Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Shafiq Husayn: Africké kořeny s futuristickým nádechem

Redakce

Redakce

5. 2. 2010

shafiq-husaynKdyby se mě někdo zeptal, co je to deska pro náročného posluchače, doporučil bych mu poslechnout si Shafiqa Husayna a jeho debutové album Shafiq En’ A-Free-Ka. Člen kreativního sdružení Sa-Ra, jenž je známo svým futuristickým přístupem k hip-hopu a r’n’b, dotáhl svoji vizi zacuchaných rytmů, nanášení vrstev šumu a efektování klasických nástrojů na svém debutu do zcela jiné dimenze.

Zdroj: Plug Research

Zdroj: Plug Research

Již pilotní sing Nirvana leccos napověděl o tom, co očekávat; chaotický, zahuštěný guláš, jenž (na první poslech) evokuje buď nahrávání pod vlivem halucinogenů nebo počínající šílenství. Singl samotný jsem si naposlochal velmi detailně a přesto v něm s každým poslechem objevím něco nového. Celé album je takové, je třeba věnovat každé stopě minimálně pět poslechů, i když je pravda, že některé se zaryjí do paměti poměrně rychle (Lil’ Girl s hostující Fatimou, No Moor nebo Rebel Soldier).

Shafiq En’ A-Free-Ka je psychedelická jízda po vlnách soulu, funku, hip-hopu, r’n’b a jazzu se špetkou podivné elektroniky. Podobně jako Los Angels (Warp records, 2008) od Flying Lotus byste ji těžko šoupli do jedné škatulky, ovšem jedno mají všechny skladby společné; lásku ke kořenům. Shafiq Husayn dokázal spojit to nejlepší z původní africké hudby, k čemuž využívá spoustu perkusí, tradičních nástrojů a sborového zpěvu, a současné produkce, to vše v jednolitém, uším lahodícím soundu.

Textově se jedná o rozvinutí výše zmiňovaných myšlenek, tedy kořenů. Shafiq En’ A-Free-Ka je velmi osobní album, které se dotýká pojmů jako otroctví nebo svoboda, náboženství (Shafiq Husayn je velkým propagátorem islámu a v bookletu píše Islamism = The Demonstration of Peace) a samozřejmě (a hlavně) lásky. Nejde o dokonalé album, ovšem jeho chyby jej dělají tím, čím mělo být, tedy výtvorem člověka, jenž má svůj pohled na svět a chce se o něj podělit. A daří se mu to na výbornou.

Shafiq Husayn – Shafiq En‘ A-Free-Ka

Skladby: Intro/Electra, Nirvana, The U.N. Plan, Cheeba (feat. Bilal), Lil‘ Girl (feat. Fatima), Lost & Found (feat. Jimetta Rose & Bilal), Dust & Kisses (feat. Noni Limar), No Moor, All Dead, Major Heavy (feat. Sonny Coates & Count Bass D), Evil Man, Changes (feat. Om’mas Keith & Stephen „Thundercat“ Bruner), Love Still Hurts, Le’Star (feat. Rozzi Daime, Noni Limar & Nia Andrews), Egypt (feat. Jessie West & Kahil Sadiq), The Odd Is C, Rebel Soldier

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shafiq Husayn: Africké kořeny s futuristickým nádechem