Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Skot postavil na svém dvorku obrovskou repliku parníku Titanik

Tomáš Miška

Tomáš Miška

5. 11. 2011

Skotský nadšenec pro lodě, Stan Fraser, strávil jedenáct let svého života stavbou třicetimetrového modelu potopené lodi Titanik.

FOTO: Obrovský parník Titanik fascinuje svou temnou minulostí lidi už 100 let

Obrovský parník Titanik fascinuje svou temnou minulostí lidi už 100 let, Zdroj: youtube.com

Na svém vlastním dvorku budoval, dnes už téměř padesátiletý nadšenec, repliku slavné lodi.

Když koníček, tak pořádný. Námořnictví

Frasera již od mládí fascinoval Titanik, stejně tak jako další námořnické výtvory a sbírky spojené s plavbou na moři.

Této vášni také odpovídá jeho dům ve skotském Inverness, který je doslova přeplněný nejrůznějšími námořnickými artefakty. Najdeme zde záchranné vesty, menší modely různých lodí, staré novinové výstřižky a kopie článků o smutné katastrofě v Atlantiku.

Už jako malý chlapec slýchával od své matky mnoho příběhů o námořnících a mořských dobrodružstvích. Náklonnost k tomuto řemeslu se ho od útlého věku drží dodnes. Zasvěcení života námořnickému fanatismu se odráží i v jeho životě. Jednou dokonce přeměnil starou veslici od příbuzných na pirátskou loď pro své děti.

Věděli jste, že již čtrnáct let před potopením Titaniku byla napsána kniha, která pojednává o lodní katastrofě? Román Morgana Robertsona Marnost má až povážlivě mnoho společného s následnou tragédií.

Byl to však nechvalně známý Titanik, který Frasera oslňoval nejvíce. Je přesvědčený, že to byl nejkrásnější parník všech věků, a to i v porovnání s moderními loďmi brázdícími vody světových oceánů dnes.

Neuvěřitelně detailní model dokonce chrlí z komínů dým

Na počátku jeho gigantické myšlenky byla záliba v modelech lodí. Postupem času měnil rozhodnutí, aby na konci přišel model Titaniku v měřítku 1:100, což je přes třicet metrů délky.

FOTO: Jiný nadšenec postavil model Titaniku celý ze zubních párátek

Jiný nadšenec postavil model Titaniku celý ze zubních párátek

Milovník námořnictví použil dva odstavené karavany ze zahrady jako základ svého mistrovského kousku. Další materiál získal zbouráním staré kamarádovy kůlny. Další z přátel ho zásoboval hřebíky a prkny. Tato pomoc ho popohnala v rozhodování, nakonec strávil dalších jedenáct let stavbou tohoto neuvěřitelně detailního modelu. Ze všech čtyř komínů lodního velikána dokonce stoupá kouř, který je tvořen stroji na suchý led uvnitř modelu.

Dnes chce vášnivý stavitel a konstruktér otevřít poblíž mohutného modelu i námořní muzeum a stylovou kavárnu. Dominantou prostranství bude zmíněný model Titaniku.

Otevření nové atrakce pro turisty je naplánováno na duben příštího roku. To bude přesně sto let od obrovské tragédie. Komplex má navíc představit další modely lodí, jachet, galér, ponorek a dokonce i model Noemovy archy plné plyšových zvířátek v páru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skot postavil na svém dvorku obrovskou repliku parníku Titanik