Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Šílený skladatel, hodný xenomorf a cynický zabiják se ukrývají v čtvrtých Vetřelcích

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

26. 3. 2011

Série o Vetřelcích patří mezi nejlepší komiksy, které vyšly pod názvem Omnibus. Čtvrtá kniha o nejnebezpečnějších tvorech ve vesmíru neudělá svým předchozím bratříčkům rozhodně ostudu, protože obsahuje napínavé scény, cynický humor, akční řežbu i trochu filozofie. Všechno, co čtenář očekává od dobrého vesmírného příběhu.

Ilustrace na obálce omnibusu Vetřelci 4, autor: Kilian Plunkett

Jen málo komiksů, které volně navazují na slavný filmový příběh, se dočkalo takové popularity jako Vetřelci. Kultovní filmová série zlákala spoustu známých autorů, kteří zvládli převést oblíbený film na stránky komiksu, aniž by popudili zaryté fanoušky předlohy. Slavných jmen se ve čtvrtém pokračování Vetřelců sešlo hned několik, aby dokázali, proč jsou ve svém oboru nejlepší.

Omnibus obsahuje celkem šest příběhů, šest různých žánrů a vizí autorů tohoto slavného díla. Hned první s názvem Symfonie kopí se vymyká všemu, co o Vetřelcích dosud vyšlo. Scenárista Chet Williamson vytvořil příběh o neúspěšném hudebníkovi, který v touze nalézt dokonalý zvuk vypěstuje Vetřelce, aby nahrál jeho skřek. Výsledná kakofonní skladba je kritikou současného hudebního průmyslu, jenž vydává za hudbu cokoli, co dokáže zpeněžit.

Vetřelec s lidskou duší

Největšími hvězdami Omnibusu jsou John Arcudi a Doug Mahnke, tvůrci kultovní Masky. Jejich Pevnost představuje jasného vítěze všech příběhů, které dílo obsahuje. V Pevnosti je hlavní zápornou postavou člověk a klaďasem kupodivu Vetřelec. Vetřelčí robot Jeri by sice nikdy člověku neublížil, ale přesto budí ve svých lidských přátelích strach, i když jenom sedí způsobně na židli, vyjadřuje se odbornými výrazy nebo dokonce kouří doutník. John Arcudi stvořil nejzajímavější a nejsympatičtější postavu od dob taktéž syntetického Bishopa.

Pevnost nad ostatními příběhy vyniká také kresbou. Doug Mahnke vytvořil Vetřelce, ze kterých jde opravdu strach. Další plus spočívá v jeho dynamičnosti, díky níž děj rychle plyne. John Arcudi a Doug Mahnke tvoří skvěle se doplňující duo a jejich příběhy je opravdu radost číst.

Třetí příběh s názvem Šílenství se kupodivu do žádného šíleného scénáře nepouští. Nabízí klasický příběh o hrstce mariňáků a kupě naštvaných Vetřelců, čímž silně připomíná filmové Vetřelce od Jamese Camerona ale v dobrém slova smyslu. Za zmínku stojí fakt, že české vydavatelství u tohoto příběhu mylně uvádí jako autora Johna Arcudiho. Pravým autorem je samozřejmě John Wagner, komiskový otec Soudce Dredda.

Mondo Hubič – bijec vetřelců s nožem místo ruky

Zajímavá část Omnibusu patří autorovi Henrymu Gilroyovi a jeho postavě Mondo Hubiči.  Děj je spíše komediální než strašidelný. Hlavní hrdina Mondo je drsňák, který si po vzoru Ashe z Evil Dead namontuje na ukousnutý pahýl nůž a dál vesele masakruje jak Vetřelce, tak lidi, jež mu stojí v cestě. Cynický humor Vetřelcobijce si musí oblíbit každý.

Čtvrtý díl Vetřelců stojí rozhodně za přečtení. Slavní autoři by mohli zaujmout i čtenáře, kteří se sérii zatím velkým obloukem vyhýbali. John Arcudi, Doug Mahnke nebo John Wagner jsou příslibem kvalitního díla a je zajímavé sledovat, jak se s populárním filmovým dílem vypořádali.

Název originálu: Aliens Omnibus Volume 4
Český název: Vetřelci 4: Omnibus
Scénář: Chet Williamson, John Arcudi, John Wagner, Edward Martin III, Henry Gilroy
Kresba: Tim Hamilton, Doug Mahnke, Damon Willis, Mark Nelson, Ronnie Del Carmen
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 376
Vazba: vázaná
Rozměry:
240 x160 mm
Vydal:
BBart/Crew, Praha 2011
Doporučená cena:
890 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šílený skladatel, hodný xenomorf a cynický zabiják se ukrývají v čtvrtých Vetřelcích