Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Skotsko – nádherná země plná milých lidí se srdcem na dlani

Redakce

Redakce

7. 10. 2010

Když se řekne Skotsko, mnozí z nás si vybaví dudáky, kilty, whisky, golf, krásná jezera nebo třeba vtip o lakotě místních obyvatel. Letos v létě jsem zorganizovala cykloexpedici napříč téměř celým Skotskem, abych všechno mohla poznat na základě vlastní zkušenosti. Projeli jsme cyklostezku č. 7 Lochs and Glens (česky Stezka jezer a horských údolí). Stezka vede z Carliste, které leží na hranici Anglie a Skotska a končí v hlavním městě skotské vysočiny Inverness.

Během devíti dnů jsme ujeli 800 km a viděli hluboká zelená údolí, ohromné hrady, mnoho jezer, mokřiny a hory porostlé vřesem, krajinu všude posetou ovcemi. Viděli jsme skotská pohoří, nespočet jezer, ale i ostrovy a nížiny. Několikrát denně jsme na vlastní kůži zažívali neustálou změnu počasí a stále jsme si oblékali nebo sundávali bundu nebo pláštěnku.

Přesto si myslím, že i ty největší pesimisty by dostal pohled na opuštěnou skotskou krajinu s výhledem na Highlands; v popředí zrcadlící se rašelinou zbarvené jezero; kolem klidně pasoucí se bíle ovce a skotačící jehňata. Idylu ještě podtrhne třpytící se slunce a právě se utvářející barevná duha. Aby člověk pochopil tuto zemi a po staletí trvající lásku jejích obyvatel ke své vlasti, musí zažít právě tyto pohledy na krajinu, která je tichá, klidná,neustále se měnící a stále nádherná. Skotsko je pohádkově zelená země, kde i obyčejné louky vypadají jako dokonale upravená golfová hřiště. Každodenní vláha a malé výkyvy teplot jsou ideálními podmínkami pro bujnou a různorodou vegetaci. Skotskem může take člověk projíždět celý den a nepotkat jedinou lidskou bytost.

FOTO: Skotsko

Nocleh, Zdroj: Hana Procházková, Topzine.cz

Noclehy a možnosti hygieny

Všechny svoje věci jsme vezli s sebou. Nocovali jsme ve stanu ve volné přírodě.  Oficiálně je volné kempování ve Skotsku povoleno, jen je někdy obtížné najít vhodné volné místo.Téměř většina pastvin, polí, lesů i volných pozemků kolem jezer je oplocena a brány uzamčeny. Museli jsme si na tento přístup zvykat, protože pro nás, kteří jsme zvyklí na volný pohyb po celé krajině, je to velmi nezvyklé. Ale evidentně je nedotknutelnost osobního vlastnictví a vlastnictví půdy pro Skoty hodně cenná stejně jako v USA. Jako koupelna nám sloužily řeky nebo jezera, u kterých jsme nocovali. Jen asi třikrát jsme využili možnosti nezamčených toalet v blízkosti informačních center, kde tekla i teplá voda. Rána byla někdy romantická a krásná, někdy deštivá, ale vždy celkem chladná.

Skotové mají srdce na dlani a lakomí vůbec nejsou

Skotové jsou velmi milí, jsou to lidé otevřené povahy, hodní a rozhodně ne lakomí. Svým chováním i ležérním stylem oblékání mi připomínali více Rakušany nebo Moraváky pracující na vinohradech než konzervativní Brity. Rádi se baví, jsou klidní a komunikativní. Na jakoukoli i skromnou prosbu o pomoc nebo radu reagovali vždy kladně. Kdykoli jsme zastavili a hledali na mapě naši trasu, sami nás ochotně navigovali.

FOTO: Carrbridge Scotland

Carrbridge Scotland, Zdroj: Hana Procházková, Topzine.cz

Stalo se nám také například to, že při řešení defektu jsem požádala jednoho muže o zapůjčení pumpičky. On nám nejen velmi laskavě vyhověl, ale ještě nám daroval značkovou láhev červeného vína a nabídl nám skutečně krásně romantické místo na stanování. Ráno za námi přišel jeho otec, aby se nás zeptal, zda něco nepotřebujeme. To všechno prý udělal proto, že mu bylo líto našich problémů v jeho rodné zemi a také si prý přál alespoň trochu splatit pomoc cizích lidí, kteří mu na jeho cestách vždy ochotně pomohli. V hospodě nás třeba pozvali na pivo, abychom se prý ve Skotsku cítili dobře a vítaní.

Edinburgh, Glasgow, Inverness

Hlavní město Skotska Edinburgh je město s téměř půl milionem obyvatel, s hradem na vrcholu kopce, z něhož je skvělý rozhled po okolí. Král Artuš a jezera kolem vytvářejí Edinburghu působivou atmosféru. Glasgow je největším skotským přístavem a místem, kde se vyráběly největší lodě v Británii.

FOTO: Highlands

Highlands, Zdroj: Hana Procházková, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skotsko – nádherná země plná milých lidí se srdcem na dlani