Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Singles a mingles – fenomény, které se odráží i ve způsobu bydlení

Doba se neustále mění a vztahy s ní jakbysmet. Zatímco dříve bylo běžné, že naši rodiče a prarodiče zakládali již ve dvaceti letech své vlastní rodiny, dnes se situace úplně otočila. Mladí lidé chtějí nejdříve vystudovat, pak si budovat svou kariéru, cestovat, poznávat svět, užívat si života a ne pendlovat mezi plotnou a plenami. Založení rodiny tak odkládají na neurčito.

Užívat si života

Protože mají čím dál větší nároky, je pro ně obtížnější nalézt vhodného partnera. Stoupá tak fenomén tzv. singles – osob, které žijí samy. Mnohdy dokonce z vlastního rozhodnutí, jednoduše nepotřebují mít ke štěstí nikoho po svém boku, nechtějí se vázat a rozhodně nemají pocit, že by jejich život kvůli tomu nebyl dostatečně naplněný. Jsou pány svého času, nemusí se nikomu zpovídat, nic vysvětlovat, přizpůsobovat se, slevovat ze svých požadavků a potřeb, nechat se omezovat. Místo toho si užívají svobody, baví se, neřeší žádné partnerské problémy a vychutnávají si život po svém.

Neměnit zažité návyky

Podobným fenoménem jako singles, jsou také mingles. To jsou lidé, kteří sice mají stálý protějšek, ale nežijí ve společné domácnosti. Rozhodně však nejde o partnery, kteří by se teprve oťukávali, ba naopak. Mají už něco za sebou, ale jsou zvyklí na svůj režim a nehodlají na něm nic měnit. Chtějí totiž i ve vztahu žít po svém, mít svůj prostor a čas, zachovat si svou nezávislost a svobodu. Společné soužití považují za nudný stereotyp, rutinu a nudu. Vídají se jen tehdy, když mají náladu a zrovna se jim to hodí. Rozhodně však tento typ vztahu není pro každého, vyžaduje totiž absolutní důvěru a věrnost.

Bydlet po svém

Trend singles a mingles se odráží i na trhu s realitami, jen v Praze žije sám každý desátý člověk, po celém Česku jich je asi jeden milion, nejde tak o žádnou výjimku. Jednočlenné domácnosti jsou časté také ve světě, hlavně ve Švédsku, Německu či Dánsku. Stejně jako tam, tak i u nás roste poptávka po menších bytech, jednotlivci obvykle hledají jednopokojové či dvoupokojové byty k pronájmu. Na tuto skupinu lidí se zaměřují také developeři, kteří staví stále více garsonek a menších bytů k prodejiVypadá to tedy, že fenomén singles a mingles bude pokračovat i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Singles a mingles – fenomény, které se odráží i ve způsobu bydlení