Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Seznamte se s Colorettem – hrou plnou barev

Redakce

Redakce

11. 8. 2010

Sám název napovídá, že Coloretto je v podstatě hra barevná, o barvách a s barvami. Barvy jsou zde klíčovým prvkem a také cílem hry. Proč ne? Vždyť snad vše, co je „pestrobarevné“, asociuje veselost či dobrodružství, a tudíž svým způsobem zaručuje dobrou náladu. Je tomu tak s Colorettem stejně? Posuďte sami.

Obal hry Coloretto

Vzhledem k tomu, že se jedná o karetní hru, není potřeba uvádět rozsáhlý výčet herních komponent. Nalezneme zde různobarevné karty určené k samotné hře, žolíky, karty s body navíc, a pak karty spíše informativního charakteru. Patří mezi ně např. přehled o bodovém hodnocení, určený pro každého hráče zvlášť, či karta se zatočenou šipkou, která upozorňuje na poslední kolo. Vyskytuje se zde ještě karta s věží a padacím mostem, jejíž ilustrace připomíná rozšklebenou tvář. Význam této karty ve hře není příliš jasný, ani v pravidlech o něm není zmínka.

Druhy karet ve hře Coloretto, Foto: Horymír Hora, Topzine.cz

Nelze nepostřehnout jeden společný znak, který mají všechny hrací karty včetně obalu –  obrázek chameleóna. Jak příznačné, vezmeme-li v potaz, že tento živočich dovede „hrát všemi barvami“. Ovšem cílem hry není hrát si na chameleóna a měnit barvy, nýbrž barvy sbírat. Pravidla hovoří o tom, že každý hráč si v průběhu hry vybere tři druhy, na které se bude převážně zaměřovat, a za které pak bude dostávat plusové body. Všechny ostatní barvy mu budou ke škodě, jelikož čím víc jich nabere, tím víc mu naskáče bodů mínusových.

Karta posledního kola, Foto: Horymír Hora, Topzine.cz

Pochopitelně, že samotný průběh hry zaručí, abyste se nedokázali nechtěným barvám neustále vyhýbat, a aby tudíž hra nebyla tak jednoduchá. Záleží však i na ostatních spoluhráčích, jak moc vám budou házet klacky pod nohy. Např. tím, že budou schválně vršit plonkové karty na vámi vyhlédnutou kupičku, či tím, že vám ji rovnou seberou. Po určité době není vyhnutí a pokud jste do poslední chvíle váhali se sebráním některé z kup nahromaděných karet, jednoduše vám jedna z nich připadne. Někdy se může vyplatit tzv. syslení alá od halíře do talíře, tedy sebrat jen jednu kartu a tak skončit v kole hned na začátku; jindy může být risk neustálého vršení a přidávání zisk, ale i ztráta.

Na začátku hry Coloretto, Foto: Horymír Hora, Topzine.cz

Hra má poměrně nevýhodu ve svém minimálním počtu hráčů, tj. tři. Ono se tak nejspíše nezdá, ale sehnat k této partičce karet další dva dobrovolníky může být někdy docela problém. Ve dvou si zkrátka Coloretto nezahrajete, což je svým způsobem škoda. Ovšem pokud se vám podaří prorazit s hrou do širší společnosti, je zde velmi reálná vyhlídka na dobrou zábavu. V praxi se občas ještě může objevit zádrhel s pravidly, ač nejsou složitá. Okolí (nebo i samotný novopečený vlastník) zezačátku nemusí smyslu i atraktivitě hry přijít na kloub. Avšak to se dá brzy překonat, stačí jen špetka trpělivosti a hrstka dobrých přátel.

Co se týká provedení Coloretta, nejspíše nenadchne, ale ani neurazí. Hrací karty jsou jak se říká „na jedno brdo“, a kdo hledá speciální umělecké výtvory, bude nejspíše při pohledu na jednobarevná pozadí se stále tím samým chameleónem zklamaný. Ovšem nutno podotknout, že všechny barevné podklady jsou vydařené a každou z barev vkusným způsobem doplňuje určitý vzorek. Např. hnědá je ve stylu dřeva, zelená v listí, apod.

Rozehraná hra Coloretto, Foto: Horymír Hora, Topzine.cz

Coloretto pochází z dílny Albi – jedné z velice úspěšných společností s hrami na našem trhu. Vyšlo v roce 2003 a z obchodních pultů dosud nezmizelo. Neprošlo žádnými výraznými obměnami ani aktualizacemi a zjevně tomu ani není třeba. Proč také nenechat originál originálem? Ovšem pokud se porozhlédneme po hrách určitým způsobem podobných nebo jinak spřízněných, nutně nalezneme ještě hry Zooloretto a Aquaretto. Zaslouží si však jistě vlastní prostor, a kdoví, zda-li nebude moci být tento článek ukončen jakožto první díl seriálu na pokračování.

Název hry: Coloretto
Typ hry: Karetní, Logická, Deduktivní
Výrobce: Albi hry
Cena: cca. 240 – 300 Kč
Počet hráčů: 3 – 5
Hrací doba: krátká, cca. 20 min.
Doporučený věk: 8 +

Hodnocení: **** (70%)

Klady:
Jednoduchá pravidla
Záživnost
Pěkné barevné provedení
Možnost blafování

Zápory:
Z obou stran omezený počet hráčů
Prvotní neatraktivita (někdy)
Grafická jednoduchost

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seznamte se s Colorettem – hrou plnou barev