Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Skupinka démonů ve fantasy Daryla Gregoryho

Jan Nohovec

Jan Nohovec

17. 9. 2009

daryl-gregory-pandemonium-perexNa český trh s fantastikou se pomalu začínají probojovávat zahraniční autoři, kteří ani v domovině za mořem ještě nevystrčili tolik růžků. Tentokrát mluvíme o Darylu Gregorym, vítězi Ceny Williama L. Carwforda pro nejlepší románový debut roku 2008, a jeho zatím jediné knize Pandemonium.

Jen nemnoha autorům se podaří zásadně prorazit hned svou debutovou knihou, Darylu Gregorymu se to ale v jeho prvotině povedlo a dosažené ocenění tuto skutečnost jen potvrzuje, nemluvě o faktu, že v Čechách kniha vychází ani ne rok a půl po americké premiéře. Do jakého světa nás nový autor zavádí?

daryl-gregory-pandemonium

Je to náš svět – nebo není? Neliší se skoro ničím, nic v něm nechybí… Spíš něco přebývá: množství démonů, kteří mají ve zvyku posednout vybranou oběť, v jejím těle si odehrát oblíbenou scénku (v mnoha případech končící něčí smrtí), a tiše se vytratit. Do jiného hostitele. Případů posednutí je už tolik, že se jimi musí vážně zabývat církve i vědci. Pořádají se konference, fanoušci démonů mají své cony, ani jeden názor se nepodobá druhému…

Del prodělal několik posednutí. Jeho potíže neustupují, navíc mají tak netypický průběh, že si může vybrat mezi cejchem podvodníka nebo šílence. Co mu poradí vymítačka, která má s posedlostí právě tak důvěrné a osobní zkušenosti? Čím to, že se jedna démonická rodinka stahuje na stejné místo, do mrňavého městečka v Kansasu, které kromě domorodců mohou znát už jedině čtenáři obskurních komiksů? (anotace)

Podle ohlasů ze zahraničí a podle lákavé anotace to vypadá, že se k nám dostal nový autor, na něhož by se bylo záhodno podívat. Snese však Pandemonium oko českého čtenáře? Nezbývá, než se přesvědčit. Kniha vychází v druhé polovině září u Tritonu v překladu Jany Rečkové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skupinka démonů ve fantasy Daryla Gregoryho