Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Sex v těhotenství jako tabu? Nebojte se ho!

Irena Siudová

Irena Siudová

3. 8. 2010

Tohle téma je pro mnohé páry citlivé. Neví jak se stavět k sexualitě v období těhotenství a mnohdy mají obavy sex vůbec provozovat. Ve skutečnosti se spousta maminek přiznává k tomu, že právě během těhotenství byly náruživější a milování jim přišlo lepší než kdy dřív.

Zdroj: babyshooting.com

Hormony volající po sexu

Během těhotenství dochází u maminek k většímu prokrvení vnitřních pohlavních orgánů. Podle gynekologů a sexuologů mají ženy v tomto období větší chuť na sex. Ta je nejvíce zvýšena ve 2.trimestru. Proč právě tehdy? V 1.trimestru jsou totiž častější nevolnosti a v 3. trimestru dochází k zvýšení hmotnosti a naopak ke snížení pohyblivosti maminky. Ale ani tehdy nic nebrání tomu užít si naplno milování.

Zbytečné obavy

Jestliže vám lékař vysloveně nezakázal pohlavní styk, je vše v pořádku a vy se mu můžete bez obav oddávat sexu. V případě, že vás přesto brzdí obavy, byste měli vědět, že dítě je v děloze chráněno plodovou vodou a plodovým vakem. To ale neznamená, že byste měli řádit jako diví.

Obavy mužů

Někteří muži se obávají více než jejich přítelkyně nebo manželky, že by mohli miminko vyděsit, případně, že by do něj mohli dokonce šťouchnout. Nebojte se, tohle opravdu není možné. Vtipnou obavou je i představa, že dítě uvidí mužův penis a dostane strach. A stejně jako u předešlého problému, tenhle je opravdu nemyslitelný.

Obavy žen

Samozřejmě, že jste během těhotenství nabrala nějaká ta kila. Někdo méně, jiný více. Proto je pochopitelné, že se obáváte, že se již svému partnerovi nebudete s bříškem líbit. Je důležité si povídat a nestydět se svůj strach přiznat. Správný muž vás určitě takových myšlenek rychle zbaví.

Obavy obou

Něco jiného je, když se rodiče o dítě dlouho pokoušeli, nebo těhotenství předcházel samovolný potrat. Strach obou je pochopitelný a měli byste se proto řídit tím, co cítíte a do ničeho se nenutit.

Zdroj: ekiz-gleisdorf.at

Polohy v těhotenství

I když už víte, že se sexu bát nemusíte, určitě zjistíte, že polohy co jste měli rádi dříve, vám teď nevyhovují. Obzvláště v 2. a 3.trimestru si kvůli bříšku vyberte takovou, která vás nebude nikde tlačit. Také jistě pochopíte, že lékaři doporučují vyhnout se koitálním sexuálním praktikám.

Jak dovnitř, tak ven

Pokud už pár dní přenášíte, možná jste slyšela, že právě pohlavním stykem je možné uspíšit porod. Jak v knize pro maminky sdělil MUDr. Zlatko Pastor, sperma obsahuje prostaglandin, který změkčuje a připravuje děložní hrdlo k zahájení porodní činnosti. Za vyzkoušení to určitě stojí.

Opatrnost je vždy na místě

I když jsem vás celou dobu nabádala, že se nemusíte ničeho bát, jsou věci, kterých by se budoucí maminky měly obzvláště držet. Jednak dodržovat při styku pečlivější hygienu, omezit nebo se vyhnout koitálnímu styku a promiskuitě u vás obou, která při těhotenství ještě více zvyšuje riziko přenosu pohlavních chorob. Ohrozit tím můžete nejen sebe, ale také miminko.

Pokud je však u vás vše v pořádku a máte chuť se pomilovat, miminko vám bránit nebude.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex v těhotenství jako tabu? Nebojte se ho!