Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Simpsonovi a filozofie. Homer je větší myslitel, než se zdá

Redakce

Redakce

13. 4. 2011

Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie – kdo by neznal rodinku Simpsonových ze Springfieldu? Málokoho by ale napadlo spojit si tento humorný seriál s filozofií. O tom, že všechno má svou duchovní podstatu, dokonce i tito žluťásci, vás přesvědčí kniha Simpsonovi a filozofie.

FOTO: Bart Simpson

I Simpsonovi mají svou filozofii, Zdroj: youtube.com

Někomu připadá filozofie nudná a někdo jiný je z ní nadšen. Záleží přitom na úhlu pohledu čtenáře a jeho postoji k vědě samotné. Z toho pak vyplyne i celkový dojem, který čtenář získá po dočtení knihy Simpsonovi a filozofie. Samozřejmě i autoři mají velký podíl na tom, zdali vyjádří své myšlenky jasně a srozumitelně, a jestli se jim tak podaří oslovit co největší okruh potenciálního čtenářstva. V této knize se o to pokusí celý kolektiv filozofů a profesorů přednášejících na předních amerických univerzitách.

Simpsonovi a filozofie

Kniha je rozdělena na čtyři části, které jsou ještě dále členěny na podkapitoly. První část se zabývá chováním jednotlivých členů rodiny a jeho interpretací. Odpovídá na otázky: Co vyjadřují pohnutky Simpsonových a jak se na jejich činy dívá společnost? Část druhá se zabývá častými tématy zobrazovanými v seriálu, dotýká se například otázky sexuální politiky či kriminality.

Třetí část nese příznačný název Já to nebyl: Simpsonovi a etika a po ní následuje poslední část nazvaná Simpsonovi a filozofové. Každá z částí se zabývá nějakým středovým problémem a v jednotlivých podkapitolách jsou pak hledána řešení, popřípadě důkazy popisovaných jevů.

Co by k tomu řekl Aristoteles?

První část knihy se zabývá chováním hlavních postav seriálu, respektive celé seriálové rodiny. Autoři zde chtějí vysvětlit jednání a pohnutky Simpsonových, a hlavně se snaží srovnat je s morálními normami a požadavky společnosti. Například Homerovo chování je srovnáno s Aristotelovými vlastnostmi a okolo Barta zase vyvstávají otázky, zdali je tím člověkem, o němž hovoří Nietzsche.

Každý popisovaný jev je doložen argumenty z jednotlivých epizod seriálu. Jejich seznam je většinou vypsán hned za argumentací, což působí poněkud rušivě. Na jiném místě ho najdeme i jako poznámku pod čarou. Celkový seznam všech natočených epizod pak můžeme najít na konci knihy, což jistě ocení nejeden fanoušek.

Aluze sem aluze tam

FOTO: Simpsonovi a filozofieV této rozsáhlé kapitole se dozví čtenář o aluzích. S nimi tak získává seriál nový rozměr. Divák, který zhlédnul nejednu americkou show nebo alespoň několik epizod z populárních amerických seriálů, tak najednou poznává odkazy na mnohé z nich.

Vezměme si například epizodu Líza z rodu Simpsonů. Homer se zde snaží vysvětlit Líze, že simpsonovský gen nezapůsobil u všech členů rodiny, a tak nejsou všichni jen budižkničemové a neschopní hlupáci. Zároveň nás jeden z příbuzných Homera informuje, že řídí krachující firmu na lov krevet. Je to jasná narážka na film Forrest Gump. Musíme však do hry uvést další asociace, abychom aluzi pochopili.

Forrest Gump vlastní úspěšnou firmu na lov krevet Bubba Gump krevety. Tím tedy aluze naznačuje, že příbuzný Homera není schopný uspět ani v odvětví, kde se prosadil i mentálně retardovaný. Narážek v Simpsonovích rozhodně není málo. Pokud je však divák v seriálu nenajde, tak se nic neděje. Vtipy stále zůstanou legrační a neztratí svou pointu. Tato kapitola ale není jen o aluzích. Najdeme zde i eseje týkající se kriminality anebo hyperironie smyslu života.

Etika? Díky ale ne…

V předposlední části se autoři věnují především etice. Rozebírají zde Homerovo neetické chování, Margeiny morální zásady nebo Bartovo nenapravitelné rošťačení. A jejich hledáčku neuniknou ani pan Burns či Ned Flanders. Vše je bráno velmi kriticky a nakonec v seriálu není postava, která by zůstala s čistým štítem. Když se na to však podíváme i z jiného pohledu, jsou to právě ty hříchy a neuvěřitelné karikování (nejen) americké společnosti, které nás na seriálu tak neuvěřitelně baví. Pokud by všichni byli milí, slušní a vychovaní, pořad by nedosáhl takové oblíbenosti. Jednoduše si to přiznejme. Milujeme humor, ironii i sarkasmus, ale to vše k životu prostě patří.

Ukázky chvályhodného pokrytectví, pokud vím, v seriálu Simpsonovi nejsou. Najdeme tu však příklady, které lze pochopit. V prvé řadě Apu. Pod hrozbou nespravedlivé deportace předstírá „americké“ hodnoty, aby zamaskoval svůj ilegální pobyt, a my s ním právem soucítíme a jeho pokrytectví považujeme za omluvitelné. Když se toto předstírání stává neudržitelným, Apuova neupřímná veselost se během jediné repliky mění v nedůvěru a posléze v zoufalý vztek.

„Co je nekonečná slitovnost Ganeši ve srovnání s mrtvým pohledem Toma Cruise  a Nicol Kidmanové? U Višny, co to mluvím? Zradil jsem své indické kořeny!“

(Mnoho Apua pro nic)

V poslední části jsou rozebírány jednotlivé postoje filozofů k sobě samým. Mezitím autoři také předkládají hypotézy, jak by se samotní filozofové pravděpodobně postavili k tak satirickému seriálu. A jak se k Simpsonovým staví takový Heidegger nebo Marx? To už si musíte přečíst sami.

Komu kniha padne do noty?

Každý autor má svůj specifický styl výkladu a v této knize je to velmi výrazné. Pro čtenáře, který se s filozofií téměř nesetkal, mohou být některé myšlenky nesrozumitelné a místy skoro nečitelné. Na druhou stranu do knihy přispěli i autoři, kteří daný problém podali jednoduše a srozumitelně, takže si přijde na své i čtenář, který se s filozofií ve své pravé podobě nesetkal. A nakonec alespoň nemá pocit, že četl knihu úplně zbytečně.

Knihu bych ale jistě doporučila všem nadšencům filozofie. Někdy se sice vyskytuje příliš mnoho odkazů, což odvádí pozornost, a navíc složité myšlenky ztěžují sledování hlavní vývojové linie. To snad ale nebude dělat zkušeným filozofům problémy. Přece jen ale nemusíte být ani filozofové ani vášniví čtenáři, abyste přečetli tuto knihu. Stačí jen být milovníkem Simpsonových. Potom se můžete pokusit tento titul přelouskat, anebo si alespoň pustit seriál v televizi.

Český název: Simpsonovi a filozofie
Název originálu: The Simpsons and Philosophy: The D´oh! of  Homer
Autor: W. Irwin, M. T. Conard, A. J. Scoble
Překlad: J. Žlábek, M. Tychtlová, A. Fišerová, P. Šaroch
Počet stran: 443
Vazba: vázaná
Vydal: nakladatelství XYZ,  2010
Doporučená cena: 249 korun

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Simpsonovi a filozofie. Homer je větší myslitel, než se zdá