Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Simpsonovi: 470 způsobů, jak si sednout na gauč

Redakce

Redakce

6. 6. 2011

FOTO: Simpsonovi, fotka rodinkyHomer, Marge, Bart, Líza a Maggie se i se zbytkem Springfieldu neustále vrací, aby nám ukázali, proč jsou nejlepší. Co se stane, když svěříte Homerovi odpadky? Jaký spolek je ještě mocnější než starobylí zednáři? Pokud neznáte správnou odpověď, je čas pustit si Simpsonovy.

FOTO: Simpsonovi, fotka rodinky

Rodinka Simpsonových, Zdroj: distributor seriálu

Těžko by se v dnešní době našel někdo, kdo by neznal Springfield, domov jedné z nejúžasnějších rodin, co kdy navštívily naše televize. Simpsonovi žijí  v domě na Evergreen Terrace na předměstí tohoto malého městečka. Mají psa, kočku, dědu a spoustu starostí. Ve Springfieldu je totiž každý den dobrodružství a tahle rodinka je prožívá opravdu často.

Trouba s pastelkou v hlavě

Homer je otcem téhle povedené rodiny. Pracuje v místní jaderné elektrárně jako bezpečnostní technik. Je to přihlouplý a líný sobec s rozvinutým alkoholismem. O to úžasnější je sledovat jeho postavu v roli kladného hrdiny, který je především díky své jednoduchosti přímo odkázán na charakter ostatních postav.

Homer ale ve skutečnosti není tak hloupý. Jeho IQ přesahuje normál a na intelektuálním vrcholu je schopen dokázat i to, že Bůh neexistuje. Bohužel si v dětství nastrkal do nosu moc pastelek a jedna mu uvízla v mozku, čímž se z něj stal Homer, jak ho známe dnes. A tak ať už Homer škrtí Bárta, bojuje proti prohibici nebo se stará o odpadky, vždy je tím, koho máme rádi pro jeho nevinnost skrytou za nesvéprávností.

FOTO: Homer Simpson

Zákeřný Monty Burns na lovu zoufalých Springfielďanů

Jeho nejlepšími přáteli jsou Leny, Carl, Barney a Vočko. Naopak největšími nepřáteli jsou jeho švagrové Patty a Selma a jeho pánbíčkářský soused Ned Flanders. Pokud není Homer doma, v práci nebo v nemocnici, popíjí pravděpodobně pivo ve své oblíbené hospodě u Vočka. Jeho nejoblíbenějším jídlem jsou koblihy.

Supermáma s modrými vlasy

Marge je trpělivá matka dohlížející na chod celé rodiny. Její nejdůležitější vlastností je pravděpodobně nehynoucí láska k Homerovi, kterou nejen on intenzivně vystavuje zkouškám všeho druhu. Marge pravidelně zachvacuje uklízecí mánie, a to jak doma a v rodině, tak i v celém městě. Její přítomnost je v seriálu nutností, protože ona je tím hlasem, který se vznáší mezi rozumem a Homerem.

Bez Marge by se celá rodina už dávno rozpadla. Ona drží všechny pohromadě a při životě. Je zároveň jediným členem rodiny, ke kterému se může Líza obrátit, pokud má morální dilema. V seriálu figuruje jako hlas svědomí, přesto ani ona není dokonalá. Marge je vyléčená alkoholička a nenapravitelný gambler.

Bart je prvorozený syn Homera a Marge. Jeho přeměna v rošťáka, jakým je dnes, se udála během Margina těhotenství, když omylem polkla kapku alkoholu. Tehdy se Bart ještě jako embryo přeměnil v miniaturní verzi Barta, jak ho známe. Ovšem tenhle kluk není postrachem jen pro svého ředitele, ale i pro celé město. Obyvatelé Springfieldu o něm většinou slyšeli jen jako o tajemném El Bartovi, který stříká na zdi svoje podobizny.

