Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Seznamte se s historií a okolnostmi vzniku skleněných vánočních ozdob

Komerční sdělení

Komerční sdělení

23. 10. 2022

Od doby, kdy se vánoční stromky staly nedílnou součástí Vánoc, uběhlo již několik století. Zatímco na počátku se zdobily vším, co bylo zrovna po ruce, s rozvojem sklářství se začaly vyrábět i krásné skleněné vánoční ozdoby. Víte, jak dlouho nám již dělají společnost a kde vznikly údajně ty úplně první?

První skleněné ozdoby vznikly úplnou náhodou

Traduje se, že první skleněné vánoční ozdoby vznikly vlastně zcela náhodou. Jeden sklář v Goetzenbrucku, přibližně v polovině 19. století, neměl čím ozdobit svůj vánoční stromeček. Úroda toho roku totiž byla velmi slabá a nezbylo mu žádné ovoce, které by mohl pověsit na svůj vánoční strom. Aby nezůstal strom neozdobený, vymyslel vskutku nápadité řešení.

Když mistr sklář nemá co pověsit na stromeček

Rozhodl se, že když nemá jablíčka skutečná, vyrobí si jich pár umělých. Jelikož byl velmi zručný, snadno si vyfoukal několik skleněných ozdob ve tvaru jablek, kterými si stromeček ihned ozdobil. Jeho nápad se brzy ujal a inspirovali se tím i ostatní. Zrod skleněných vánočních ozdob byl na světě.

Celosvětový trend zdobení vánočního stromku skleněnými ozdobami

Centrem výroby skleněných vánočních ozdob se stalo německé město Lausche, a protože se tato tradice neroznesla pouze do blízkého okolí, ale do celého světa, brzy bylo městečko Lausche celosvětovým producentem. Na konci 19. století si tak své vánoční stromečky zdobily skleněnými koulemi rodiny po celém světě.

Až si budete letos na svůj vánoční strom věšet své oblíbené skleněné ozdoby, které jste dostali od své maminky, babičky či dokonce prababičky. Vzpomeňte si na tuto příhodu se sklářem, jenž si vyfoukal skleněná jablka na svůj vánoční strom a podělte se o ni se svou rodinou. Tak se budou ve vaší rodině předávat nejenom skleněné ozdoby, ale také se bude vyprávět historka o skláři, co si neměl čím ozdobit svůj vánoční stromek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seznamte se s historií a okolnostmi vzniku skleněných vánočních ozdob