Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Skvělá hra Shapira v Divadle Na Fidlovačce. Odhalení tajemství nejstaršího opisu Bible

Redakce

Redakce

12. 4. 2011

FOTO: Eliška Balzerová v představení ShapiraZa nic neříkajícím názvem hry Shapira se skrývá jméno nálezce možná jedněch z nejstarších dochovaných textů Bible na světě. Skutečnou událostí, aférou o pravost svitků, se nechal inspirovat spisovatel a dnešní zemský rabín Karol Sidon. Režie v Divadle Na Fidlovačce se chopil Juraj Deák a v jedné z hlavních rolí můžete vidět Elišku Balzerovou.

FOTO: Eliška Balzerová v představení Shapira

Atmosféra předminulého století prolnutá židovským náboženstvím ve hře Shapira Zdroj: Divadlo Na Fidlovačce

Text Karola Sidona nezobrazuje  pouze události kolem aféry, zároveň pomalu odkrývá, vrstvu za vrstvou, pocity postav. Důležitá je důvěra. Když zmizí, zbývá už jen pocit zatrpklosti. Ukazuje, že v každém je pocit viny. Zvláště pak hlavní hrdinka bojuje s odpuštěním, jak svému otci, tak sama sobě.

Jak to vlastně se svitky bylo? Moses Shapira někdy v druhé polovině 19. století nalezl v jeskyni na břehu Mrtvého moře údajně nejstarší opis Bible. Pocházel by z 9. st. př. n. l. Problém ovšem byl, že Shapira nebyl důvěryhodný nálezce, jenž už jednou předkládal veřejnosti falzifikát. Vědci tedy jeho další nález, světovou senzaci, bedlivě zkoumali. K čemu došli, se dozvíte v průběhu představení.

Dcera Mosese Shapiry zapírá své jméno

Hra začíná půl století po Shapirově aféře. Díky vojáčkovi, který přijde za starší spisovatelkou Myriam Harryovou a vyzvídá, se probouzí její dávno zapomenuté vzpomínky. Události, které měla zasunuté někde v zadních přihrádkách své paměti se před ní zobrazují. My spolu s ní jimi proplouváme. Jako dcera Mosese Shapiry viděla vše z první ruky a na jevišti se začíná rozvíjet emotivní příběh.

Postupně se dozvídáme, jak Moses Shapira žil a jak miloval svou rodinu. Myriam bojuje se svým svědomím. Vzdala se totiž jména svého otce, jelikož mu nevěřila. Se svými vzpomínkami hovoří. Nevybavuje si je chronologicky, ale tak, jak spolu souvisí.

FOTO: Ondřej Brousek ve hře Shapira

Ondřej Brousek hraje Mosese Shapiru

V hlavní roli spisovatelky Myriam Harryové vystupuje Eliška Balzerová. Tato postava je velmi výrazná. Bojuje se svým svědomím, ale navenek nedá nic znát. Až postupně její emoce vytrysknou. Eliška Balzerová zvládá roli bravurně. Když se před ní odehrávají zvlášť citlivé momenty, jen stojí v povzdálí a pláče.

Současnost se míjí s minulostí a ona často hovoří se svým otcem. Mosese Shapiru výtečně zahrál Ondřej Brousek. Je paradox, že mladší herec představuje otce starší ženě. Na jevišti však vše vypadá přirozeně. Ondřej Brousek je skvělý herec. Postava extravagantního Mosese Shapiry mu sedí výborně. Je arogantní, ale i plný lásky ke svým dcerám a manželce. Ta ho bezmezně miluje, i když to podle jejích slov je podvodník. Jeho gesta jsou přehnaná a chování sebevědomé, přesto si ho okolí váží a jeho kouzlo působí i na diváky.

Dva Brouskové spolu hrají bok po boku

V Divadle Na Fidlovačce máte v tomto představení jedinečnou možnost vidět na jevišti jak Ondřeje Brouska, tak jeho otce, Otakara Brouska mladšího. Ten zde hraje vědce Britského královského muzea, který zprvu stojí za Shapirou, postupně však jeho důvěra ochabuje.

Jako Shapirova manželka vystupuje Martina Randová a jako jeho další dcera Zuzana Vejvodová. Obě tyto ženy byly v představení důležité a jejich role výrazné. Nesmím opomenout monolog Zuzany Vejvodové. Tato scéna je jedním z nejsilnějších momentů představení a Vejvodová výborně balancuje na kraji schizofrenie.

FOTO: Otakar Brousek ml. spolu se svým synem na jednom jevišti

Otakar Brousek ml. hraje postavu vědce Ginsburga, který Shapirovi přestává důvěřovat

Je vidět, že velkou měrou se o skvělé výkony zasadil i režisér Juraj Deák. Musel mít v hlavě přesný plán, jak se hry zhostit. Každá postava má své charakterové vlastnosti, které tu zdůrazní, tu utlumí. Občas se stává, že se jeden obraz jakoby zastaví a druhý se rozbíhá. V tento moment herci, kteří pouze stojí, vůbec nepůsobí rušivě.

Hudbu složil Ondřej Brousek

Představení se může chlubit nejen skvělými hereckými výkony, ale i geniální scénou a kostýmy. Pohledem na jeviště se opravdu dostáváme nejprve do pařížského bytu Myriam Harryové, poté do Jeruzaléma a nakonec do Londýna. Muzika, která je zde pouštěna, zní na první poslech jako dobová. Po prostudování programu ovšem divák zjistí, že za složením hudby stojí Ondřej Brousek.

Shrnout tedy celé představení je jednoduché. Skvělí herci, perfektní scénář, dokonalá režie, kostýmy i hudba. Osobně mi ani nevadila délka představení, bezmála tři hodiny.

Shapira

Divadlo Na Fidlovačce

Autor: Karol Sidon

Režie: Juraj Deák

Hrají: Eliška Balzerová, Ondřej Brousek, Otakar Brousek ml., Martina Randová, Zuzana Vejvodová a další

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skvělá hra Shapira v Divadle Na Fidlovačce. Odhalení tajemství nejstaršího opisu Bible