Menu
TOPZINE.cz
Sport

Skateboarding: Surfování na kolečkách – 2. část

Martin Slabý

Martin Slabý

13. 5. 2010

Skateboarding

Týden se s týdnem sešel a my jsme tu opět se skateboardingem, abychom vám po nahlédnutí do historie představili základní prvky a triky a pár dalších zajímavostí z tohoto populárního sportu.

Skateboarding

Skateboarding Zdroj: boardistan.com

Než vám začneme představovat jednotlivé triky, nemůžeme začít ničím jiným, než je základní postoj. Ty ve skateboardingu rozlišujeme dva – Goofy a Regular. Oba dva se liší tím, která noha je vepředu a která vzadu. Při prvně jmenovaném je pravá noha u předních šroubů a levá v zadní části (tailu) a odrážíme se levou nohou. U druhého je tomu přesně naopak. Teď vám alespoň teoreticky předvedeme pár triků.

Jednomu z nejzákladnějších se říká ollie. Jeďte libovolnou rychlostí, přední nohu dejte před přední šrouby nebo na ně (pak bude ollie menší), pokud máte nohu delší než desku, tak by měla špička přečuhovat, zadní noha je špičkou na tailu. Je výhodné mít paty mírně k sobě a špičky od sebe. Nejdůležitější fází celého triku je odraz a vytáhnutí prkna směrem nahoru. Jak tedy na to –  odlehčíte přední nohu a zadní stlačíte tail, v momentě kdy se dotknete země, se lehce odrazíte a táhnete přední nohu do výšky a dopředu. Doporučuje se pomáhat si při odrazu švihem rukama. Dosáhnete toho, že se odlepí od země, zadní nohu srovnáte nad desku, dopadnete, odjedete. Při dopadu se lehce pokrčte, abyste jej zmírnili.

Skateboard - Ollie

Skateboard - Ollie Zdroj: about.com

V závislosti na tom, v jaké poloze jste oproti směru jízdy, rozlišujeme frontside ollie (čelem) a backside ollie (zády). Světový rekord v ollie má v držení Brit Danny Wainwright, který vyskočil do výše 113 cm. Český nejlepší výkon v podání Adama Pelce činí 101 cm.

Náročnějším trikem je kickflip. Jeďte pomalu, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skateboardu, zadní dejte na patku. Zadní nohou přidupněte patku, přední nohou kopněte do vnitřní strany a zadní nohu přitom odlehčete. Při letu se vám skate pod nohama přetáčí o 360 stupňů podél horizontální osy, snažte se přední nohu vrátit nad skate.

Skateboard - Heelflip

Skateboard - Heelflip Zdroj: skatenc.com

Jen v detailech se liší heelflip. Po přidupnutí patky zadní nohou tentokrát kopněte přední nohou do vnější strany. Při letu se vám pak skateboard přetočí na druhou stranu než při kickflipu. I u těchto skoků existují backside a frontside varianty.

To byly v kostce ty nejzákladnější triky, které potřebujete pro začátek znát. Skateboarding zná samozřejmě celou řadu triků, jejichž popis by však s trochou nadsázky vystačil na celou knihu. Patří sem například varial heelflip, crooked grind, pop shove – it, fakie ollie, boardslide a několik dalších.

Zajímavostí je, že skateboard našel využití i v armádě, kde se používá uvnitř budov s cílem odhalování drátů, které by mohly spustit pasti. Skateboard pronikl i do filmu či počítačových her.

Nejznámějšími jmény v řadách skateboardistů jsou Američané Tony Hawk, Rodney Mullen, Mike Vallely a Danny Way, kterému se na skateboardu podařil husarský kousek v podobě překonání Velké čínské zdi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skateboarding: Surfování na kolečkách – 2. část