Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Sherlock Holmes vyšetřuje vraždy vousatých žen v hradeckém Klicperově divadle

Michaela Hellerová

Michaela Hellerová

27. 12. 2010

Neobvyklý případ, a to vraždy vousatých žen kláštera milosrdných sester Svaté Starosty, šetří svérázný detektiv Sherlock Holmes. Poslední premiérou v tomto roce Klicperovo divadlo poodhalilo mistrné metody známého detektiva, které jemně naznačil režisér inscenace David Drábek.

Sherlock Holmes Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Sherlock Holmes stopuje vraha vousatých žen kláštera Svaté Starosty, protože jich rychle ubývá a nikdo neví proč. Doktor Watson Sherlockovi nepomáhá, jelikož je sužován neznámou nemocí, takže si musí slavný detektiv pomoci sám. Ovšem po celé pátrání ho provázejí vzpomínky na dávnou lásku, barovou tanečnici z Česka, Berany-Berany-Doutz

Slavnému detektivovi nechybí ani jeho dýmka

Sherlock v pátrání používá své nezbytné pomůcky, slavnou dýmku, k tomu trochu brnká na housle nebo pije earl grey. Obléká se do typického károvaného kabátu a čepice. Doktoru Watsonovi nechybí smysl pro humor a ani jeho pověstný šarm, díky němu uzavřel už třetí manželství. Lubor Novotný a Dušan Hřebíček snad jako by ani nehráli. Člověk si je představí oba dva v komiksovém časopisu, který vychází v několika milionovém nákladu, a stane se tak jedním z mnoha fanoušků!

Sherlock Holmes na stopě vraha vousatých žen

Doktor Watson se Sherlockem jsou na stopě sériového vraha, kterému se daří střežit tajemství zavraždění vousatých žen. I když Sherlock Holmes ženami opovrhuje, vousaté ženy, které se rozhodly svůj život zasvětit klášteru, mu nejsou nesympatické, a nakonec ho na stopu zločinu přivedou ony samy.

Klášter milosrdných sester skrývá tajemství

V představení hrají hlavní roli nejenom postavy, ale i scéna a hudba. Jednotlivé obrazy jsou vyjádřeny tak precizně, že by šly namalovat a poté z nich složit komiks. Brnkající Sherlock Holmes na housle a vedle něho sedící doktor Watson, za nimi plápolající oheň v krbu a do toho přicházející bytná Sherlocka Holmese, paní Hudsonová, jsou jen nakousnutím krásných, ale i tajemných obrazů, které divák uvidí například v klášteře milosrdných sester vousatých žen, v němž jsou ukryta mnohá tajemství.


Šamanská Karkulka

Jan Štěpánek scénu ponořil do tajemné viktoriánské Anglie a nebál se pohrát si ani s blízkostí smrti ztělesňované uřízlými telecími hlavami nebo rozčtvrcenou šamanskou Karkulkou. Ale téma smrti a hraní si s bytím a nebytím provází celou hru. Vždyť detektivní žánr s těmito tématy pracuje.

Lidé nejsou zajímaví, je to stále stejný kolovrátek strachů a výkřiků a bědování…

Rozčtvrcená šamanská Karkulka, která se rozhodla léčit doktora Watsona, přijde o život kvůli tomu, že věděla, kdo je vrah vousatých sester. Polomrtvý Nathan Bourák se zase v průběhu celé hry na jevišti zjevuje a zase odchází. Polomrtvé postavy ukazují na to, jak je život pomíjivý a kdo ví, co po nás bude…

David Drábek a Darek Král – sehrané duo, které má budoucnost

Nelze nevyzdvihnout ani autorskou poetiku Davida Drábka a hudební složku Darka Krále. Oba dva se znají už z dob studií a jejich spolupráce je podepsána nejenom pod touto hrou. Sehrané duo Drábka a Krále ví, co od sebe očekávat. Kvalitní písně zakomponované do bezchybné inscenace, ale i do obrazové a pohybové složky díla, diváci kvitují. Nezbývá než říci: Ať žije duo Drábek a Král!

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Sherlock Holmes aneb Vraždy vousatých žen

Režie: David Drábek

Hrají: Filip Richtermoc, Lubor Novotný, Dušan Hřebíček, Kamila Sedlárová, Marie Kleplová, Zora Valchařová-Poulová, Jan Bílek, Eva Kratochvílová a další

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sherlock Holmes vyšetřuje vraždy vousatých žen v hradeckém Klicperově divadle