×
TOPZINE.cz

Skoro 40 % úmrtí v ČR je zaviněno nekvalitní zdravotní péčí

mrtví v nemocnici márnice
Zdroj: Shutterstock.com

Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle statistického úřadu Eurostat bylo možné zabránit dokonce smrti čtyř z deseti lidí (39,3 procenta), ročně jde o více než 18.000 Čechů.

mrtví v nemocnici márnice
Zdroj: Shutterstock.com

Eurostat v dnes zveřejněné zprávě uvedl, že v roce 2013 zemřelo v zemích osmadvacítky 1,7 milionu lidí mladších 75 let. Při optimální lékařské péči by přitom bylo možné zabránit úmrtí 33,7 procenta z nich. Nejlépe ze statistik vychází Francie – procento úmrtí, kterým se dá předejít, je zde 23,8, na druhém konci žebříčku je Rumunsko, kde jde o 49,4 procenta.

Česká republika, kde podle Eurostatu v roce 2013 zemřelo předčasně 18.326 lidí, je v dolní polovině žebříčku. Ještě výrazně hůře je na tom sousední Slovensko, které je s předčasnou úmrtností u 44,6 procenta lidí čtvrté od konce. Ostatní země sousedící s Českem jsou na tom lépe – Německo a Polsko (31,4 procenta) a Rakousko (32,4).

Mezi nejlepší země patří vedle Francie, Dánsko (27,1) a Belgie (27,5).

Největší část úmrtí, kterým by se dalo předejít, si vyžádají infarkty a mrtvice. V roce 2013 šlo v EU o 48 procent všech předčasných úmrtí u lidí mladších 75 let.

Autor ČTK

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Skoro 40 % úmrtí v ČR je zaviněno nekvalitní zdravotní péčí

  1. Statistika je jistě zarážející, nicméně položme si otázku:
    Je-li tomu skutečně tak, jak tvrdí statistika, pak za co nebo proč, v této zemi by se měly lékařům nadále zvyšovat platy?

    Sebelepšího lékaře neudělá „balík peněz“, ale především vztah k povolání kantora, které je především posláním.
    Podobně je tomu u lékařů. (FN – průměrný plat lékaře 75 000 měsíčně).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..