Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Skupina Wohnout je mnohdy ke stažení… Z kůže!

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

23. 7. 2010

!Vstupenky!Festivalová sezóna je v plném proudu a mnozí, kdo se chystají vyrazit za hudbou, se na své pouti jistě potkají s kapelou Wohnout. Uslyší je třeba na Českých hradech nebo Sázavafestu. Zde je malé okénko do historie této vypečené pražské čtveřice.

Kapela Wohnout

Kapela Wohnout, Zdroj: archiv kapely

Parta z pražských Vinohrad se dala dohromady rok před sametovou revolucí. Její členové se vesměs rekrutovali z řad místních mladých punkerů. Po pár letech zběsile chaotické činnosti se seskupení rozpadlo a jeho členové se na čas zaměstnávali jinak, třeba skateboardingem. V roce 1996 se však Wohnout vrátil v novém složení (Jan Homola, Matěj Homola, Jiří Zemánek, Fenek Steiner) a hned na začátku nasadil slušné tempo.

>>> Skupina Wohnout vystoupí na festivalu Sázavafest (5. až 7. srpna). Koupit vstupenky za 1  136 korun zde. <<<

Učesaná číra a konopný triumf

Po dvou letech koncertování jim vyšla debutová Cundalla. Druhé album Zlý noty na večeři se již těšilo opravdovému komerčnímu úspěchu a z vinohradských uličníků se staly nefalšované rockové hvězdy. Zvuk se značně lišil, oproti Cundalle byl mnohem méně drsný a mnozí by řekli, že nápaditější. Hitový potenciál projevila zejména píseň Sejko No Pí, v jejímž názvu hudebníci ventilují svou upřímnou náklonnost k halucinogenním látkám. Členové kapely s nadsázkou sobě vlastní prohlašují, že se jedná o jejich zatím nejúspěšnější píseň. Dotáhla to totiž jako hudební podklad až do reportáže o protidrogovém zákoně v Televizních novinách.

Po několika šňůrách, kdy se Wohnouti vezli jako předskokani slavnějších kapel – jmenovitě Lucie, Žlutého psa nebo Offspring – se konečně vypravili na své vlastní turné. Ve srovnání se začátkem kariéry spokojeně zaznamenávali, že návštěvníků stále přibývá. Oblíbili si zvlášť festivaly – viz píseň Festivalovka – a dnes už patří ke stálicím spousty hudebních akcí. Stačí se rozhlédnout po billboardech, přesvědčíte se raz dva.

Od Pedra do Gangy

Na Zlý noty navázal stylově podobný Pedro se vrací, přizdobený trochou jihoamerického šarmu. Další deska Rande s panem Bendou přinesla jako obvykle dávku textů, s kterými si můžete lámat hlavu týden, anebo nad nimi naopak vůbec nedumat a skvěle se jimi bavit. Proti gustu žádný dišputát. Na desce Polib si dědu kapela tu trochu přitvrdila, tu naopak zvolnila ve vzpomínkách na výpravu do Indie. Wohnouti se totiž nebojí žádného dobrodružství – jak v hudbě, tak kdekoli jinde – a Indie je nadchla a inspirovala. Zatím poslední výtvor pak obdržel půvabný název Karton veverek.

Wohnouti se vyznačují tvrdším zvukem namíchaným s vtipnými, místy až nonsensově poetickými texty, v nichž ovšem mnohdy nejdou daleko pro silnější slova. Pro Wohnouty příznačně ztřeštěnou kuriozitou je taneční doprovod při jejich koncertech. Zajišťuje ho Duo Egon, jež tvoří Omar Kvasnička (baskytarista Jirka Zemánek) a Arnošt Vrabec (bubeník Fenek Steiner).

Stylově skupina dosti osciluje a nehodlá na tom nic měnit, „neboť ten člověk, kterej hraje neustále jen a pouze svůj part a vše ostatní odmítá, tak ten člověk zakrní brzy mozkově.“ A to se o Wohnoutech opravdu říci nedá, navzdory všemu s láskou zkonzumovanému konopí.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skupina Wohnout je mnohdy ke stažení… Z kůže!