Bartovým hrdinou je klaun Krusty a jeho úhlavními nepřáteli jsou ředitel základní školy Seymour Skinner a bývalý Krustyho parťák Levák Bob, který se Barta pokusil už několikrát zabít. Jeho nejlepším přítelem je brýlatý Milhouse van Houten, nosící modré vlasy. Bartovou seriálovou hláškou je „Aj, Karamba!“

Nezvyklý intelekt rodu Simpsonů

Líza se Homerovi a Marge narodila hned po Bártovi a je zázrakem rodu Simpsonových. Nejenže je nejchytřejší dítě ve Springfieldu, ale patří i k intelektuální elitě města. Ve škole není tak oblíbená jako Bart, má zato spoustu zájmů, kterými si nedostatek přátel vynahrazuje. Obrýlený spolužák Milhouse dívku bezmezně miluje, ale jí se nelíbí, a tak mu nezbývá než se snažit dál. Líza má ve městě spoustu nepřátel, ale tím největším je bezohledný majitel elektrárny Montgomery Burns.

Líza se od zbytku města liší,  jak jen to jde. Je intelektuálka, vegetariánka a snaží se chránit planetu všemi možnými prostředky. Tím se samozřejmě staví proti líným obyvatelům Springfieldu, kteří jsou slepí vůči hrůzám současnosti i budoucnosti. Líziným osudem je údajně stát se prezidentkou Spojených států amerických.

Maggie je nejmladší z rodiny. I když je nenápadná, na svůj věk je neuvěřitelně vyspělá. Aniž by to ostatní tušili, chrání je před nebezpečím. Ve svém krátkém životě už stihla postřelit pana Burnese, projít jeho trávicím traktem a dokonce zvítězit v přestřelce s mafiány. Jejím nejlepším přítelem je Vočko a nejvíc naopak nesnáší dítě s tlustým obočím.

Groeningovi z Evergreen Terrace

Duchovním otcem Simpsonových je Matt Groening, který v 80. letech vytvářel komix Life in Hell. Jeho práce si všimnul producent James L. Brooks, který si Matta pozval na pracovní schůzku. Ten mu během patnácti minut čekání v kanceláři načrtnul návrh na rodinku Simpsonových. Brooksovi se jeho nápad zalíbil a začalo se s natáčením.

FOTO: Maggie a Gerald

Maggie vs. Gerald, dítě s tlustým srostlým obočím

Údajně, aby nebyly postavy v každém díle jiné, se Matt inspiroval svými vlastními rodiči a dvěma mladšími sestrami. Bart vznikl jako anagram ke slovu brat, což ve volném překladu znamená spratek a jeho předlohou byl pravděpodobně sám Matt. Postupem času se do seriálu přidávaly další a další postavy, až vznikl Springfield, tak jak ho známe dnes.

A čeho všeho už Simpsonovi za dobu svého vysílání dosáhli? Homerova hláška „D´oh!“, kterou se projevuje, kdykoliv se něco nepovede, tak jak mělo, byla zařazena do Oxfordského slovníku jako plnohodnotné slovo. Seriál se stal nejdéle vysílaným seriálem na světě a drží rekord v počtu hostujících celebrit, od Billa Clintona přes anglickou královnu Alžbětu II. až po Arnolda Schwarzeneggera.

Seriál za dobu svého vysílání nasbíral přes 170 nominací a ocenění. George Bush st., jehož postava v seriálu také účinkovala, se během svého funkčního období jako hlava státu dal slyšet, že chce americké rodiny co nejméně podobné Simpsonovým. A v jednom z dílů uslyšíte píseň od Michaela Jacksona, kterou sám zpěvák speciálně složil a nazpíval pro tuto konkrétní epizodu.

Simpsonovi jsou jako seriál skutečně jedinečným úkazem. Od odvysílání prvního dílu uběhlo už více než dvaadvacet let, a přesto se stále drží na vrcholu. Díky svému humorně pojatému promítání skutečnosti na naše obrazovky si získali neuvěřitelné množství fanoušků po celém světě a stali se tak fenoménem, o kterém se jejich tvůrcům ani nesnilo.

Simpsonovi (The Simpsons)
Animovaný/Komedie
USA, 1989, 470 x 22 min

Režie: Brad Bird, Chuck Sheetz, Pete Michels, David Silverman, Gregg Vanzo
Hrají: Dan Castellaneta, Hank Azaria, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Julie Kavner, Harry Shearer, Tress MacNeille, Marcia Wallace, Russi Taylor, Phil Hartman, Joe Mantegna, Frank Welker, Kelsey Grammer, Jon Lovitz

Hodocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Simpsonovi: 470 způsobů, jak si sednout na gauč