Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Seznamte se: 10 šílených teorií o úsměvu Mony Lisy

Redakce

Redakce

3. 1. 2012

Nejznámější obraz Leonarda da Vinci a zřejmě nejznámější obraz vůbec je noční můrou kunsthistoriků, dráždivým tajemstvím laiků a zaslíbeným portrétem fanatiků. Usmívá se? Co myslíte?

Na internetových stránkách deníku io9, který se zabývá vědou i science fiction, nalezneme článek Ester Inglis-Arkell o, nutno podotknout dalších, deseti pseudovědeckých teoriích dotýkajících se úsměvu Mony Lisy. Pojďme si je společně projít, neboť, jak známo, teorií není nikdy dost.

Xanthelasma. Podle internetového lékařského slovníku ulekare.cz se jedná o kožní útvar nažloutlé barvy obsahující tukové látky. Podle jednoho z lékařů se modelu obrazu Mony Lisy hromadil tuk ve tvářích, což způsobuje stíny kolem úst a právě stíny napomáhají dojmu úsměvu.

FOTO: Detail - Mona Lisa

Usmívá se, nebo ne?

Lékař nebyl jediný, koho zaujaly stíny. Tentokrát nejen se stín kolem úst, ale také v okolí rtů. Pokud se jí díváte do očí, působí rty dojmem úsměvu, ale pokud se podíváte zpět na ústa, úsměv opět povadne a nezdá se tak výrazným.

Mona Lisa byla těhotná. Ano, usmívá se proto, že je těhotná. Důkazem jejího těhotenství má být podle kanadských vědců závoj kolem ramen, který byl u nastávajících matek obvyklým znakem. Závoj byl však z obrazu odstraněn, jak bylo odhaleno pomocí scanu.

FOTO: Scan Mony Lisy

Odhalí technika, co vidět nedokážeme?

Co dodat? Opět ty stíny. Temné obrysy úst působí tak, že opticky zvedají koutky a vytváří dojem úsměvu. Nutné je vzít v úvahu také osvětlení obrazu, často záležící na úhlu pohledu a světle. Leonardo stínů využil záměrně, obraz se pokaždé promění.

Mona Lisa trpěla Bellovou obrnou. Jedná se o výpadek funkce lícního nervu. Takto postižená osoba zůstane paralyzována ve smíchu. Nutno podotknout, že podle již zmiňovaného lékařského slovníku, by měl koutek poklesnout, nikoli směřovat vzhůru.

Důsledným pozorováním obrazu prý byla odhalena jizva na horním rtu. Poprala se! Z tohoto skvělého objevu bylo vyvozeno, že nebohé ženě někdo vyrazil zub. Chybějící zub způsobil, že rty se stáhly do takto vytvořeného prázdného prostoru a tím se koutky úst zvedly k úsměvu. Úsměvné, že?

Co není na obraze, je v oku. Početné buňky reagují na různé podněty. Některé na světlo, jiné naopak na temné tvary na světlém pozadí. Ti, kteří se dívají déle na temné pozadí obrazu, vidí úsměv lépe. Jak je to možné? Buňky reagující na tmavé barvy se vyčerpají a naopak buňky světlomilné jsou připraveny rychle reagovat – úsměv zahlédneme tím, že se zaměříme na barvy světlé.

Freud na to šel od psychoanalýzy. Na základě skutečnosti, že Leonardo vozil obraz známý pod názvem Mona Lisa všude s sebou, usuzoval Freud, že se jedná o matku umělce, kterou umělec velice milovat a její portrét mu ji neustále připomínal. A připomínal mu ty nejlepší vzpomínky, proto se jeho matka usmívá.

Kauza milenec. Nejedná se vůbec o ženu, je to mladý společník Leonarda, Gian Giacomo Caprotti. Mona Lisa má v očích písmena L jako Leonardo a s jako Salai, což byla přezdívka onoho mladíka. Skeptici však tvrdí, že písmena jsou prostě trhliny na obraze.

OBR: Leonardo da Vinci a Mona Lisa

Vidíme podobnost, nebo ji vidět chceme?

Nutno podotknout, že historik umění, Silvano Vinceti z Italského národního výboru pro světové dědictví, písmena v očích potvrdil. Hovořil však o kombinaci písmen LV a CE či CB. Zároveň se v obočí Mony Lisy mají nacházet číslice. Je tomu skutečně tak?

FOTO: Detail - Mona Lisa

Ví snad něco, co my ne?

Jedna z nepřeberného množství teorií hovoří o tom, že se jedná o samotného Leonarda da Vinci. Podobnost je v umístění rtů i tvaru očí. Z tohoto důvodu dokonce italští odborníci požadovali i exhumace těla velkého malíře. Chtěli provést rekonstrukci lebky, která by umožnila následné porovnání s obrazem. Avšak exhumace byla pochopitelně zakázána.

Proč nás obraz natolik fascinuje? Nemůže se snad usmívat? Je to důkaz Leonardova mistrovství, jeho práce se světlem a stínem. Mona Lisa se usmívá, ví snad něco, co my ne? Chceme znát všechna tajemství. Zvídavost je lidská přirozenost, ale nebyla by přeci jen škoda ji o něj připravit?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seznamte se: 10 šílených teorií o úsměvu Mony Lisy