Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Škytavka je někdy případ pro lékaře!

Redakce

Redakce

2. 8. 2011

Každý z nás zažil tento nepříjemný pocit. Odkud se ale škytavka bere? Co je její příčinou a co to vlastně vůbec je? Je škytavka nemoc? Co proti ní zmůžeme? Jsou případy, kdy musíme navštívit doktora? Tak přesně na tyto otázky známe odpověď.

Škytavka (singultus) je běžná mimovolní svalová křeč, která se navenek jeví škytáním. Je známa více než jedna teorie, jak k této svalové křeči může dojít. Většinou ale dochází k podráždění bráničního nervu např. pitím alkoholu a perlivých minerálek, přejídáním, hltáním, leknutím, nachlazením nebo dokonce i bez zjevné příčiny.

Dlouhodobá škytavka se léčí prášky

Předešlé příklady příčin jsou příčinami škytavky krátkodobé, jež se dá zastavit jednoduchými babskými radami. Existuje ale také škytavka dlouhodobá, kterou je třeba léčit příslušnými prášky, nebo dokonce chirurgickým zákrokem, který je velmi málo užívaný. Může jít o příznak různých závažných onemocnění, jako jsou onemocnění plic, srdce, jícnu, nádory, cukrovka, encefalitida apod.

Protože je škytavka opravdu velice nepříjemná, můžeme jí zabránit několika jednoduchými recepty. První z nich známe určitě odmala od našich babiček nebo maminek, které nám radí, zadrž na chvíli dech a nebo se pořádně napij. U některých lidí také funguje změnit rychlost a frekvenci nádechů a výdechů. Zkuste tedy dýchat pomaleji, zhluboka a pravidelně. Pokud jde o pití, záleží taky na teplotě. Někdy je lepší horká tekutina, jindy studená, ale nejlepší je to prostřídat.

Babské rady proti škytání. Víte, že může být bizarním příznakem koronaviru?

Škytavky se můžeme také zbavit díky kopru, který jistě všichni známe. Stačí uvařit neslazený čaj z jeho semínek (mohou být sušená, ale nemusí). Množství semínek záleží na objemu hrnečku, ale většinou se dává jedna čajová lžička semínek, která se spaří horkou vodou a nechají tři minuty vyluhovat.

Mátový čaj, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Existují také nejen babské, ale i lékařské rady. Můžete zkusit inhalovat, tedy vydechovat a vdechovat vzduch ze sáčku. Doporučují kloktání slané vody a pití mátového čaje nebo spojit ruce za zády, předklonit se a napít se čisté vody.

Samozřejmě se každý z nás občas ocitne v nervové krizi, což může být taky příčinou škytání. V takovýchto případech stačí někdy jen střední silou plácnout někoho po zádech v části mezi lopatkami. Můžeme zkusit také nějaký bolestivý podnět, jako je štípnutí, změnit polohu (např. ze sedu do lehu nebo naopak) a nebo střídat klid a pohyb.

Škytavka je pro většinu z nás velice nepříjemná a déle trvající nás pak vyčerpává fyzicky i psychicky. Dodnes se říkává, že škytáte-li, myslí na vás někdo blízký. Někteří také říkávají, že vás někdo pomlouvá. Přeji vám tedy co nejméně svalových křečí v podobě škytavky a doufám, že na vás v tu dobu ostatní budou myslet jen v dobrém.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Škytavka je někdy případ pro lékaře!