nízko nad zemí – odtud také druhý název lowlining (low – angl. nízký) – a úkolem závodníka je ukázat na něm roztodivné kreace od otoček, sednutí si až po např. salta. Každý z triků má pak své bodové ohodnocení.

„Vysoký“ se anglicky řekne „high“. A právě od tohoto slova je odvozena druhá disciplína – highlining. Zde bývá popruh připevněn mezi skálami, nad vodními plochami atd. Byť bývají lezci při tomto odvětví jištěni, přináší daleko více adrenalinu. Jen si představte, že se procházíte po laně a pod vámi je desítky až stovky metrů hluboká propast. Největší odvážlivci ve svém oboru, mezi které patří například Američan Dean Potter, si na překonávání podobných překážek troufnou dokonce i bez jištění.

Dean Potter Zdroj: whitedragonmartialarts.com

Dean Potter Zdroj: whitedragonmartialarts.com

Světové rekordy jsou opravdu úctyhodné. Nejvýše nad zemí byl v srpnu 2006 Christian Schou, který přešel po napnutém laně mezi skálami ve výšce neuvěřitelných 1 000 metrů. Nejdelší „procházku“ po laně absolvoval loni v září Michael Kemeter, který došel do vzdálenosti 217 metrů.

A na závěr působivé video z výšin. Pozor, ať se vám nezatočí hlava…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slacklining: Je libo procházku po laně?