Menu
TOPZINE.cz
Sport

Skateboarding: Surfování na kolečkách – 1. část

Martin Slabý

Martin Slabý

6. 5. 2010

SkateboardingSpousta z vás pravděpodobně ve svém volném čase již někdy okusila zážitek z jízdy na skateboardu. Skateboarding však zdaleka není jen aktivita pro volné chvíle, ale regulérní sportovní odvětví. Pojďte se s námi nyní podívat po jeho stopách.

Skateboarding

Skateboarding Zdroj: brolive.org

Představte si, že jste surfař a nemůžete se věnovat své zálibě, protože vám nefouká vítr a nejsou vlny. Co uděláte? Američtí surfaři to na přelomu padesátých a šedesátých let vyřešili originálně. Laicky řečeno – udělali si surf na kolečkách. Vzali své kolečkové brusle, rozmontovali je a kolečka přidělali na dřevěné prkno.

Od dřevěných prken se ale brzy přešlo na tenčí materiál a netrvalo dlouho a první skateboardy se dostaly na pulty surfařských obchodů. Než přišlo samotné označení skateboarding, říkalo se této kratochvíli sidewalk surfing neboli chodníkové surfování. Nejen, že se první příznivci rekrutovali z řad surfařů, ale sport měl i podobné prvky, jako byl styl jízdy a různé manévry.

Popularita skateboardingu se však ve druhé polovině šedesátých let začala snižovat, což se změnilo s výrobou nových polyuretanových koleček, která umožňovala rychlejší pohyb. Od té doby, tedy od první poloviny let sedmdesátých, začala éra řady dalších inovací. Vyráběla se širší prkna, dělaly se speciální nápravy, experimentovalo se s materiály.

Skateboarding

Skateboarding Zdroj: boardistan.com

Přibližně do stejné doby se datuje i vznik vertikálních ramp, které umožnily řadu rozmanitých triků a rozvoj freestylového skateboardingu. Příznivci skateboardu se s ním vydali i do ulic, čímž dali základ street skatingu.

V dnešní době se rozměry prken pohybují kolem sedmi a čtvrt až osmi palců na šířku (zhruba 18, 5 až 20, 3 cm) a 32 palců na délku (cca 81, 3 cm). Kolečka se vyrábějí z extrémně tvrdého materiálu a jsou menší, což činí skateboard lehčím a umožňuje to rychlejší jízdu. Různými obměnami prošel i tvar prkna, až se dostal na dnešní symetrickou variantu.

Chcete – li se dozvědět něco o tricích a dalších zajímavostech okolo skateboardingu, nezapomeňte příští týden sledovat Topzine.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skateboarding: Surfování na kolečkách – 1. část