Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sitcom Takoví normální mimozemšťané: Ufoni (ne)úspěšně zkoumají život na zemi

Redakce

Redakce

11. 3. 2011

Čtyřčlenná posádka z jiné planety přistála na Zemi, protože mají provést neodkladný průzkum primitivní rasy, která obývá tuto bezvýznamnou třetí planetu od Slunce. Aby byli nenápadní, vžijí se do rodiny Solomonů, čímž začíná jejich neobvyklé dobrodružství mezi lidmi.

Tommy a Harry jsou zápáleni do rozhovoru

Tommy a Harry jsou v zápalu rozhovoru Zdroj: youtube.com

Sci-fi sitcom Takoví normální mimozemšťané (3rd Rock from the Sun) se na obrazovkách objevil poprvé před pár lety díky tvůrčímu manželskému týmu Bonnie a Terrymu Turnerovým, kteří se profilují jako seriáloví i filmoví tvůrci. Kromě Takových normálních mimozemšťanů do jejich tvorby spadají i seriály That´s 70´s Show nebo Whoopi.

Turnerovi se inspirovali životem obyčejných lidí, kteří se snaží uzavřít před okolním světem a splynout s davem. Tvůrci své pozorování spojili s novým pohledem mimozemšťanů, kteří sice vypadají jako dospělí, ale ve svém jádru jsou spíš jako malé děti, protože každý nový postřeh přijímají s neskrývanou radostí či zklamáním. Jejich přemrštěné reakce na obyčejné podněty mnohdy slouží jako kritika společnosti a mezilidských vztahů.

Když se mezi pozemšťany objeví průzkumníci z jiné planety, okamžitě každému seriálovému příznivci dojde, jak jsou některé zvyky dodržované společností absurdní a směšné. Mimozemšťané všechny nové objevy berou smrtelně vážně, ale divákům svou bezprostředností přinášejí nekontrolovatelné vlny smíchu. Stále nacházejí nové záminky, proč zůstat déle. Nahlas si nepřiznají, že této planetě a lidem propadli, proto raději sami sebe přemlouvají, že zatím nasbírali malé množství informací do svého výzkumu, a proto se jejich odlet z planety odkládá na neurčito.

Lidské vztahy ovlivňují mimozemšťany

Jejich pobyt na naší planetě se znesnadnil i tím, že si vzali za vlastní lidské schránky, které sebou nesou určitá omezení (vrchní velitel týmu byl zklamaný, protože si nemohl otočit hlavu o sto osmdesát stupňů a oblíznout si hřbet) i rozptýlení zároveň (lidi mají velké spektrum pocitů, které ovládají ducha i fyzické tělo, smůla pro mimozemšťana, který dostal kvůli prohrané sázce ženské tělo).

Do rodiny Solomonů tedy patří Dick jako hlava rodiny, zároveň je to vrchní velitel celého týmu ztvárněný hercem Johnem Lithgowem, který si díky této roli odnesl ocenění nejlepšího herce seriálu. Dalším členem je Sally, Dickova sestra, která je ve skutečnosti muž. Zastává funkci bodyguarda a druhého velícího v jednom. Svou fyzickou schránku a herecký um jí propůjčila půvabná Kristen Johnston známá například z filmů Flintstoneovi 2 – Viva Rock Vegas nebo Válka nevěst. Shodou náhod nejstarší mimozemšťan dostal tělo mladého Tommyho, v němž si hormony dělají, co chtějí a občas ho dostanou i do pekelného průšvihu (co se holek týče). Tommyho si zahrál protagonista Joseph Gordon-Levitt, který se objevil ve snímcích 10 důvodů, proč tě nenávidím nebo 500 dní se Summer. Zbývá poslední mimozemšťan, který ovšem nemá blíže určenou funkci. Jednoduše bylo v kosmické lodi pro Harryho ztvárněného Frenchem Stewartem (Řekni, kdo tě zabil, Herkules) jedno místo navíc.

Zvláštní pozemské návyky

Diváci si nejvíce užijí mimozemské reakce na (pro nás všednodenní) pozemské posunky, kdy herci reagují jako děti, které uviděly poprvé zmrzlinu nebo ochutnaly něco kyselého. Zpočátku mezi mimozemské vlastnosti totiž patří pravdomluvnost, která lidi kolem vyvádí z míry nebo neskrývaná radost přivádějící všechny kolem do rozpaků (například smrt váženého akademika, kterého neměl nikdo rád, ale Dick byl nadšený, protože se splnilo toužebné přání jeho kolegyně).

Svým způsobem jejich chování nenaznačuje jenom absurditu určitých situací. Dává také jasně najevo, že různé věci nebo vztahy, které jsou pro každého smrtelníka rutinou, by se měly považovat za zázrak, protože pokud se tímto směrem budou ubírat, nikdy nezevšední a lidé si jich budou o to více vážit.

Sally utrpěla šok, dostala košem

Sally ztroskotala na svém prvním rande

Sitcom Takoví normální mimozemšťané vznikající v letech 1996 – 2001 kromě kritiky společnosti a upozornění na společenské problémy přináší velice originální pohled na lidi a jejich životy. Výhodu představuje fakt, že každý díl má příjemnou délku, ve které si diváci užijí výbornou zábavu a velké množství zajímavých myšlenek. Smůlou je, že kvalita zábavy má s přibývajícími řadami sestupnou tendenci.

Název seriálu: Takoví normální mimozemšťané (3rd Rock from the Sun)
Délka: 6 řad (139 dílů po 20 – 25 minutách)
Tvůrci seriálu: Bonnie Turner, Terry Turner, Terry Hudges
Kanál originálního vysílání: NBC
Kanál vysílání u nás: TV Prima, HBO Comedy
Hrají: John Lithgow, Kristen Johnston, French Stewart, Joseph Gordon-Levitt, Jane Curtin

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sitcom Takoví normální mimozemšťané: Ufoni (ne)úspěšně zkoumají život na zemi