Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Sexuální výchova a její poselství

Redakce

Redakce

15. 12. 2010

Sexuální výchova má za cíl seznámit žáky jak základních, tak středních škol s tématy týkajících se sexuality, rozmnožování, pohlavních chorob, rodičovství a vést je tak ke zodpovědnému sexuálnímu životu. Nová příručka pro učitele ohledně sexuální výchovy vyvolala velký rozruch a společnost rozdělila na dva tábory. Pro jedny se jedná o věc rozumnou a vhodnou, pro druhé je to způsob jak nabádat děti k sexu bez lásky. Co ale sexuální výchova pro žáky znamená?

Zdroj: Tereza Korcová, Topzine.cz

Otevřete si učebnici na straně…

Sama o sobě sexuální výchova je způsobem, jak žáky obeznámit a informovat v oblasti sexuálního života. V současnosti nenalezneme předmět zaměřený přímo na toto téma. O sexuální výchově se nejčastěji hovoří v souvislosti s občanskou naukou, rodinnou výchovou, přírodopisem a nebo biologií, kdy se učitelé věnují tomuto tématu.

Na další hodinu tři kondomy a banán

Žáci základních škol si už dávno nemyslí, že je na svět přinesl čáp zabalené v dece, kdy je maminka s tatínkem našli na rohožce před domovními dveřmi. Ví, že za to nějakým způsobem můžou ti dva, možná že i ví, jak se to mohlo stát. Ale kdy je ta správná doba na to, aby se s tímto tématem obeznámili? Může se stát, že na druhém stupni základní školy se děti učí, jak nasazovat kondom na banán v hodinách přírodopisu, a může se zdát, že na to nejsou připraveni. Budoucí slečny se mohou dostávat do rozpaků a chlapci propadají pubertálním záchvatům smíchu.

Zdroj: Tereza Korcová, Topzine.cz

Raději dříve, než pozdě

I přes podobné zážitky, které může někdo nazvat traumatem, se musíme přenést a náš obraz sexuální výchovy přizpůsobit moderní době. Časy se mění a už dávno se nestává, že slečny jsou neposkvrněné až do osmnáctého roku života, naopak, stává se čím dál častější, že o panenství a panictví nepřichází teenageři v období od šestnácti do devatenácti let, ale tento věk se posunul v některých případech i o dva roky pod trestnou hranici patnácti let. Na informace, které podává sexuální výchova, není nikdy brzy, naopak stávají se čím dál více nezbytné. Jestliže mladí souloží už v tomto věku, je zásadní, aby byli obeznámení alespoň s používáním prezervativu a s existencí antikoncepce.

Zdroj: Tereza Korcová, Topzine.cz

Rizika? To k tomu patří

Sex, způsob rozmnožování, potěšení, láska, kapavka, HIV, smrt. V rámci sexuální výchovy se musí ve věci sexuality informovat nezaujatě a informovat o všem, o tom dobrém i špatném. Důležitá je prevence sexuálně přenosných chorob a nechtěného otěhotnění. Sexuální výchova je způsobem jak žáky vést ke větší zodpovědnosti a pokud je dítě dost staré na to, aby s druhým pohlavím tento akt lásky prováděl, je lepší, aby bylo informováno dřív, než bude pozdě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sexuální výchova a její poselství