Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Sex v galeri můžete vyzkoušet na výstavě Erotická revue

Petr Pečenka

Petr Pečenka

13. 4. 2011

Leze na vás jaro? Pokud už teď nevíte jak ho ventilovat, výstava Erotická revue vám s hormony zamává ještě víc. Po projektu Decadence now je to totiž další výstava prošpikovaná erotikou a sexem. Autoři zůstanou raději v utajení, což společně s tématem sexuality, I samotným názvem výstavy odkazuje na tajný erotický časopis z 30.let.

Obr: Pás cudnosti

Ženy zřejmě můžou podobnou věc použít na své nevěrné partnery Zdroj: GASK

Výstavu pořádá Kutnohorská Galerie středočeského kraje (GASK). Jejím kurátorům včele s šéfkurátorem Ondřejem Chrobákem se podařilo vhodným způsobem navázat na projekty kterých jsme byli v nedávné době svědky v konkurenčních galeriích. Nejedná se sice o tak pikantní a perverzní expozici, jak to předvedla napřáklad galerie Rudolfinum se svou výstavou decadence now, přesto zůstali raději autoři všech vystavených děl anonymní.

V dnešní době se ale už nejdená o akt ochrany své tvůrčí osobnosti před prudérní společností, jako za první republiky. Jde spíš o přímé formální navázání na tradici časopisu, který v třicátých letech vydávala v Praze Surrealistická skupina. Vycházel jako soukromý tisk a platila pro něj velmi přísná pravidla. Nesměl být veřejně šířen ani prodáván a ani nesměl být zařazený do knihoven.

OBR

Umělci v něm své příspěvky vydávali pod pseudonymy a monogramy. Na výstavě decadence now, jsou tvůrci anonymní úplně a to i přesto, že se jedná často o známé uznávané autory. Ostatně ani tvůrci prvorepublikové Erotické Revue nebyli žádní druhořadí pisálci nebo čmáralové. Mezi hlavními osobnostmi byl například Jindřich Štýrský, který byl vlastně i tvůrcem celé myšlenky.

Nepopsatelná intimita

Výstava na diváka promluvá mocným sexuálním hlasem. Představí se tu na 40 erotikou  nabitých děl, vizuálních i textových záznamů. Uzdičku své erotické fantazii popustilo 33 současných umělců nejen z České republiky. O to těžší je identifikovat autora vzniklého objektu. Celkovou koncepcí výstavy je zřejmě právě anonymita tvůrců. Ve třicátých letech lidé věděli, že podobný časopis existuje, ale že je pouze pro hrstku vyvolených.

I divák v kutnohorské galeri může procházet mezi exponáty, nechat pracovat svoji fantazii, vidět a přitom nevědět. Prochází se mezi vystavenými díly, ale na štítcích s názvem díla se dozví jen jeho název a techniku. Autoři zůstávají nemilosrdně skryti.

OBR

“Anonymita, která nám umožňuje ve věcech sexuality jednat svobodně je i základní koncepcí výstavy,” říká i šékurátor Ondřej Chrobák. Otázkou ale je, jak moc důležitá je pro tvorbu vystavujích umělců takováto svoboda a anonymita. Zvlášť dnes – v době, která už prakticky nemá žádné zábrany ani tabu.

Co se však Erotické revue nedá upřít je pozitivní a téměř analitický přístup k tematu sexuality. Nečekejte žádný prvoplánovitý útok na vaše pudy. Sex který výstava nabízí rozhodně není perverzní. Tvůrcům snad jde spíš o ověření si toho, jestli po bombastických projektech typu decadence now má ještě smysl pracovat s tématem sexuality komorním způsobem nikoli jako s pouhou senzací.

Tuto otázku můžete posoudit sami. Výstava bude otevřena do 29. května 2011 tak ji vyzkoušejte.

Vstupné je 50 korun, studenti mají slevu padesát procent.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex v galeri můžete vyzkoušet na výstavě Erotická revue