Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Simpsonovi: Zuby jektající děsiál. Seriál v komiksu jede dál

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 10. 2010

Crew vydala již druhý díl čarodějnického speciálu série Simpsonovi, která stále jede v kolejích standardu nastaveného oceňovaným seriálem.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Kromě klasické řady se žlutou rodinkou u nás vychází i speciální díly (nazývané Čarodějnický speciál), kterých sice není tolik, nicméně kvalitou hlavní řadu mnohokrát převyšují. Avšak stále to nevytáhnou na vrchol komiksových sérií.

V Zuby jektajícím děsiálu nedojde jen na originální příběhy, ale také na Simpsonovské adaptace klasik jako jsou Proměna od Kafky, Carrie od Stephena Kinga nebo X-Meni. A navíc se v této řadě objevují jak jména s kreslenou literaturou již spjatá, tak lidé z nezávislé scény či ti, kteří si ke komiksu ani nečuchnou. V tomhle díle se těšte například na Sergia Aragonése či Neila Alsipa.

Homer Simpson si zažije své v příběhu Metamorsimpsóza, kde zjistí jaké to je, když se člověk probudí a zjistí, že se proměnil ve hmyz. Říkáte si, že jste to už někde slyšeli? Máte pravdu. Adaptace povídky Proměna od Franze Kafky opravdu stojí za to a patří mezi jednu z nejlepších Simpsonovských povídek vůbec. Přebírá Kafkovu atmosféru a přimísí do ní klasický Simpsonovský humor. Tento příběh se vymyká standardům Simpsonů nejen svým pojetím, ale také výtvarnou stránkou, lehce rozvlněnou a mnohem energičtější a syrovější než kresba, na kterou jsme u této série zvyklí. Což je jedině dobře. Kresbu i scénář obstaral Peter Kuper, autor oficiální komiksové adaptace Kafkovy Proměny, která vyšla i u nás ve vydavatelství Netopejr. Každý tak může posoudit dvě různé verze jednoho výtvarníka.

Seznam povídek:

  • Ilustrovaný muž (scénář: Batton Lash, kresba: Julius Preite)
  • Metamorsimpsóza (scénář a kresba: Peter Kuper)
  • Našel si mě Smr-t-ček, vánoční stromek z jiného světa (scénář: Chuck Dixon, kresba: Phil Ortiz)
  • Apu na Rigelu 7 (scénář a kresba: Douglas TenNapel)
  • Mladý Frinkenstein (scénář: Bill Morrison, kresba: Dan Decarlo)
  • Xt’Tapalataketlův den (scénář: Sergio Aragonés a Scott Shaw, kresba: Sergio Aragonés)
  • Temná Líza (scénář: Jill Thompsonová, kresba: Oscar Gonzalez Royo)

Atypicky působí také povídka Apu na Rigelu 7, kde se v hlavní roli objeví Apu snažící se zachránit planetu Kanga a Kodos. Výtvarnou i scénáristickou stránku má na svědomí Douglas TenNapel, který nepíše jen komiksy, ale také hraje v kapele Truck. Vybočujícím z normálu zde však není jen příběh, lišící se tím, že v něm nevystupuje nikdo z rodiny Simpsonových. Hlavní změna nastává v kresbě, která je rozmáchlá, temnější a působí lehce mazlým dojmem.

Povídka Xt’Tapalataketlův den láká především na jméno výtvarníka a spoluscénáristy Sergia Aragonése, legendárního tvůrce nezávislé scény. Druhým scénáristou se stal Scott Shaw a na jeho zásluhách zde je téměř jisté, že kdyby toho Shaw nedělal tolik, možná by to dopadlo lépe. Tento příběh sice nepůsobí moc originálně, ale musí se mu nechat, že si drží svého ducha a humor. Svého trochu slabšího ducha a humor. Vyzdvihuje ho akorát Aragonésova kresba, vůči Simpsonům opět netypická, a tak působí osvěžujícím a volnějším dojmem.

Poslední příběh v tomto sborníku nazvaný Temná Líza napsala Jill Thompsonová. Ta napsala i nakreslila například komiks Death: At Death’s Door o Sandmanově sestře, o jehož vydání uvažuje vydavatelství Crew. Jill Thompsonová je manželkou Briana Azzarella, rovněž úžasného komiksového scénáristy, takže má komiks tak trochu v rodině. O image se postaral Oscar Gonzalez Royo, jehož kresba působí dojmem něčeho, co člověk vidí všude. Absolutně neoriginální a ničím nepřekvapí, opravdu těžká nuda i přes chabé pokusy zaujmout alespoň celostránkovkou. A tudíž se na tomhle příběhu dá pochválit jen scénář, který kombinuje Kingovu Carrie a X-Meny. Hravý a lehce ujetější scénář, což je ale jedině dobře.

Celkově je Zuby jektající děsiál poměrně kvalitní sbírkou, která patří mezi to nejlepší, co vyšlo v Simpsonovských komiksech, které jsou ve valné většině jen průměrným zbožím. Ale stále se tu objevuje jen několik povídek, které jsou něčím výjimečné, a to většinou kresbou.

Název originálu: The Simpsons: Spine-Tingling Spooktacular
Český název: Simpsonovi: Zuby jektající děsil
Scénář: Batton Lash, Peter Kuper, Chuck Dixon, Douglas TenNapel, Bill Morrison, Sergio Aragonés, Scott Shaw, Jill Thompsonová
Kresba: Julius Preite, Peter Kuper, Phil Ortiz, Douglas TenNapel, Dan Decarlo, Sergio Aragonés, Oscar Gonzalez Royo
Překlad: Filip Škába
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 200 x 275 mm
Vydal: Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Simpsonovi: Zuby jektající děsiál. Seriál v komiksu jede dál