Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Shakira letos vydá novou deskou, kterou obestírá první skandál

Redakce

Redakce

8. 9. 2010

V současné době je neodmyslitelnou součástí latinského hudebního exportu, nazpívala hymnu letošního mistroství světa ve fotbale a už roztančila desítky milionů fanoušků po celém světě. Řeč je samozřejmě o plavovlasé Shakiře. Příští měsíc vydá už sedmou studiovou desku, nazvanou Sale El Sol, tak proč si nepřipomenout, co už tahle kolumbijská divoženka dokázala.

Kolumbijská zpěvačka Shakira, Zdroj: shakira.com

I když byste to dnes do ní možná neřekli, tak Shakira na začátku své kariéry koketovala s rockovou muzikou. Po vydání svého debutového alba se stala jednou z nejambicioznějších zpěvaček, který latinský trh v devadesátých letech nabízel. Když v roce 2001 vydala svoji první anglickou nahrávku, kterou následovalo sexy taneční video, stala se z téhle Kolumbijky popová senzace. Když se však vrátíme o 20 let zpět, zjistíme, že peněženky více než padesáti milionů lidí po celém světě mohly být dnes o několik stovek lehčí.

Pěvecké začátky měla tahle latinská diva opravdu trudné. Ve škole se jí smáli, že zpívá – nebo spíše vydává zvuky – jako zvíře. Nad její pěveckou kariérou se tedy začala stahovat mračna. Shakira proto zkusila štěstí v modním průmyslu a dokonce dostala roli v jedné kolumbijské telenovele. Její pěvecká kariéra byla vzkříšena v roce 1993, kdy se zúčastnila významného latinského festivalu, na kterém zazářila.

V roce 1995 se na trh dostalo její debutové album Pies Descalzos, které se okamžitě stalo absolutním hitem. Do dnešního dne se ho prodalo přes pět milionů kopií, umístilo se na prvním místě v osmi různých zemích po celém světě a následné remixové obdoby alba se prodalo dalších 500 tisíc kusů.

První kýžená ocenění však přišla až s následující deskou ¿Dónde Están los Ladrones?, která byla cíleně mířena i na nelatinské země. Desky se celosvětově prodalo přes deset miliónů kopií a vyšlo z ní úctyhodných osm singlů. Shakira dostala za tuhle nahrávku první cenu Grammy a měla úspěch na MTV Video Music Awards, kde byla jmenována nejlepší mezinárodní zpěvačkou.

Shakira si po velkém úspěchu v celé Jižní Americe uvědomí, že je čas postoupit ve své kariéře o kus dál a přezpívá do globálního jazyka, angličtiny, úspěšnou desku ¿Dónde Están los Ladrones?. Výsledek je však na hony daleko od jejího očekávání, a tak se rozhodne nahrané písně zamknout do šuplíku na dva západy a nazpívat naprosto nový materiál. Výsledkem je její nejúspěšnější dílo Laundry Service, kterého se prodá přes 20 milionů kopií a Shakira si za něj odnese několik mezinárodních renomovaných hudebních cen. Teď už není nikdo na světě, kdo by neznal kudrnatou blondýnu a netančil na její klip Whenever, Wherever.

Dalším krokem, který by měl ještě více ozářit a potvrdit její hvězdnou kariéru anglo-španělské superstar, je vydání dvou desek v rozmezí pár týdnů. Jedna by měla být ve španělštině a druhá v angličtině. Vychází tedy alba Fijación Oral Vol. 1, respektive Oral Fixation Vol. 2, a i když prodeje nejsou tak zářivé jako u předchozí placky, úspěchy písní je převyšují.

Singl Hips Don’t Lie, kterému svým charakteristickým hlasem přidal do hitového potencionálu i Wyclef Jean, je v té době nejhranější popovou písní v historii amerických rádií. To však není jediný rekord, který singl ve Spojených státech láme. Za první týden si ho stáhne více než čtvrt milionu fanoušků a miliontého legálního stáhnutí se dočká dříve než jakákoli píseň jindy.

Shakira se pro potvrzení pozice mezinárodně úspěšné popové hvězdy rozhodne vyjet na audiovizuální celosvětové monstrozní turné, které bude skrz pět kontinentů čítat ohromujících 140 zastávek.

Turné, které zavítalo i do stověžaté Prahy, bylo celkově vyprodané z 98 procent. Stinné období však pro Shakiru přišlo vloni, když vydala trendovou desku She Wolf, které se sice prodalo více než 2,5 milionů kopií, což je na dnešní pirátskou dobu skvělý výsledek, ale v porovnání s jejími předchozími disky je to velké zklamání.

Proto se Shakira zavřela do studia, aby nahrála nový materiál. Ten představí světu už příští měsíc pod názvem Sale El Sol. Jak již z názvu vyplývá, deska bude převážně španělská, ale své místo si najde i angličtina. Pilotní singl Loca s výraznými latino rytmy vyšel před pár dny a podle několika věhlasných kritiků tam je znát návrat k latinským kořenům zpěvačky.

Shakira je známá také pro svou aktivní charitativní činnost. Je jednou z předních tváří výboru UNICEF a také zakladatelkou nadace ALAS. Velkým skandálem proto bylo, když se Shakira bez povolení úřadů vykoupala ve slavné barcelonské fontáně  Pla de Palau při natáčení videoklipu k jejímu čerstvému hitu Loca. Nová tvorba Shakiry tedy vyvolává zájem už nyní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shakira letos vydá novou deskou, kterou obestírá první skandál