Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Sixtinská madona slaví 500 let. Darem získala výstavu i nový rám

Kamila Nováková

Kamila Nováková

26. 6. 2012

FOTO: Raffael Santi - Sixtinská madonaDo neděle 26. srpna potrvá v drážďanské Gemäldegalerie Alte Meister výstava pořádaná k oslavě výročí jednoho z nejznámějších obrazů Raffaela Santiho. Na co expozice návštěvníky láká a proč Sixtinskou madonu každý zná?[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/raffael-sixtinska-madona/]

Obraz Sixtinská madona, který vytvořil italský renesanční malíř Raffael Santi, by měl bezesporu znát každý milovník klasického umění. Kdo o něm v životě neslyšel, může si být jist, že aspoň část z něho viděl, a to dva zasněně vyhlížející andělíčky opřené o dolní okraj obrazu.

V létě roku 1512 zadal papež Julius II. ani ne třicetiletému umělci namalovat Sixtinskou madonu pro klášterní kostel San Sisto v městě Piacenza. V druhé polovině 18. století koupil oltářní obraz saský kurfiřt Augustus III. a převezl jej do Drážďan, kde shromáždil slavnou sbírku starých mistrů.

FOTO: Raffael Santi - Sixtinská madona, detail

Motiv zasněně hledících andělíčků se stal notoricky známým. Zdroj: skd.museum.de

Současná výstava chronologicky mapuje historii díla od jeho vzniku po dnešek, ukazuje tak cestu od neznámého obrazu k světově proslulému dílu, jež v době největší slávy stálo za vzor téměř veškerému evropskému umění.

Lákadlem pro návštěvníky je sbírka (nejen Raffaelových) prací z období kolem vzniku Sixtinské madony, která zahrnuje významné kousky zapůjčené mnoha zahraničními galeriemi. Expozice se také zaměřuje na ony proslavené anděly, kteří se už od roku 1800 s oblibou uplatňují jako samostatný motiv.

K jubileu nový rám

Téměř všechny Raffaelovy oltářní obrazy včetně toho nejznámějšího během staletí přišly ať už nevhodným zacházením, kvůli nekvalitním restaurátorským zásahům, nebo nešťastnou náhodou o své rámy.

Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní sbírky umění Drážďany) nechalo vytvořit firmou Werner Murrer Rahmen nový rám, jenž nahradil předchozí z roku 1956 vytvořený v novorenesančním duchu. Sixtinská madona tak ke svému výročí dostala nový háv podtrhující její krásu. Nutno uznat, že na svůj úctyhodný věk si, aspoň jak se ze snímků zdá, zachovává stále mladistvý vzhled.

Die Sixtinische Madonna, Raffaels Kultbild wird 500 – Gemäldegalerie Alte Meister

26. 5. – 26. 8. 2012
Kurátor: Andreas Henning

Otevírací doba: denně 10.00 – 18.00, čtvrtek a sobota 10.00 – 21.00
Vstupné: dospělí 10 €, skupiny 9 €, snížené 7, 50 €, děti do 17 let zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sixtinská madona slaví 500 let. Darem získala výstavu i nový rám