Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Školní rok 2010/2011: Prvňáků je víc, přibude psychologů, maturovat se bude jinak

Zuzana Černá

Zuzana Černá

3. 9. 2010

Obecná školaNový školní rok začíná. S ním přicházejí i velké plány Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem je prý posílit kvalitu a efektivitu školského systému jako celku. Pro žáky a studenty je ale důležitější, že začnou psát novým písmem, učit se budou o etice nebo sexu a maturovat budou po státním způsobu.

Obecná škola

Ani v Obecné škole neměli na růžích ustláno, Zdroj: archív

Do prvních tříd základních škol letos nastoupí téměř 100 tisíc školáků. Je to o pět tisíc víc než před třemi lety. Potvrzuje se tak potěšující fakt, že se dětí v minulých letech narodilo více. Slabé ročníky z poloviny devadesátých let však zůstávají na druhých stupních základních škol a přecházejí na střední školy. Překvapením mohou být čísla, která hlásají, že na osmiletých gymnáziích chce studovat čím dál méně dětí (12 procent). Naopak konzervatoře si drží vyrovnanou bilanci nově přijatých žáků a absolventů.

Ministr školství Josef Dobeš emoce mírní. Jde totiž jen o dílčí zlepšení. „Je to potěšující trend, i když míra toho nárůstu není zdaleka tak výrazná, jak bychom potřebovali. Výrazný demografický pokles z minulých let, který začíná sužovat střední školy všech typů, navíc brzy dorazí na vysoké školy,“ upozornil Dobeš.

Hubnout bude hlavně ministerstvo

Dobeš na tiskové konferenci k začátku školního roku zdůraznil, že změny se dotknou i samotného úřadu. Hrana zvoní byrokratickému fungování a až 15 procent zaměstnanců se má bát o svou židli. „Chci, aby ministerstvo pracovalo daleko účinněji a méně byrokraticky než dosud a aby z něj byla přátelská instituce. Musíme být pro školy oporou, ne jim přidělávat práci,“ řekl Josef Dobeš.

Velké změny čekají základní i střední školství. Hlavní priority jsou tyto:

–          úspěšná příprava státní maturity – především úspěšně zvládnout jejich generálku na podzim 2010

–          příprava srovnávacích testů v 5. a 9. třídách – mají zaručit sjednocení úrovně napříč školami

–          výraznější podpora pedagogů (finanční i metodickou)

–          pokračování projektu EU peníze školám

–          zvýšení počtu školních psychologů a speciálních pedagogů

–          příprava změn ve školském zákoně řešících také jmenování a odvolávání ředitelů škol či možné úpravy v souvislosti se zhoršujícím se chováním žáků

Vysoké školy musí na reformy stále čekat

Vysoké školy jsou dlouhodobě bolestivou oblastní našeho vzdělávání. Dva klíčové zákony o terciárním vzdělávání a o finanční pomoci studentům na své sepsání a schválení stále čekají. Dobeš věří, že se to stihne do konce příštího roku. Zároveň připomněl, že velká zodpovědnost teď leží na Radě pro reformu vysokoškolského vzdělávání. „Od vynikajícího odborného týmu vedeného prof. Rudolfem Haňkou z University of Cambridge očekávám, že bude dohlížet na přípravu legislativních návrhů tak, aby výsledkem bylo kvalitnější a konkurenceschopnější terciární vzdělávání v České republice.“

Naději na zlepšení má také sport. Podle ministra si právě sport zaslouží větší pozornost. Přes svůj užitek dětem, dospělým i regionům je dlouhodobě podfinancovaný.

Letošní školní rok startuje s ambicí velkých změn

Ne všechny novinky přijímá společnost a hlavně školy a studenti kladně. Dlouhá léta se například protestovalo proti státním maturitám. Mezi argumenty proti vedou nepřipravenosti, zdlouhavé vyhodnocení nebo nepropojenost s vysokoškolským systémem. Vláda jim definitivní zelenou dala v polovině srpna.

V tichosti neprošel ani pokus ministerstva přijít s koncepcí výuky sexuální výchovy. Odborníci v čele se známým sexuologem Petrem Weissem vypracovali příručku pro učitele. Detailně v ní popisují, o čem by se s dětmi mělo mluvit. To pobouřilo brněnský Výbor na obranu rodičovských práv (VORP), který proti sexuální výchově zásadně protestuje. Odmítají také kapitolu, která vysvětluje, že homosexualita je normální menšinová orientace, ne patologická změna. David Loula z VORP zuří. „Homosexualitu považuji za deviaci, věřím tomu, že je léčitelná,“ tvrdí. Ministerstvo nakonec příručku stáhlo a doporučilo ředitelům škol, aby se dohodli s rodiči, jakou formou by se děti o sexu měly učit.

Víceméně kladně se rodiče i učitelé postavili k novému psacímu písmu Comenia Script. Mělo by být jednodušší a pro prvňáky snazší. Nespojuje totiž některé linie a diakritická znaménka se píší hned, ne až po dopsání celého slova jako doposud. Podle autorky Comenia Script Radany Lencové je současný krasopis v době počítačů zastaralý a nevyužitelný. Kritici namítají, že se tím naše písmo příliš unifikuje a v budoucnu by se mohlo stát, že se všichni budeme podepisovat stejně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Školní rok 2010/2011: Prvňáků je víc, přibude psychologů, maturovat se bude jinak