Díky této alternativní medicíně si možná dokážeme uvědomit, že zdraví rovná se harmonie. Pomůže nám pochopit všechny zákonitosti našeho těla, jak naše tělo funguje, jak bychom s ním měli nakládat. Shiatsu je již v některých zemích populární a moderní alternativou, avšak u nás se lidé této léčby stále bojí a přesně nevědí, co si pod názvem shiatsu mají představit.
Dalo by se jednoduše říci, že se jedná o japonskou dotykovou terapii. Shiatsu v překladu znamená „tlak prstů“. V roce 1919 pan Tamai Tempaku napsal knihu Shiatsuho, kde sloučil dovednosti starých Číňanů ve smyslu čínské medicíny, nauku o meridiánech a práci s energií se západní fyziologií a anatomií. Vybral z těchto systémů to, co on pokládal za nejlepší, a vytvořil další systém, který nazval shiatsu. Pracuje se zde s tělesnou energií a systémem akupunkturních drah, ve kterých tato energie proudí.
S čím Vám může pomoci?
Cílem shiatsu je podporovat proces sebeuzdravování a osobního růstu pomocí vyrovnávání energie Ki/Čchi v těle. Tělesně-duševní pohoda člověka jako jednota těla, mysli a duše závisí na harmonickém toku této energie. Shiatsu zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí. Podporuje a vyživuje životní sílu. Může také pomoci lidem procházejícím krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Je zvlášť účinné při dlouhodobých bolestech hlavy či zad, chronické únavě, nespavosti, ženských problémech nebo potížích s trávením.
Shiatsu je vhodné pro každého – i pro malé děti, těhotné ženy a starší lidí. Ošetření probíhá na podložce na zemi, kde terapeut pracuje citlivým tlakem prstů a dlaní a masírovaný je při ošetření oblečený. Žádné oleje ani emulze se nepoužívají – všechno je velmi přirozené.
Jak často chodit na shiatsu?
Toto je velmi častá otázka. Odpověď je však jednoduchá – to záleží na každém jednotlivci. Pokud se chcete pomocí shiatsu jen preventivně udržovat ve formě, zajděte na ošetření vždy, když pocítíte, že Vás život trochu vyvádí z rovnováhy. Ale pokud chcete řešit nějaký svůj fyzický problém, nebo změnit vzorec chování, který Vám už delší dobu znepříjemňuje život, budete potřebovat sérii několika ošetření.
Počet ošetření pro dosáhnutí hlubších změn je individuální (přibližně 5-8), ale interval mezi nimi by neměl být kratší než týden a delší než měsíc. Ideální docházka je každé 3 týdny. Ale Vaše rozhodnutí přijít na shiatsu, frekvence Vašich návštěv i to, zda dokážete dovést svoje rozhodnutí do konce, závisí pouze na Vás. Každý je zodpovědný za svůj vlastní život.
Reakce na shiatsu
Nejčastější reakcí je celkové „rozlámání“. Můžete být vyčerpaní, proto je nejlepší jít si lehnout a odpočívat. Když si lehnete a zaspíte to, dáte alespoň tělu prostor, přestanete mu chvíli překážet a ono se, jak má na sebe čas, vyčistí a uzdraví. Mezi další vedlejší účinky patří zvýšená teplota a bolesti hlavy. Reakce jsou však u každého člověka různé, někdo se naopak může cítit skvěle, svěže. Jakákoli reakce se může objevit do týdne, nebo až po celý týden trvat.
Nemoc je stejně úžasný fenomén
Když si vezmeme a rozebereme nemoc jako slovo, tak se nám mnohé objasní. Ne – moc, tedy ne – moci. Nemohoucnost, nedokázat něco, být neschopný. Anebo se dá vyložit jako ne – moc, tedy málo. Málo lásky, málo bdění, málo vědomí (sebe – vědomí). Pokud si uvědomíte, že nemoci jsou naše určité neschopnosti, přijde Vám poněkud nevhodné o nich každému na potkání hned vypravovat a stěžovat si na ně. Vypovídáme tak vlastně jen sami o sobě. Nemoci pouze zrcadlí to, co je uvnitř, navenek. Náš skutečný stav. Nic víc. Nelze ji považovat za nepřítele anebo něco, co přichází z vnějšku.